Z zagranicy 3/2019

Stany Zjednoczone Zawieszenie rządu a praca federalnej Służby Leśnej Austria Nagroda Austriacy Roku dla ÖBf Finlandia Greenpeace a rębnia zupełna Niemcy Leśnicy żądają 10 tys. nowych etatów w lasach

Stany Zjednoczone
Zawieszenie rządu a praca federalnej Służby Leśnej

Służba Leśna Stanów Zjednoczonych (USFS), mająca w swojejpieczy lasy federalne, jest agencją Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych– resortu amerykańskiego rządu federalnego. Została więc dotknięta skutkamiczęściowego zawieszenia jego pracy w związku z brakiem porozumienia budżetowegomiędzy Białym Domem a Kongresem.

W planie kryzysowym USFS ustaliła priorytety w swojej pracy.Z uwagi na niedostatek funduszy skoncentrowała się na ochronie zdrowia ibezpieczeństwa publicznego oraz zabezpieczeniu majątku publicznego. Do sferytej zaliczone zostały m.in. takie działania, jak ochrona przeciwpożarowa,sprzedaż drewna, odnawianie lasu, produkcja materiału sadzeniowego, ratownictwoterenowe, zabezpieczenie zamkniętych ośrodków rekreacyjnych (część ośrodkówzostała zamknięta), prowadzenie niezamkniętych ośrodków rekreacyjnych(minimalny poziom usług), wykonywanie pilnych napraw, remontowanie drógawaryjnych i dróg o znaczeniu newralgicznym oraz realizacja projektów ochronydzikich zwierząt.

Oprócz zarządzania lasami federalnymi zadaniem USFS jest (wnormalnych warunkach) udzielanie fachowej pomocy stanowym służbom leśnym iwłaścicielom lasów prywatnych oraz prowadzenie badań leśnych. Amerykańskie lasyfederalne, zajmujące powierzchnię ok. 77 mln ha, są obszarami chronionymikategorii VI wg klasyfikacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Od1908 r. USFS jest zobowiązana do przekazywania corocznie 25% swoich przychodówze sprzedaży drewna tym jednostkom samorządu terytorialnego, na którychobszarze położone są kompleksy lasów federalnych.

Źródło:www.fs.fed.us


Austria
Nagroda Austriacy Roku dla ÖBf


Juliane Bogner-Strauss, federalna minister ds. kobiet, rodziny i młodzieży, wręcza nagrodę Austriacy Roku Gregorowi Schöpplowi, członkowi zarządu ÖBf
Fot. Roland Rudolph

Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf), zarządzające lasamipaństwowymi Republiki Austrii, zdobyły w 2018 r. nagrodę Austriacy Roku wkategorii Zawód i Rodzina. Nagrodę z rąk Juliane Bogner-Strauß, federalnejminister ds. kobiet, rodziny i młodzieży, odebrał Georg Schöppl, członekzarządu ÖBf, podczas gali Austria 18, zorganizowanej 23 października 2018 r. wWiedniu. Jako element polityki kadrowej ÖBf, tworzącej warunki do jaknajlepszego godzenia obowiązków pracowniczych z życiem rodzinnym, zostałszczególnie wyróżniony model elastycznego czasu pracy, obejmujący zarównorobotników, jak i pracowników na stanowiskach nierobotniczych. W ÖBf wniepełnym wymiarze mogą pracować nawet kierownicy. Dzięki temu możliwe jestoptymalne łączenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Na przykład funkcjękierownika jednego z regionalnych gospodarstw leśnych ÖBf dzielą między siebiedwie osoby.

ÖBf mają w swojej pieczy 850 tys. ha gruntów i wód, w tym510 tys. ha lasów gospodarczych i chronionych. Działają w formie niegiełdowejspółki akcyjnej. Zatrudniają ok. 1025 osób, w tym 410 robotników.

Źródło:www.bundesforste.at


Finlandia

Greenpeace a rębnia zupełna

W Kraju Tysiąca Jezior związała się inicjatywa obywatelska,której celem jest wprowadzenie zakazu zrębowego sposobu zagospodarowania lasu.Jakie zdanie ma na ten temat Sini Harkki, reprezentantka Greenpeace Nordic, ajakie – Jussi Kumpula, dyrektor zarządzający spółki akcyjnej Gospodarstwo LeśneMetsähallitusa, która sprawuje pieczę nad lasami państwowymi Finlandii?

Nie chcemy całkowitego zakazu. Wiemy przecież, żeMetsähallitus sam już praktykuje bezzrębowy sposób zagospodarowania. Inicjatywazrodziła się z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że gdyby metodabezzrębowa stała się dominującym sposobem zagospodarowania lasu, to łatwiejbyłoby osiągać niemal wszystkie cele związane z bioróżnorodnością, klimatem irekreacją. Innym powodem jest presja ze strony opinii publicznej – wyjaśniaSini Harkki.

Stosujemy 15 różnych rębni w Metsähallitusie i chcemy jewszystkie zachować. Żadnej rębni nie dajemy pierwszeństwa przed pozostałymi.Stosujemy rębnię, która najlepiej nadaje się do danego drzewostanu i siedliskaw momencie użytkowania – zapewnia Jussi Kumpula. – Rębnia zupełna jestkrytykowana przede wszystkim ze względu na jej efekt krajobrazowy, ale gdybymetoda bezzrębowa była jedynym sposobem zagospodarowania lasu, powstawałybymonotonne lasy bez starych drzewostanów i cennych drzew. Byłyby to w całościstosunkowo rzadkie lasy średnich klas wieku, zważywszy chociażby na potrzebyodnowienia. Z drugiej strony, ochrona bioróżnorodności, wód i klimatu zawszewymaga specjalnych środków niezależnie od rębni. Nie ma jednoznacznych dowodówna to, że któraś z rębni miałaby być lepsza od pozostałych pod tym względem –dopowiada dyrektor.

Nie zgadzam się z twierdzeniem o monotonnych lasach.Wszystkie stare drzewa mogą zostać usunięte także w rębni zupełnej. I naodwrót, w gospodarce bezzrębowej takie drzewa mogą być oszczędzane – oponujeSini Harkki. – W optymalnym przypadku gospodarka bezzrębowa umożliwia o wielelepsze naśladowanie naturalnych procesów. Oczywiście, dobór optymalnej metodyzależy w dużym stopniu od siedliska – od warunków klimatycznych,produktywności, przyrostu, bioróżnorodności itd. Jednak wyniki gospodarkibezzrębowej bywają lepsze o wiele częściej, niż to się powszechnie sądzi. Badaniaz reguły bazują na technologiach typowych dla gospodarki zrębowej. Przykładem może być częstospotykane twierdzenie, że drzewostany świerkowe objęte gospodarką bezzrębowąwykazują mniejszy przyrost. Ale tak się dzieje dlatego, że drzewostan jest zbytrzadki. Sposób pozyskiwania drewna nie został zoptymalizowany pod kątemgospodarki bezzrębowej. Co więcej, do tej pory nie próbowaliśmy optymalizowaćpozyskania pod względem chociażby intensyfikacji pochłaniania CO2 lubzwiększenia akumulacji węgla w lesie – dodaje Sini Harkki.

W warunkach braku ingerencji człowieka lasy borealneodnawiają się same w następstwie zjawisk destrukcyjnych, takich jak huraganyczy pożary. Nowe pokolenie rodzi się na otwartych przestrzeniach, powstałychwskutek tych zjawisk. Ponadto mamy definitywne dowody naukowe ze Szwecji iFinlandii na to, że przyrost i produkcja drewna są mniejsze w gospodarcebezzrębowej. Gdy utrzymuje się rzadkie drzewostany, odnawiają się one dobrze,ale ich produktywność jest nieduża. Natomiast gdy zachowuje się gęstedrzewostany, ich produktywność może osiągnąć nawet poziom typowy dla gospodarkizrębowej, ale las się nie odnawia – zaznacza Jussi Kumpula.

Czy fińskie know-how w zakresie bezzrębowego sposobuzagospodarowania lasu jest wystarczające? – W Metsähallitusie zdecydowanie tak.Jesteśmy największym w Finlandii podmiotem praktykującym gospodarkę bezzrębową– twierdzi Jussi Kumpula. – Jakkolwiek na to spojrzeć, odpowiedź brzmi „nie” –uważa Sini Harkki.

Źródło:www.smy.fi


Niemcy

Leśnicy żądają 10 tys. nowych etatów w lasach

Związek Leśników Niemieckich (BDF) domaga się stworzenia 10tys. nowych miejsc pracy w niemieckich lasach w związku z nawiedzającymi jeklęskami – huraganami, suszą, gradacjami korników i pożarami. Według BDF towarunek poradzenia sobie ze skutkami tych klęsk. Ich rozmiar leśnicy szacują na30 mln m3 uszkodzonego drewna i 300 mln uschniętych sadzonek. – Wyzwaniomstojącym przed lasem i jego utrzymaniem może sprostać jedynie znacznie większaliczba pracowników leśnictwa w tej czy innej formie organizacyjnej – twierdziUlrich Dohle, przewodniczący BDF. Rzeczywiste skutki suszy w 2018 r. ujawniąsię dopiero w 2019 r. lub jeszcze później. Jednak już dziś wiadomo, że wprzyszłym sezonie nasilą się w Niemczech klęskowe gradacje korników.

Źródło:www.forstpraxis.de

Opr. A.S.