Polityka ekologiczna państwa – Leśnictwo wśród celów strategicznych

Projekt Polityki ekologicznej państwa 2030, jednego z dokumentów mających nadać kierunek rozwoju polskiej gospodarki w średniookresowej perspektywie, w styczniu wrócił z konsultacji społecznych. Wśród strategicznych projektów PEP2030 znalazły się: adaptacja do zmian klimatu, audyty krajobrazowe, budownictwo drewniane, czyste powietrze, GreenEvo – akcelerator zielonych technologii, kompleksowy program adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatycznych do roku 2020 i Leśne Gospodarstwa Węglowe.

Nie zabrakło też polityki surowcowej państwa, systemuweryfikacji technologii środowiskowych ETV i problemu woda dla rolnictwa. Zkolei wśród działań interwencyjnych podejmowanych w ramach PEP2030 wymienia sięchociażby utrzymanie dostępności biomasy leśnej na potrzeby lokalnejsamowystarczalności energetycznej, ochronę produktywności gruntów leśnych,włączenie leśnictwa do dalszych działań na rzecz ochrony różnorodnościbiologicznej. Co ważne, w wyniku poprawek społecznych wniesionych przezStowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów, działania strategiczne dotyczącelasów i leśnictwa obejmą nie tylko Lasy Państwowe, ale też sektor prywatny.Celem stanie się zatem również objęcie wszystkich gruntów leśnych dokumentacjąurządzeniową (obecnie ma ją ¾ powierzchni lasów prywatnych).

Skuteczność realizacji PEP2030 pokażą wskaźniki oparte odane z takich źródeł jak: Państwowy Monitoring Środowiska, GUS czy GDOŚ. Wśródtych dotyczących ochrony przyrody, lasów i leśnictwa można wymienić lesistośćkraju (przyjęta na 31% w 2030 r.), postęp w kierunku zrównoważonej gospodarkileśnej, procent obłożenia obszarów Natura 2000 planami zarządzania, wskaźnikliczebności pospolitych ptaków obszaru rolniczego i pojemność obiektów małejretencji wodnej. Nie jest jeszcze wiadomo, kiedy rząd przyjmie ostateczną treśćPolityki ekologicznej państwa 2030.

SLV.