Wydarzenia – Święto Mazurskiej Dłubanki

Odnalezienie na dnie Jeziora Spychowskiego pochodzącej prawdopodobnie z XIX w. łodzi wykonanej z jednego pnia drzewa stało się inspiracją do zorganizowania Święta Mazurskiej Dłubanki. Jubileuszowa X edycja trwała 6–10 sierpnia tradycyjnie już na terenie Nadleśnictwa Spychowo (RDLP w Olsztynie).

Fot. Aleksander Adamski (3)

Przez pięć dni 10 drużyn z całej Polski wzorem swoichprzodków, w pocie czoła, przy użyciu ręcznych narzędzi oraz własnych mięśni,tworzyło z kłód topolowych dłubanki. Pracę pilarkami spalinowymi ograniczono dominimum. Wieczorami natomiast czas umilały dźwięki gitar oraz śpiew. Już szóstyraz z rzędu udział w tej imprezie wzięła drużyna Koła Naukowego Leśników z SGGWw Warszawie. Inspiracją dla wyglądu łodzi były w wielu przypadkach znaleziskanie tylko z Polski, ale nawet z Ameryki Północnej.

Zwieńczeniem święta stały się regaty dłubanek. Walka byłazacięta, dźwięk dopingu niósł się po całym basenie, a każda z drużyn chciała,aby to jej łódź wpłynęła na linię mety jako pierwsza. Podczas wyścigu żadna zdłubanek nie zatonęła – co nie zdarza się często! Pierwsze miejsce zajął zespółRodzinnej Grupy Indianistów z Lubicza. Podczas regat przyznawano nagrody nietylko za najszybszą dłubankę, lecz także za najpiękniejszą. Trofeum to zdobyładrużyna Urzędu Miasta w Pucku. Laur za najciekawszy styl wiosłowania powędrowałdo Kurpiowskiego Bractwa Bartnego „Durlas”.

Dziękujemy Nadleśnictwu Spychowo za organizację takznakomitego wydarzenia i życzymy chęci do kultywowania tej wieloletniejtradycji, a także wszystkim ekipom, które wzięły udział w tegorocznej edycjiświęta, za zapał i chęć do pracy. Do zobaczenia za rok!

SzczepanKopeć

WojciechKędziora