
Pięknym zabytkiem staropolskiej architektury jest oficyna na terenie parku dworskiego hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej, którym zarządza Gorczański Park Narodowy. Tam też zrealizowano projekt „Adaptacja zabytkowego obiektu architektonicznego na Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego PN wraz z zagospodarowaniem edukacyjnym parku dworskiego w Porębie Wielkiej”. Na ten cel Park otrzymał 2 mln zł dofinansowania z POIiŚ 2014–20.

Adaptacja zabytkowego obiektu na cele edukacyjne trwałaprawie trzy lata i przyniosła imponujący efekt. Na parterze powstały: salekonferencyjna i warsztatowa, punkt informacji turystycznej oraz biblioteka zczytelnią. Wszystkie pomieszczenia wyposażono w sprzęt multimedialny dostępnydla okolicznych mieszkańców i turystów. Uzupełnienie wiedzy o GPN-ie stanowią powstałew ramach projektu filmy: 40-minutowa opowieść ukazująca bogactwo gorczańskiejprzyrody oraz trzy klipy poruszające problemy ochrony górnoreglowych borówświerkowych, dużych drapieżników oraz roli martwych drzew w lesie.
Zaadaptowana na przyrodniczą ekspozycję piwnica oficynyprzedstawia fenomen gorczańskiej przyrody. Kolejne aranżacje zapraszają dowędrówki, która rozpoczyna się w dolinie górskiego potoku i prowadzi przezbuczynę karpacką, górnoreglowy bór świerkowy aż na polanę reglową pod Turbaczem.Dioramy wzbogacono o stanowiska interaktywne, ścieżki dźwiękowe, aplikacjemultimedialne, filmy i szerokie panoramy. Ukazują życie w sercu lasu, podziemią, w powietrzu, w wodzie, nawet pod korą i we wnętrzu martwego pnia, atakże kulturę pasterską gorczańskich hal.
Ekspozycję przyrodniczą będzie można zwiedzać już od 1października. Szczegółowa oferta Ośrodka Edukacyjnego GPN znajduje się w„Informatorze dla nauczycieli i organizatorów wycieczek edukacyjnych” dostępnymw siedzibie Parku. Budynek jest przystosowany do zwiedzania przez osobyniewidome i niedowidzące.
Red.