
Czechy Inwestycja w optyczny sortownik nasion Ukraina Brytyjskie drony mapowały Czerwony Las Litwa Cięcia w Polsce i na Białorusi wpływają na rynek Szwecja Prace nad internetem drzew Dolna Saksonia, Niemcy Zamawiają sadzonki w Szwecji
Inwestycja w optyczny sortownik nasion
W sytuacji masowego wydzielania się posuszu czescywłaściciele i zarządcy lasów zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie nasadzonki gatunków drzew liściastych, które są bardziej odporne na suszę i inne skutkizmiany klimatu. To zadecydowało o tym, że Lasy Republiki Czeskiej (LČR),zarządzające czeskimi lasami państwowymi, wyposażyły swój zakład nasienniczy wnowy, optyczny sortownik nasion. Maszyna, w którą LČR zainwestowały 4,1 mln CZKnetto (ok. 680 tys. zł), może sortować 150 kg przysposobionych orzeszków bukana godzinę.

W 2018 r. LČR zebrały 417 t nasion drzew liściastych i 66,3t nasion drzew iglastych.
W zakładzie nasienniczym przygotowano 131 t liściastego i 66t iglastego materiału siewnego (suma materiału własnego i dostarczonego przezklientów). Reszta zebranych nasion została dostarczona bezpośrednio do szkółekleśnych.
LČR działają w formie przedsiębiorstwa państwowego.Gospodarują w lasach o powierzchni 1,2 mln ha. Od kilku lat borykają się zklęskową suszą i gradacją korników.
Źródło:www.lesycr.cz
Brytyjskie drony mapowały Czerwony Las
Znajdujący się w okolicy czarnobylskiej elektrowni jądrowejCzerwony Las, jeden z najbardziej radioaktywnych terenów na Ziemi, zawdzięczaswoja nazwę rudawemu kolorowi sosen, które obumarły z powodu silnego skażeniapromieniotwórczego spowodowanego wybuchem reaktora w 1986 roku. Obszar tenzbadali w kwietniu 2019 r. brytyjscy naukowcy przy użyciu zrobotyzowanychdronów wyposażonych w innowacyjne czujniki. Do mapowania Czerwonego Lasuwykorzystali system stworzony przez brytyjskie Narodowe Centrum RobotykiNuklearnej (NCNR). Badania pozwoliły na wykrycie nowych, nieoczekiwanych ogniskpromieniowania. Przebywając w tych miejscach, człowiek pochłonąłby w ciąguzaledwie kilku godzin dawkę promieniowania odpowiadającą całorocznej normie.
Wyniki brytyjskiego mapowania pomogą ukraińskim władzom wdopracowaniu protokołów związanych z zabezpieczeniem strefy wyłączonej. NCNR tokonsorcjum naukowe, którego głównym celem jest rozwój technologii usuwaniastarych odpadów radioaktywnych.
Źródło: www.bbc.com
Cięcia w Polsce i na Białorusi wpływają na rynek
Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU) uzyskało wpierwszym kwartale 2019 r. gorsze wyniki finansowe niż w analogicznym okresie2018 roku. Przychody (39,1 mln euro) zmniejszyły się o 10%, a znormalizowanyzysk netto (14,3 mln euro) – o 3%.
Ilościowy wolumen sprzedaży drewna spadł o 23%. W stosunkudo pierwszego kwartału 2018 r. VMU ograniczyły koszty operacyjne o 3,3%.
– W tym roku spadł popyt na surowiec drzewny. Wielekrajów europejskich, w tym sąsiednia Polska i Białoruś, prowadzi bardzointensywne cięcia sanitarne, co doprowadziło do nasycenia rynku drewna. Wzwiązku z tym odbiorcy naszego drewna nie wypełniają długoterminowych ipółrocznych umów i kupują mniej surowca – wyjaśnia Marius Pulkauninkas,dyrektor VMU.
VMU sprzedają 93% drewna przez internet w ramachelektronicznych aukcji organizowanych w celu zawarcia umów długoterminowych,półrocznych lub krótkoterminowych. Aukcje te odbywają się na platformieinternetowej niezależnej od VMU. Na aukcji odnoszącej się do pierwszej połowy2019 r. średnia cena drewna z VMU osiągnęła poziom 56 euro/m3. Wiosną naaukcjach bieżących notowany był spadek cen rzędu 23%.
Źródło:www.vivmu.lt
Prace nad internetem drzew
Szwedzka Fundacja na rzecz Strategicznych BadańEkologicznych (Mistra) inwestuje w inicjatywy badawczo-rozwojowe, które służąrozwiązywaniu problemów związanych z oddziaływaniem człowieka na środowisko istymulowaniu zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Jednym z projektówfinansowanych przez Mistrę jest program Mistra Digital Forest, którykoncentruje się na cyfryzacji gospodarki leśnej i tworzeniu tzw. internetudrzew. Współrealizatorami programu są szwedzkie lasy państwowe Sveaskog, firmyleśne, zakłady przemysłu drzewnego, Szwedzki Uniwersytet Nauk Rolniczych (SLU),leśny instytut badawczy Skogforsk, Uniwersytet w Umeå, Szwedzki Instytut Badańnad Środowiskiem (IVL) i Królewski Instytut Technologiczny (KHT).
– Naszym celem jest efektywniejsza gospodarka leśna, wktórej dokładnie wiemy, w jaki sposób każde pojedyncze drzewo powinno zostaćpozyskane i zużytkowane. Taka wiedza otwiera drogę do poprawy wymianyinformacji i rentowności, jak również do wprowadzenia na rynek nowychzaawansowanych produktów – mówi Torgny Persson, dyrektor działubadawczo-rozwojowego w szwedzkiej Federacji Branży Leśno-Drzewnej i zarazemkoordynator programu Mistra Digital Forest. Nowoczesne technologie pozyskiwaniai wykorzystywania danych leśnych uwalniają ogromny potencjał rozwojowy. W 2018r. pomiar zdalny obejmował trzy czwarte całości szwedzkiego drewna typupapierówki. Wielu twierdzi, że wdrożenie do stosowania w pełni automatycznegowymiarowo-jakościowego pomiaru drewna w Szwecji to tylko kwestia czasu.
Źródło: www.sveaskog.se
Zamawiają sadzonki w Szwecji
Sadzonki kontenerowe daglezji zabezpieczone przed szeliniakiem powłoką piaskową Fot. Thomas Bohl
Dolnosaksońskie Lasy Krajowe (NLF), zarządzające lasamipaństwowymi niemieckiego kraju związkowego Dolna Saksonia, posadziły w marcu2019 r. 44 tys. kontenerowych sadzonek daglezji zabezpieczonych niechemicznymśrodkiem Conniflex (powłoka piaskowa). Sadzonki te zostały dostarczone przezfirmę szkółkarsko-nasienniczą Svenska Skogsplantor (SSP), należącą doszwedzkich lasów państwowych Sveaskog. SSP wyprodukowała sadzonki zpochodzących z Niemiec nasion, które w lutym 2018 r. wysiała w swojej szkółcekontenerowej w miejscowości Trekanten w regionie Kalmar. – Jesteśmy bardzozadowoleni z sadzonek. Korzenie są dobrze rozwinięte, a bryłka doskonaleodpowiada kształtem systemowi korzeniowemu – mówi Klaus Gille, specjalistads. nasiennictwa i szkółkarstwa w NLF. Na rok 2020 planowane jest podwojenieliczby wysadzanych w NLF kontenerowych sadzonek daglezji. Technologia ta mazostać również wypróbowana przy sadzeniu modrzewia.
NLF działają w formie przedsiębiorstwa państwowego.Gospodarują w lasach o powierzchni 330 tys. ha, gdzie pozyskują rocznie 1,6 mlnm3 drewna. Świadczą również usługi na rzecz lasów samorządowych ispółdzielczych. Zatrudniają ok. 1300 osób, w tym blisko 550 robotników leśnych.
Opr. A.S.