
Wzorem innych ministrów odpowiedzialny za resort środowiska Henryk Kowalczyk zwołał konferencję, na której podsumował trzy lata swojego kierownictwa. Spotkanie 18 grudnia zdominowały sprawy środowiskowe, takie jak krótkie omówienie szczytu COP24, reforma ustawy o odpadach i działania na rzecz poprawy czystości powietrza.
Do ministerialnych dokonań dotyczących leśników możnazaliczyć nowelizację ustawy o lasach, wprowadzającą prawo pierwokupu przez LasyPaństwowe enklaw gruntów innych form własności wśród lasów należących do SkarbuPaństwa. Bez wątpienia ulgą dla kierowników jednostek organizacyjnych LPokazała się nowelizacja ustaw o podatku rolnym i podatku leśnym, która jasnookreśliła, że posadowienie infrastruktury energetycznej (np. linii przesyłowych)nie sprawia, że las zostaje zajęty pod działalność gospodarczą. Na pewnomniejszy entuzjazm wśród leśników budzą nowelizacje ustawy Prawo łowieckie, aczminister Kowalczyk bardziej skłonny był mówić o uwzględnieniu w niej prawadysponowania własnością. Mowa oczywiście o dostosowaniu przepisów do wyrokuTrybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że brak możliwości sprzeciwu co doobjęcia nieruchomości obwodem łowieckim jest niezgodny z Konstytucją. Kwestiaproblemów, które pojawiły się przy okazji szacowania szkód łowieckich, niezostała poruszona.

Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska i głównykonserwator przyrody, zapytana o prace zespołu eksperckiego ds. PuszczyBiałowieskiej wyjaśniła, że powołał go minister, on też zwołał pierwszespotkanie. Za dalsze prace zespołu odpowiada jego przewodniczący. – Z tego cowiemy, zespół zbiera dane i doprasza ekspertów do współpracy. Wypracowałwstępne rekomendacje, które przedstawił na posiedzeniu Państwowej Rady OchronyPrzyrody, wkrótce powinniśmy otrzymać podsumowanie w ministerstwie. Wartowspomnieć, że Polska wywiązuje się ze swoich zadań komitetu UNESCO i w terminieprzedstawiliśmy raport o stanie obiektu, tj. Puszczy Białowieskiej. Przezkolejne kilkanaście miesięcy będziemy pracować nad stworzeniem planuzarządzania transgranicznym obiektem światowego dziedzictwa – zapowiedziaławiceminister.
SLV.