Raport NIK – Zieleń w miastach poza kontrolą

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała informacje o wynikach audytu „Usuwanie drzew i krzewów oraz zagospodarowanie pozyskanego drewna” prowadzonego od 1 stycznia 2015 r. do 21 sierpnia 2018 r. w wybranych urzędach marszałkowskich, starostwach, urzędach miast i gmin oraz w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej – łącznie w 30 jednostkach. NIK sprawdzał, czy organy administracji publicznej prawidłowo realizowały zadania związane z usuwaniem drzew i krzewów oraz jak gospodarowały pozyskanym przy tym drewnem.

Działania podjęto na zlecenie Sejmowej Komisji OchronyŚrodowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Uzasadnieniem była także częsta wostatnich latach zmiana przepisów dotyczących usuwania drzew z nieruchomości.

Fot. www.pxhere.com

Wyniki kontroli nie budzą optymizmu. Zdaniem NIK wspomnianawyżej częsta zmiana przepisów mogła wpłynąć na niesprawność organów wkontrolowanym obszarze. Zapisy w ustawie o ochronie przyrody, obowiązującemiędzy 1 stycznia a 16 czerwca 2017 r., uniemożliwiały organom gmin wywiązaniesię w pełni z wymogów Prawa ochrony środowiska dotyczących usuwania drzew ikrzewów. Większość z nich nie realizowała prawidłowo zadań dotyczących usuwaniadrzew i krzewów i źle gospodarowała pozyskanym drewnem. Zdarzały się przypadkinierzetelnie prowadzonych postępowań administracyjnych i podejmowania decyzji znaruszeniem obowiązujących przepisów. Informacje o wydanych zezwoleniach rzadkoteż trafiały do wykazu danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku

i jego ochronie. W części jednostek nie kontrolowano teżudatności nasadzeń kompensacyjnych drzew i krzewów. W większości gmin nieszacowano też ilości i wartości drewna pozyskanego podczas prac na terenachnieruchomości gminnych, często drewno przekazywano wykonawcy, co NIK oceniajednoznacznie negatywnie.

Do dobrych praktyk można zaliczyć np. uprawnienia brakarskiepracowników Urzędu Miasta w Olsztynie i Lubawie. Ciekawostką jest też, żemarszałek woj. podlaskiego upoważnił dyrektorów trzech parków krajobrazowych zeswojego terenu do wydawania w jego imieniu decyzji dotyczących usuwania drzew ikrzewów. W jednym z urzędów wartość pozyskanego drewna wyliczano w oparciu ocennik nadleśnictwa.

SLV.