Szybki Internet dla leśniczówek i do pracy w lesie

Leśniczówki w większości przypadków są usytuowane z daleka od miejscowości i skupisk domostw, przez co nie są atrakcyjnym miejscem dla firm telekomunikacyjnych oferujących szybkie łącza do Internetu. Często próby zamówienia łącza światłowodowego kończą się odmową instalacji lub otrzymaniem drogiej oferty. Rozwiązań tego problemu jest kilka – opiszemy tu dwa, według nas najlepsze.

W dobie dzisiejszych programów komputerowych, któreprzesyłają w obie strony dużo danych, praca na starych łączach miedzianych,instalowanych przez Telekomunikację Polską, może powodować zniecierpliwienie, lecztakże uniemożliwiać pracę lub ją spowalniać. Jeżeli dodatkowo w leśniczówcekorzystamy z Internetu żeby przeglądać strony www, oglądać filmy na Netflixieczy innej platformie VOD; jeżeli w leśniczówce mieszkają dzieci, którepotrzebują Internetu, aby odrobić lekcje, czy skontaktować się z kolegami, tosprawa robi się warta zgłębienia.

Zdarzają się sytuacje, gdy do leśniczówki przyjeżdżajągoście, którzy za pomocą łącza do Internetu nie tylko przeglądają strony www,lecz także często używają komunikatorów głosowych, takich jak WhatsApp, Viber,Skype czy innych, ponieważ ich operator GSM może nie mieć tam zasięgu.

W tej sytuacji powstaje pytanie, w jaki sposób możnapodłączyć szybsze łącze, które spełni dzisiejsze oczekiwania użytkowników imieszkańców leśniczówek, jeżeli szybkie łącze kablowe jest niedostępne?

Rozwiązań jest kilka – opiszemy tu dwa, według nas najlepsze.

1. Szybkie,bezprzewodowe łącza do Internetu na bazie GSM (LTE-Advanced)
Wiele osób wciąż uważa, że w większości takich lokalizacjijak lasy i leśniczówki uzyskanie szybkiego połączenia do Internetu przy użyciusieci GSM jest prawie niemożliwe. To opinia użytkowników smartfonów, którzy wbudynku czy na podwórku mają problemy z rozmową przez telefon komórkowy, niemówiąc o połączeniu z Internetem.

Nie jest to prawda, ponieważ przy użyciu nowoczesnego,profesjonalnego sprzętu (tzw. routerów GSM) i właściwie zainstalowanych antenLTE możliwe jest uruchomienie szerokopasmowego, stabilnego i bezpiecznego łączaw miejscach, gdzie trudno nawiązać połączenie głosowe ze zwykłej komórki.

Urządzenia instaluje się w budynku albo na zewnątrz(najczęściej na dachu), wraz z profesjonalnymi antenami GSM ­­­­­­­- wówczassygnał połączenia jest mocny i stabilny, a parametry połączenia (szybkość itzw. opóźnienie, o którym mowa dalej) są podobne do łącza kablowego.

W przypadkach, gdy mimo zainstalowania właściwychanten GSM i urządzeń użytkownik potrzebuje jeszcze szybszego połączenia, możnawykorzystać urządzenia wielomodemowe, tzn. takie, które łączą się jednocześniedo kilku operatorów GSM i dają użytkownikowi połączenie o szybkości będącejsumą przepustowości połączeń do wszystkich operatorów. Na świecie rozwiązaniate od dawna stosowane są w trudnych lokalizacjach, takich jak wieżeobserwacyjne w lasach, chaty górskie, jednostki wojskowe, na statkach i napojazdach.

Rozwiązanie to, oprócz dużej szybkości połączenia, zapewniajeszcze ważną dla profesjonalnego użycia połączeń zaletę – praktycznie jestniezrywalne. Dzieje się tak, ponieważ na takie łącze składa się kilka połączeń GSMi dopóki choć jedno z nich działa – można korzystać z łącza służbowego czydostępu do Internetu bez przerwy. Dodatkowo urządzenia mają wbudowane nadajnikiWiFi, które często są wystarczające, aby zapewnić połączenie wewnątrz budynku iw jego okolicy dla użytkowników smartfonów, tabletów, czytników, rejestratorów iinnych urządzeń korzystających z Internetu.

Internet wsamochodzie
Dodatkową zaletą opisywanychrozwiązań szerokopasmowych łączy do Internetu po GSM jest możliwość ich użyciaw samochodzie. Wyjeżdżając do pracy w terenie, często połączenie do siecisłużbowej czy Internetu jest konieczne lub zdecydowanie ułatwia pracę.Zainstalowanie routera GSM z kilkoma kartami SIM różnych operatorów i dobrzedobranymi antenami pozwoli na połączenie w większości miejsc. Dzięki temu, żeurządzenia te jednocześnie rozsiewają sieć WiFi, użytkownik może odejść odpojazdu na sporą odległość (30-70 m) i korzystać on-line z aplikacji,rejestratorów i innych urządzeń, które muszą przesyłać dane do aplikacji i bazdanych. Z rozwiązań takich korzystają w Polsce m.in. wozy Państwowej StrażyPożarnej.

Internet na wieżach obserwacyjnych
Jak wspomniano wcześniej,opisywane rozwiązania z powodzeniem testowała firma ACO Solutions również nawieżach obserwacyjnych w środku dużych kompleksów leśnych, oddalonych odterenów zabudowanych i wież GSM. Strumień video był przesyłany za pośrednictwem2, 3 lub 4 operatorów GSM (w zależności od lokalizacji) do jednostki prowadzącejobserwację. Dzięki temu obserwacje można było prowadzić bez przerwy, bezkonieczności wysyłania pracowników na wieżę. Za sprawą przystosowania urządzeń do pracy w warunkachzewnętrznych (duży zakres temperatur pracy i odporność na wodę) oraz małegopoboru prądu możliwe było użycie tego rozwiązania na zewnątrz, w miejscach,gdzie jedynym źródłem zasilania były panele słoneczne i wiatraki.
2. Łączasatelitarne
Innym sposobem uruchomienia łączado Internetu w lokalizacji, gdzie nie dociera światłowód, jest łączesatelitarne. Można je podłączyć wszędzie – jest dość proste w instalacji. Ostatniorównież abonament jest w większości przypadków podobny do łącz kablowych i niema limitu ilości przesyłanych danych.

Słabszą stroną tego rozwiązaniajest to, że na szybkość połączenia duży wpływ ma pogoda – przy opadach deszczui śniegu łącze może zwalniać, a w niekorzystnych warunkach nawet przestaćchwilowo działać. Również mocne wiatry mogą przestawiać anteny i trzeba jeustawiać ponownie.

Drugim poważnym ograniczeniemjest czas odpowiedzi na wysłane zapytanie. Czas przesłania np. zapytania do stronyinternetowej (czyli tzw. klik) i odpowiedź na nie wynosi ponad sekundę. Jest tozwiązane z drogą, jaką sygnał musi przebyć z anteny satelitarnej umieszczonejna budynku do satelity, stamtąd z powrotem na Ziemię, a następnie kablami doserwera internetowego. Wtedy serwer odpowiada, wysyła dane, o które pytamy, wysyłastronę Internetową na nasz komputer i znowu te dane muszą przebyć tę samądrogę, czyli od serwera do satelitarnej stacji nadawczej, stamtąd do satelity idopiero do naszej anteny i komputera. W sumie zajmuje to ok. 1-1,5 sekundy.

W jakich przypadkach może to byćutrudnieniem? Kiedy pracujemy z oprogramowaniem, które jest zainstalowane naserwerze, oglądamy strony www i chcemy zmieniać je, klikając w jakieś linki –za każdym razem czas reakcji na nasze kliknięcie będzie wynosił ponad sekundę.W wielu przypadkach jest to trudne do zaakceptowania. Jeszcze trudniejsza jestsytuacja, kiedy chcemy porozmawiać przez komunikator głosowy lub video. Wówczasefekt jest taki jak za czasów łącz miedzianych, gdy próbowaliśmy rozmawiać zkimś z innego kontynentu. Zaczynamy wchodzić sobie w słowo, ponieważ wydaje namsię, że nasz rozmówca nam nie odpowiada – gdy w rzeczywistości jeszcze niedotarło do niego nasze pytanie.

Łącza satelitarne są odpowiedniew wypadku, gdy opóźnienia nie mają większego znaczenia, np. przy oglądaniufilmów pobieranych z platform takich jak VOD, Netflix, HBO czy innych, przyoglądaniu TV przez Internet, ściąganiu plików etc.

Możliwość zamówienia szybkich, bezprzewodowych łączy doInternetu
Jeśli potrzebują Państwozainstalować szerokopasmowe łącze bezprzewodowe w dowolnej lokalizacji,podłączyć sieć WiFi lub zbudować nietypowe rozwiązanie łączności bezprzewodowejfirma ACO Solutions, od wielu lat specjalizująca się w łącznościbezprzewodowej, zaprasza do współpracy i kontaktu.

Kontakt:

Mail: biuro@acosolutions.pl

https://acosolutions.pl/onas/#las

Telefon: 22398 21 92