
Portugalia Walne zgromadzenie CEPF Brandenburgia, Niemcy Pozyskanie drewna w 2018 roku Ukraina Nowe parki narodowe i rezerwaty Szwecja Niedostatek nasion świerka Irlandia Wyniki Coillte w 2018 roku
Walne zgromadzenie CEPF
W 2019 r. walne zgromadzenie Konfederacji EuropejskichWłaścicieli Lasów (CEPF) odbyło się w Lizbonie w dniach 3–5 czerwca.Przewodniczący CEPF Hubert de Schorlemer, który piastuje to stanowisko od 2012r. i zarazem reprezentuje Luksemburskie Stowarzyszenie Prywatnych WłaścicieliLasów, omówił w swojej przemowie wyzwania, które stawia przed europejskimiwłaścicielami lasów obecna doba, cechująca się ekstremalnymi warunkamipogodowymi i wyludnianiem się obszarów wiejskich. Zgromadzenie wybrało czterechdotychczasowych członków zarządu CEPF na następne kadencje (są nimireprezentanci Austrii, Finlandii, Łotwy i Czech). Ze stanowiskawiceprzewodniczącego i członka zarządu CEPF ustąpił przed upływem swojejkadencji Philipp zu Guttenberg (Niemcy). W zarządzie zastąpił go tymczasowoUlrich Ivo von Trotha (Niemcy).
![]() |
A trakcie walnego zgromadzenia członkowie CEPF wizytowali m.in. plantację korka |
Fot. arch. CEPF |
CEPF to zjednoczenie narodowych zrzeszeń właścicieli lasów wEuropie, sięgające swoimi początkami 1961 roku. Reprezentuje ono interesyleśnictwa prywatnego. Wśród 25 członków CEPF, pochodzących z 20 krajów, nie majak dotąd Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych (PZZL). Przyszłoroczne walnezgromadzenie CEPF ma zostać zorganizowane w miejscowości Hämeenlinna wFinlandii w dniach 3–5 czerwca.
Źródło:www.cepf-eu.org
Pozyskanie drewna w 2018 roku
W lasach graniczącego z Polską niemieckiego krajuzwiązkowego Brandenburgia pozyskano w ub. roku 4,8 mln m3 drewna.
W stosunku do 2017 r. oznacza to wzrost o 14%. Udział drewnapoklęskowego w całości brandenburskiego pozyskania w 2018 r. wyniósł 42%. Rokwcześniej było to 12%.
Zdecydowaną większość (87%) pozyskanego w 2018 r. drewnastanowiły gatunki iglaste. Najwięcej pozyskano drewna sosnowego (3,9 mln m3łącznie z modrzewiem). Przeszło połowa całości pozyskania przypadła na drewnotypu papierówki (2,5 mln m3). W lasach prywatnych pozyskano 3,1 mln m3 drewna,a w lasach państwowych landu – 1,2 mln m3. Resztę pozyskano w lasach samorządowych,kościelnych i federalnych.
Źródło:www.forstpraxis.de
Nowe parki narodowe i rezerwaty
Petro Poroszenko podpisał w ostatnich dniach swojegopiastowania urzędu prezydenta Ukrainy dekrety, na mocy których mają powstać wtym kraju trzy nowe parki narodowe i trzy nowe rezerwaty. Ponadto pięć spośródistniejących parków narodowych zostanie powiększonych. W sumie powierzchniaukraińskich obszarów chronionych zwiększy się o blisko 82 tys. ha. Jeden znowych parków narodowych, a mianowicie Bojkiwszczyna, zostanie utworzony przygranicy z naszym krajem, na przylegającym do polskich Bieszczadów obszarze opowierzchni 12 tys. ha.
Źródło:Klub Przyrodników
Niedostatek nasion świerka
Fot. arch. Sveaskog
Kłopoty ze zbiorem wystarczającej ilości nasion świerkawystępowały w Szwecji od dawna, zwłaszcza w krainach Götaland i Norrland.Jednak w ostatnim czasie sytuacja stała się wyjątkowo trudna: pojawiło sięzagrożenie, że na następną wiosnę zabraknie sadzonek i nasion świerka. Naszczęście, w tym roku świerk kwitł w Szwecji obficie. Chcąc to wykorzystać,Szwedzi wydatkowali duże sumy na ochronę kwiatów i szyszek w celu zabezpieczeniazbiorów nasion.
Przyczyn niedostatku nasion świerka jest kilka. Jedną z nichsą niekorzystne warunki pogodowe w okresie kwitnienia tego gatunku drzewa.Ostatnie lata nasienne świerka obserwowano w Szwecji w 1989, 1995 i 2006 roku.
– Długo czekaliśmy na obfite kwitnienie – potwierdzaFinnvid Prescher, specjalista z firmy szkółkarsko-nasienniczej SvenskaSkogsplantor (SSP), należącej do szwedzkich lasów państwowych Sveaskog.Następną przyczyną niedostatku nasion świerka jest niedostatecznie jeszczezbadany patogen grzybowy, który poraża kwiaty i hamuje rozwój szyszek. Obecnienie ma dozwolonych środków przeciwko tej chorobie. Nasiona i szyszki świerkaniszczy również siedem gatunków owadów. Dwa z nich można zwalczać środkamibiologicznymi.
Firma SSP zastosowała różne środki służące zabezpieczeniuzbioru nasion świerka na swoich plantacjach nasiennych. – To są specjalnemetody, niezwykle czasochłonne, ale nie mamy alternatywy – mówi FinnvidPrescher. Jednym ze środków była izolacja kwiatów świerka za pomocą torebek.Wadami tej metody są konieczność ręcznego zapylania i większa wrażliwośćkwiatów na przymrozki. Dlatego w stanie gotowości pozostawał śmigłowiec, któryw razie spadku temperatury podrywał się z ziemi, by wprawiać w ruch powietrzena plantacji. Próbowano także opryskiwać kwiaty mieszaniną zawierającą grzybyantagonistyczne. Grunt wokół drzew świerkowych pokryto korą. W fazie testówjest również stosowanie wielkich namiotów wzniesionych nad drzewami w celuzapewnienia im lepszych warunków termicznych.
Źródło:www.sveaskog.se
Wyniki Coillte w 2018 roku
Irlandzkie lasy państwowe są częścią koncernu państwowegoCoillte, w którego skład wchodzą dwa inne segmenty – usługi bazujące narozporządzaniu nieruchomościami gruntowymi (Land Solutions) i produkcja płytdrewnopochodnych (Medite Smartply). Cały koncern uzyskał w 2018 r. rekordowewyniki. Przychody i zysk operacyjny Coillte wyniosły odpowiednio 330 mln euro(ok. 1,4 mld zł) i 71,5 mln euro (ok. 307,6 mln zł). W stosunku do 2017 r.mierniki te wzrosły odpowiednio o 10% i 47%.
Sam segment leśny (Forestry), zarządzający lasami opowierzchni 350 tys. ha, również osiągnął w 2018 r. rekordowe wynikiekonomiczne. Stopa zwrotu z aktywów leśnych wyniosła 3,4%. Pozyskanie drewnasięgnęło 2,5 mln m3. Dzięki dużemu zapotrzebowaniu na surowiec drzewny jegoceny utrzymywały się na wysokim poziomie. Wyzwaniem było natomiast wyjątkowosuche lato. W lasach Coillte wybuchło przeszło 150 pożarów. Jednak szybka iefektywna reakcja leśników i strażaków pozwoliła na ograniczenie szkód doobszaru o łącznej powierzchni 600 ha.
Irlandzki sektor leśny zapewnia 12 tys. miejsc pracy naobszarach wiejskich. Corocznie wnosi wkład w wysokości 2,4 mld euro do produktukrajowego.
Opr.A.S.