
Już po raz XXXII Stowarzyszenie Inżynierów, Techników, Leśników i Drzewiarzy oraz Liga Ochrony Przyrody rozdały nagrody w finale ogólnopolskiego konkursu „Mój Las”. Uczestnikami były dzieci w czterech kategoriach wiekowych, zaczynając od grupy uczniów klas I–III, zmagających się z tematem „Moja ulubiona pora roku w lesie”.
Wśród nich jury najbardziej doceniło Maję Szulczewską,uczęszczającą do SP im. Marii Kownackiej w Sokołowie. Spośród klas IV–VI(„Mieszkania leśnych zwierząt”) z główną nagrodą do domu wróciła Julia Wrońskaze SP nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Kolbuszowej. W przypadku kategorii III(„Zapraszamy na trzydniową wycieczkę do lasu”), do której zaliczono uczniówklas VII–VIII i ostatnich klas gimnazjalnych pierwsza nagroda przypadłaBartłomiejowi Tomczykowi z PSP nr 21 im. ks. Jana Twardowskiego w Radomiu. Wkategorii IV („Drewno – wczoraj, dziś i jutro”), zarezerwowanej dlaponadgimnazjalnych szkół ogólnokształcących i zawodowych, jury nie zdecydowałosię wyłonić zdobywców pierwszych i drugich miejsc, były zaś dwie nagrodytrzeciego stopnia. Jedna przypadła Kamili Matysiak z LO w Puchaczowie, kolejnaPatrycji Szymczak, uczennicy 1 Technikum Analityczno-Leśniczego w MińskuMazowieckicm. – Mój udział w konkursie to impuls, kocham las, tak jak mójdziadek, którego pasja sprowokowała mnie do nauki leśnictwa. To było mojepierwsze podejście do konkursu „Mój Las” i od razu uwieńczone sukcesem, co jestdla mnie nie lada zaskoczeniem, ale bardzo pozytywnym – skomentowała przyszłaleśniczka.

Równolegle z finałem edycji 2018/19 ogłoszony zostałregulamin następnej. Prace w pierwszym etapie, organizowanym przez zarządyokręgowe LOP, można składać do 30 listopada 2019 roku. Po dwa najlepsze dziełaz każdej kategorii wiekowej w okręgu przejdą do drugiego etapu, a ogłoszenie jegowyników nastąpi do 15 kwietnia 2020 roku. Uczniowie, licząc od najmłodszychkategorii, będą się mierzyć z następującymi tematami: „Leśne smakołyki”, „Leśnilotnicy”, „Formy ochrony przyrody w mojej okolicy” i „Las, który leczy”.
SLV.