
Borusse i reszta. 90 lat restytucji żubra Białowieski Park Narodowy 2019 s. 182 Wyjątkową publikację przygotował Białowieski Park Narodowy z okazji obchodzonej w tym roku 90. rocznicy restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej. Dwujęzyczny album w zwięzły sposób przedstawia historię gatunku i walki o jego odtworzenie.
Nie zabrakło też kilku słów o tym, dlaczego, pomimoniekwestionowanego sukcesu restytucji, nie wolno osiadać na laurach iodpuszczać aktywnych działań na rzecz ochrony populacji tego gatunku.
Clou opracowania stanowi jednak bogactwo rycin i ilustracji,sięgających początków XX w., zaczerpniętych ze słynnej monografii „PuszczaBiałowieska” Georgija Karcowa, zagranicznej prasy, zbiorów prywatnych imuzealnych. W dalszej części zdjęcia przenoszą czytelnika w okresmiędzywojenny, ukazując pierwsze starania na rzecz restytucji żubra w Polsce, jej pionierów i głównych bohaterów, okraszonenotatkami prasowymi.
Zdjęcia podążają w ślad za historią, dokumentującprzywiezienie do Puszczy Białowieskiej pierwszych żubrów, ich ówczesnychopiekunów, narodziny, cielęta, letnią beztroskę i zimowe trudy. I tak docieramydo czasów współczesnych, kiedy żubr stał się w Puszczy widokiem powszechnym.Pozują więc stada na tle Białowieży, cerkwi w Łosince czy stodół w Teremiskach. Autorzy nie zapomnielijednak o zwierzętach po drugiej stronie granicy – album zawiera wiele zdjęćstada białoruskiego.
Dzięki publikacji BPN-u czytelnik zyskuje okazję dobliższego poznania żubrów bez ruszania się z fotela. Oczywiście książka niezastąpi kontaktu z przyrodą, jednak w przypadku żubra lepiej podziwiać go z bezpiecznejodległości, czy to na kartach książki, czy też z daleka w naturze.
SLV.