Z zagranicy 12/2019

Szwecja Ekologiczny bilans Södry Australia Promocja pochłaniania CO2 w rolnictwie Niemcy Lesistość landów Czechy Ok. 1 mln m3 wiatrołomów w Lasach PaństwowychAnglia, Wielka Brytania Zalesieniowy Fundusz Węglowy

Szwecja
Ekologiczny bilans Södry

Wskaźnik zgodności ekologicznej cięć w lasach Södry w 2018 r. okazał się niższy niż rok wcześniej
Fot. www.sodra.com

Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnych właścicieli lasóww południowej Szwecji – sporządza oprócz zwykłego bilansu (zestawienie aktywówi pasywów) również tzw. zielony bilans. Jego podstawę stanowią wyniki kontrolizgodności wykonawstwa cięć rębnych i przedrębnych z wymogami systemówcertyfikacyjnych PEFC i FSC oraz

z własnymi wytycznymi do integracji ochrony przyrody zgospodarką leśną. Kontrolę wykonują zarówno audytorzy wewnętrzni, jak iaudytorzy z międzynarodowej organizacji certyfikującej DNV GL.

Zgodnie z zielonym bilansem Södry za rok 2018, wskaźnikzgodności ekologicznej wyniósł w przypadku cięć rębnych i przedrębnychodpowiednio 94% i 93%. To mniej niż w roku wcześniejszym, w którym wskaźniki tesięgnęły odpowiednio 95% i 98%. Södra tłumaczy to niekorzystnymi warunkamiatmosferycznymi w 2018 r., które utrudniały wykonywanie czynności gospodarkileśnej. W kategorii koncentracji obiektów chronionych wskaźnik zgodnościkształtował się w ub. roku na poziomie 98%, co z kolei jest najlepszym wynikiemod 2010 roku.

Södra zrzesza ok. 52 tys. prywatnych właścicieli lasów.Należą do nich posiadłości leśne o łącznej powierzchni 2,6 mln ha. CzłonkowieSödry są także właścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzątrzy podstawowe segmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysłcelulozowy) i Södra Wood (przemysł drzewny).

Źródło: www.sodra.com


Australia
Promocja pochłaniania CO2 w rolnictwie

Resort rolnictwa w australijskim rządzie federalnym ogłosiłpilotażowy program wzmagania bioróżnorodności na terenach farm, obejmującytakże subsydiowanie pochłaniania CO2. W sumie fundusz programu został zasilonykwotą 30 mln dolarów. Australijscy farmerzy mają otrzymywać wsparcie m.in. nautrzymywanie i rozwój lasów istniejących, zakładanie mieszanych upraw rodzimychgatunków drzew i odtwarzanie naturalnych cieków wodnych. Dodatkowo resortprzeznaczył 4 mln dolarów na opracowanie narodowego systemu certyfikacjibioróżnorodności, zgodnego z międzynarodowymi standardami.

Program pilotażowy jest elementem kształtowania nowejaustralijskiej polityki w zakresie ochrony bioróżnorodności na terenach farm.Rozwiązania praktyczne rząd federalny chce przygotować we współpracy zAustralijskim Uniwersytetem Narodowym i przedstawicielami farmerów.

Źródło: www.minister.agriculture.gov.au


Niemcy
Lesistość landów
Fot. www.pxhere.com

Zgodnie z informacjami niemieckiego Federalnego UrzęduStatystycznego, najbardziej lesistymi niemieckimi krajami związkowymi sąNadrenia-Palatynat (40,6%), Hesja (39,8%) i Badenia-Wirtembergia (37,8%). Natomiastnajmniejszą lesistość, jeśli nie liczyć miast-landów, wykazująSzlezwik-Holsztyn (10,3%), Meklemburgia-Pomorze Przednie (21,2%) i DolnaSaksonia (21,5%). Spośród miast-landów największą lesistość ma Berlin (17,7%),najmniejszą – Brema (1,1%). Lesistość całych Niemiec sięga 30%.

Źródło: www.forstpraxis.de


Anglia, Wielka Brytania
Zalesieniowy Fundusz Węglowy

Właściciele gruntów, zarządcy nieruchomości gruntowych,samorządy, a nawet (w ograniczonym zakresie) publiczne podmioty gospodarczemogą występować do Komisji Leśnej Anglii, organu odpowiedzialnego za angielskieleśnictwo, o dofinansowanie zalesień gospodarczych z Zalesieniowego FunduszuWęglowego (Woodland Carbon Fund,

w skr. WCF). Fundusz ten został utworzony w celuprzyspieszenia tempa zalesień i tym samym ułatwienia wykonania angielskichzobowiązań w zakresie bilansu węgla.

Programem funduszu WCF objęte są zalesienia o powierzchni conajmniej 10 ha, zgodne z normą gospodarki leśnej Zjednoczonego Królestwa(UKFS). Przy tym gatunki gospodarcze muszą zasadniczo zajmować co najmniej 70%zalesionej powierzchni netto. Minimalne wymagane zagęszczenie sadzonek wynosi 2tys. szt./ha powierzchni zalesienia netto. Preferowane są projekty gwarantującepowszechną dostępność lasów powstałych z zalesień. Nie jest dotowane zakładanieupraw plantacyjnych o krótkim cyklu produkcyjnym.

Dla podmiotów prywatnych przeznaczone jest 60% środkówfunduszu WCF. Reszta jest dostępna dla podmiotów publicznych z wyłączeniemGospodarstwa Leśnego Anglii, które jako agencja wykonawcza Komisji LeśnejAnglii zarządza państwową własnością leśną. Dotowane są takie działania, jaksadzenie, ochrona zalesień, budowa dróg leśnych i utrzymanie infrastrukturyrekreacyjnej. Wysokość dotacji do sadzenia generalnie wynosi 80% kosztówstandardowych, ale nie więcej niż 6,8 tys. funtów szterlingów/ha. W miejscach ostatusie powierzchni priorytetowej (powierzchnia w pobliżu obszaruzurbanizowanego, dostępna pieszo dla jego mieszkańców) stopień dotacji dosadzenia wzrasta do 100% kosztów standardowych, a limit wynosi 8,5 tys.funtów/ha. Dotacje do dróg leśnych i do infrastruktury rekreacyjnej wynosząodpowiednio 40% i 80% (100% na powierzchniach priorytetowych) kosztówrzeczywistych. W obydwu tych przypadkach górna granica dotacji została ustalonana poziomie 10% całkowitych kosztów zgłoszonego projektu zalesieniowego.

Zasadniczo w piątym roku po pomyślnym założeniu i utrwaleniuuprawy zalesieniowej jest dodatkowo przyznawana jednorazowa płatność wwysokości 1 tys. funtów/ha. Możliwe jest również otrzymanie drugiej płatności wprzypadku umowy obejmującej 10 lat. Dodatkowo można uzyskać dochody zesprzedaży jednostek pochłaniania CO2, wygenerowanych przez projekt. W tym celuw ciągu dwóch lat od założenia uprawy zalesieniowej trzeba ją zarejestrować w systemiecertyfikowania zalesieniowych przedsięwzięć sekwestracyjnych wg brytyjskiegostandardu narodowego Woodland Carbon Code (WCC). Standard ten gwarantujerzetelność i efektywność projektów zalesieniowych, wykorzystywanych dodobrowolnej kompensacji emisji CO2.

Źródło: www.gov.uk


Czechy
Ok. 1 mln m3 wiatrołomów w lasach państwowych

Wichura związana z niżem Eberhard, który przeszedł nadEuropą w marcu 2019 r., wyrządziła w czeskich lasach państwowych szkody ołącznym rozmiarze 1 mln m3. Najbardziej ucierpiały drzewostany w trzech krajachsamorządowych: morawsko-śląskim (270 tys. m3), ołomunieckim (157 tys. m3) ipołudniowoczeskim (138 tys. m3). Lasy Republiki Czeskiej (LČR), którezarządzają czeskimi lasami państwowymi, szacują straty na 500 mln CZK (ok. 84mln zł). – Zakładam, że uprzątanie szkód potrwa do czerwca, ale postęp pracbędzie oczywiście zależał od warunków na poszczególnych obszarach –informuje Josef Vojáček, dyrektor generalny LČR.

Źródło:www.lesycr.cz

Opr. A.S.