Szkody łowieckie – Zmiany w szacowaniu

Niedługo czekaliśmy na kolejne zmiany w szacowaniu szkód łowieckich. W myśl zapisów rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 kwietnia w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych wniosek o szacowanie szkody łowieckiej musi zostać złożony przez poszkodowanego w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie trzech dni od momentu jej stwierdzenia.

Zrezygnowano tym samym z odrębnego terminu składania wnioskuo szacowanie szkód w sadach, który miał wynosić 14 dni od ich powstania. Nałąkach i pastwiskach zaś, jeżeli szkoda wystąpiła poza okresem wegetacyjnym,należy ją zgłosić w terminie umożliwiającym oszacowanie wielkości strat przeddoprowadzeniem uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego, zanim rozpocznie sięwegetacja. Zarządcy oraz dzierżawcy obwodów łowieckich (także zarządywojewództw i LP w przypadku szkód niepodlegających odpowiedzialności myśliwych)o terminie oględzin i szacowania ostatecznego będą mogli informowaćposzkodowanych i reprezentantów WODR-ów pisemnie, e-mailem lub SMS-em. Takadroga komunikacji ma obowiązywać również w procedurze odwoławczej realizowanejprzez nadleśnictwa.

Do nowych rozwiązań wymienionych w rozporządzeniu możnazaliczyć m.in. ocenę stanu i jakości upraw, a także jakości płodów rolnych wpięciostopniowej skali (1 odpowiada ocenie bardzo złej, 5 – bardzo dobrej). Wrozporządzeniu ściśle zdefiniowano także, w jaki sposób można określać powierzchnięuprawy oraz jej uszkodzonej części. Do katalogu dopuszczalnych metod mających wzałożeniu przyspieszyć prace zespołu szacującego zaliczono, oprócz znanych jużtradycyjnych sposobów, opieranie się na zdjęciach wykonanych z bezzałogowychstatków powietrznych (dronów). Sprecyzowano także, na jakiej podstawie należyokreślać plon z 1 ha (również w razie braku możliwości oceny na gruncie), orazustalono sposób szacunkowego pomiaru masy płodu rolnego i stwierdzonego ubytku,który powstał w wyniku aktywności zwierząt łownych.

W przypadku plonu z użytków zielonych, które nie występują wobrocie rynkowym w regionie powstania szkody, ich wartość ustala się napodstawie współczynników służących do przeliczania plonu na jednostki zbożowe,biorąc pod uwagę średnią cenę pszenicy konsumpcyjnej. Szkody w uprawachwieloletnich będą podlegać szacowaniu zgodnie z ogólnymi zasadami ustalonymidla pozostałych upraw i płodów rolnych. Zmieniono także przedziały czasowe iprocentową wysokość odszkodowania przysługującego w wyniku szacowaniaostatecznego upraw wymagających zaorania. Wygląda to następująco: do 30kwietnia należy wypłacić 30% kwoty obliczonej, w okresie 1–25 maja – 50%, po 26maja zaś – 85%.

Źródło:www.braclowiecka.pl