Zagospodarowanie turystyczne – Regulacje dotyczące szlaków turystycznych

Pod pieczą Anny Krupki, wiceminister sportu i turystyki, rozpoczął pracę zespół ds. opracowania regulacji prawnych dotyczących szlaków turystycznych w Polsce. 18 grudnia akty powołania na jego członków otrzymali przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, PTTK, Głównego Urzędu Statystycznego, Uniwersytetu Łódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Infrastruktury. Wśród ekspertów nie znaleźli się przedstawiciele Lasów Państwowych i parków narodowych. A szkoda, bo na ich terenach szlaków turystycznych cieszących się coraz większą popularnością nie brakuje.

Głównym problemem, z jakim zmierzy się zespół, będzieusankcjonowanie przebiegu szlaków turystycznych w terenie. Jest to w ostatnichlatach coraz częstszy problem, wynikający ze zmiany właścicieli gruntów lubpojawiania się spadkobierców nieprzychylnych wobec aktywności turystycznej naich terenie. – Szlaki turystyczne na gruntach Skarbu Państwa nie są problemem,gdyż z LP czy samorządami zawsze można się porozumieć, lecz nieprzychylnośćosób prywatnych często wymusza zmianę przebiegu trasy. Tymczasem z punktuwidzenia turystyki istotne jest utrzymanie ciągłości i sieciowości trasturystycznych. Niektóre szlaki w Polsce mają już ponad 100 lat i przez totrudno nam udokumentować ich ustanowienie w dawnych aktach prawnych – tłumaczyJerzy Kapłon, dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK.

Fot. Jakub Słowik

Kolejną kwestią poruszoną w ramach prac zespołu będzieutrzymanie szlaków. PTTK, dzięki niepewnym dotacjom z budżetu państwa, wydajerocznie ok. 300–400 zł na utrzymywanie infrastruktury, a dodatkowo sporymproblemem są trasy tworzone z potrzeby chwili. Wiele instytucji stanowiącychszlaki po otrzymaniu dotacji i zrealizowaniu działania nie poczuwa się już doodpowiedzialności za dalsze utrzymywanie infrastruktury. – Dlatego koniecznejest powołanie instytucji koordynatora szlaku odpowiedzialnego za jegoutrzymanie. Następnym zagadnieniem z tym związanym jest uporządkowanie stanuszlaków na mapach – przekonuje Jerzy Kapłon. Istotnie turyści często mogą sięczuć zagubieni, gdy widniejąca na mapie ścieżka już dawno w praktyce nieistnieje albo jest niezrozumiale oznaczona. Standaryzacja oznakowania równieżbędzie poruszana w ramach prac zespołu.

Będziemy przekonywać decydentów, że w dzisiejszych czasachśrodki należy przeznaczać głównie na promocję szlaków, a nie na tworzenienowych, gdyż mamy ich już wiele. Ponadto namawiamy ministerstwo do budowyportalu „Szlaki Polski”. Podwaliny ku temu już są w postaci inwentaryzacjiprzeprowadzonych przez PTTK – wymienia dyrektor.

Z punktu widzenia LP ważną kwestią poruszoną w ramach praczespołu będzie odpowiedzialność za zdarzenia na szlakach na styku PTTK i Lasów.

SLV.