Z zagranicy 1/2020

Czechy Zmiany w umowach na prace leśne Litwa Modernizacja parku samochodowego Finlandia Budowa największej farmy wiatrowej Szwecja Pozyskanie drewna w 2018 rokuBawaria, Niemcy Model lasu przyszłości

Czechy
Zmiany w umowach na prace leśne

Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasamipaństwowymi, podały na początku września 2019 r. wstępne informacje oprzetargach na prace leśne w latach 2020–24. W przetargach, które obejmują wsumie 54 pakiety obszarowe, wprowadzono zmiany związane z klęską kornika wczeskich lasach. Wyróżniono trzy rodzaje przetargów: klęskowe, poklęskowe ikompleksowe. Niemal połowa przetargów odnosi się do pakietów obszarowychuznanych za klęskowe (23 terytorialne jednostki przetargowe). Pakiety te nie obejmują,tak jak to było dotąd, kompleksowego zagospodarowania lasu sprzężonego zkupnem/sprzedażą drewna przy pniu, lecz tylko hodowlę lasu i pozyskanie drewnaze zrywką do drogi wywozowej. Sprzedaż drewna znajduje się w tym przypadku wgestii LČR. Poklęskowe pakiety obszarowe (9 jednostek) dotyczą terenów, naktórych gradacja kornika już wygasła, i obejmują samą hodowlę lasu. Tradycyjnepakiety kompleksowe, obejmujące całościowe zagospodarowanie lasu sprzężone zkupnem/sprzedażą drewna przy pniu, odnoszą się do 22 terytorialnych jednostekprzetargowych. W przetargach przeprowadzonych przed rokiem wszystkie pakietyobszarowe miały charakter kompleksowy.

Fot. Jakub Słowik

Inną istotną nowością jest klauzula, że po dwóch latachobydwie strony umowy na usługi leśne mogą ją rozwiązać z zachowaniemsześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia. Zmiana ta również wiąże się klęskąkornika (niemożność dokładnego przewidzenia rozwoju sytuacji w lasach).

W 2020 r. LČR zakładają podwojenie pozyskania drewna siłamiswoich czterech wydzielonych gospodarstw leśnych. To oznacza zmniejszeniemasowego wymiaru rocznej puli przetargowej mniej więcej o 500 tys. m3. W 2018r. w lasach LČR zostało pozyskanych blisko 11 mln m3 drewna.

Źródło: www.silvarium.cz


Litwa
Modernizacja parku samochodowego

Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) przeznaczyło5,2 mln euro na zakup na początku 2020 r. 247 nowych samochodów osobowych wwersjach terenowych (SUV-y) i dostawczych (pikapy). Stosowny przetarg, w którym uczestniczyło dziewięciu oferentów, wygrały dwie firmy.Spółka Autobrava Motors dostarczy gospodarstwu 116 SUV-ów Jeep Renegade, aspółka Inchcape Motors – 131 pikapów Mitsubishi L200. Służbowe samochodyosobowe, które są obecnie używane przez leśników z VMU, mają przeciętniedziewięć lat.

Litewscy leśnicy od tego roku przesiądą się do służbowych jeepów
Fot. mat. promocyjne FCA

Nowe auta zostały objęte gwarancją sięgającą 60 miesięcy.Mają napęd na cztery koła i dodatkowe wyposażenie, odpowiednie do warunkówleśnych. Wszystkie samochody służbowe VMU zostaną zaopatrzone w nowe logogospodarstwa i barwy zgodne z jego nowym profilem identyfikacji wizualnej.

Źródło: www.vivmu.lt


Finlandia
Budowa największej farmy wiatrowej

Fot. www.adobe.stock.com

Jesienią 2019 r. firma energetyczna Ilmatar Energyrozpoczęła w miejscowości Piiparinmäki w środkowej Finlandii budowę największejw tym kraju farmy wiatrowej. Wartość tej inwestycji przekracza miliard euro.Autorem projektu, który stworzy w sumie 500 nowych miejsc pracy, jest fińskiepaństwowe gospodarstwo parkowo-leśne Metsähallitus.

Firma Ilmatar Energy, która prawa do projektu kupiła odMetsähallitusa w czerwcu 2018 r., planuje ukończenie budowy farmy wiatrowej wPiiparinmäki w 2021 roku. Nie przewiduje przy tym korzystania z państwowychdotacji. Farma o mocy nominalnej 211 MW ma zacząć dostarczać energię już w tymroku. Docelowa roczna produkcja to 700 GWh. Ok. 60% energii produkowanej przezfarmę będzie kupowała firma technologiczna Google na potrzeby zasilania swojegocentrum danych w mieście Hamina.

Zwiększenie potencjału w zakresie produkcji energii zeźródeł odnawialnych jest częścią programu klimatycznego Metsähallitusa. Dopoczątku 2019 r. włączyliśmy się w rozwój projektów obejmujących przeszło 10%fińskiej zdolności produkcji energii wiatrowej – mówi Tuomas Hallenberg,p.o. dyrektor generalny Metsähallitusa.

Źródło: www.metsa.fi


Szwecja
Pozyskanie drewna w 2018 roku

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami Agencji Leśnej, organunadzorującego wykonywanie szwedzkiej ustawy o lasach, pozyskanie drewna wSzwecji osiągnęło w 2018 r. poziom 93,4 mln m3 brutto (suma miąższości w korzedrewna wyrobionego i pozostałości pozrębowych). To oznacza wzrost o niespełna1% w stosunku do 2017 roku. Przyrost roczny szwedzkich zasobów drzewnychprzekracza 120 mln m3. Wg kalkulacji Agencji Leśnej i Szwedzkiego UniwersytetuNauk Rolniczych (SLU) maks. roczny poziom zrównoważonego użytkowania lasów wSzwecji wynosi 95–100 mln m3.

W wymiarze netto (miąższość drewna okrągłego bez kory)pozyskanie drewna wyniosło 75 mln m3. Podstawowa struktura sortymentowakształtowała się następująco: drewno tartaczne iglaste 50%, papierówka iglastai liściasta 40%, drewno energetyczne 9%, surowiec pozostały 1%. Cięciaużytkowania rębnego dostarczały w ostatnich czterech latach przeciętnie ponadpołowę pozyskanej masy, a trzebieże – blisko 1/3. Największy udział wpozyskaniu miały świerk (po-nad 50%) i sosna (ok. 1/3).

Źródło: www.skogsstyrelsen.se


Bawaria, Niemcy
Model lasu przyszłości

Bawarski Krajowy Zakład Lasów i Gospodarki Leśnej (LWF)opracował scenariusze wyglądu bawarskich lasów w przyszłości. Na tej podstawiestworzył także gatunkowo-siedliskowy system informacyjny. Bawarczycy oparliposzukiwania składu gatunkowego lasów odpowiadającego przyszłemu klimatowi namodelowaniu klimatycznym, badaniach genetycznych i doświadczeniach terenowych.Stworzony system obejmuje 32 gatunki rodzime i wybrane gatunki obce z niektórychregionów klimatycznych (Włochy, Grecja, Turcja i in.). Zawiera wskazówki co dostosowania danego gatunku w odnowieniach w określonej lokalizacji. Zwracarównież uwagę na niebezpieczeństwa związane z wprowadzeniem gatunków obcych.

Źródło: www.forstpraxis.de
Opr. A.S.