Ochrona przyrody – Reaktywacja Lasu Modelowego

Koncepcja Lasu Modelowego zawitała z Kanady do Polski w 2015 roku. Ideą jest nawiązanie partnerstwa między organizacjami, instytucjami i obywatelami chcącymi współdecydować o zasobach naturalnych regionu, takich jak lasy czy woda. Pomysł powstał z myślą o miejscach, gdzie ścierają się przeciwstawne interesy grup odnośnie sposobu użytkowania przyrody.

W Polsce jako miejsce eksperymentowania na tym polu wybranoNadleśnictwo Oborniki (RDLP w Poznaniu), będące pod presją ze stronyaglomeracji poznańskiej, a jednocześnie chroniące rzeki – w tym obszar Natura2000 dolina Wełny. W realizację koncepcji zaangażowało się 17 interesariuszy,jednak od 2015 r. projekt został zawieszony. Teraz powraca, wzmocniony aprobatąMinistra Środowiska.

Przez kilka lat zawieszenia inicjatywy wiele się zmieniło,dlatego przed przystąpieniem do działania musieliśmy zrewidować wcześniejszeplany. Pierwszym napotkanym problemem okazała się gospodarka wodna w Polsce,która w ostatnim czasie przeszła gruntowną przemianę. Czekamy więc na decyzjęWód Polskich, czy włączą się do projektu Lasu Modelowego, ale docierające donas sygnały są jak najbardziej pozytywne – mówi Jarosław Bator, zastępcanadleśniczego ds. rozwoju.

W dolinie Wełny trzeba pogodzić ochronę obszaru Natura 2000 z udostępnieniem rzeki dla kajakarzy
Fot. www.wikimedia.org/MOs810

Wśród zadań, które wyznaczono do zrealizowania, jeststworzenie stref ochronnych wzdłuż rzek Wełny i Flinty. Na tym polu występujenajwiększa sposobność budowania porozumienia z uwagi na liczną reprezentacjęwśród interesariuszy stowarzyszeń kajakarzy. Trzeba pogodzić wymagania ochronyprzyrody i turystykę, lecz w tym działaniu społeczeństwo postrzega nadleśnictwojako partnera, a nie przeszkodę. – Interesariusze doceniają wsparcie LP jakoinstytucji. Rozmowa zainicjowana przez nas chociażby z samorządami ma większąsiłę przebicia, łatwiej nam realizować wspólne cele, co zauważają partnerzyprojektu – podkreśla zastępca nadleśniczego.

Od 2015 r. w ramach współpracy w Nadleśnictwie i gminieOborniki powstała sieć ścieżek do nordic walking, a dalsze plany są ambitne.Wśród nich wymienia się badania nad populacją wilka w Puszczy Noteckiej, małąretencję, ograniczenie presji turystycznej na obszary chronione i rekultywacjęjeziora Rogozińskiego.

SLV.