Z zagranicy 24/2018

Czechy Walka z klęską kornika Łotwa System wywozu drewna z lasów państwowych Szwecja Pozyskanie drewna w 2017 roku Niemcy Leśna klęska stulecia?

Czechy

Walka z klęską kornika

Czeskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało we wrześniu2018 r., że zwalczenie klęski kornika, która dotyka lasy w Czechach, będziewymagało koordynowania działań na poziomie ogólnokrajowym, stosowania środków nadzwyczajnychi wydatkowania kwoty rzędu miliarda koron. – Aby zwalczyć klęskę, trzebabezwzględnie ograniczyć pierwszą rójkę kornika na wiosnę 2019 r. – podkreślaMiroslav Toman, czeski minister rolnictwa. Klęska kornika pociąga za sobąspadek cen drewna i trudności z jego zbytem.

W 2016 r. pozyskano w Czechach ok. 4 mln m3 świerkowegodrewna kornikowego, a w 2017 r. – blisko 6 mln m3. Prognoza na rok 2018 to10–12 mln m3. Do czasu obecnej klęski historycznie najwyższy poziom pozyskaniadrewna kornikowego w Czechach wynosił 2–3 mln m3.

We wrześniu 2018 r. całkowitą miąższość drzew zasiedlonychprzez kornika szacowano na 15–20 mln m3. Dla porównania: całoroczne regularnepozyskanie drewna w Czechach kształtowało się we wcześniejszych latach napoziomie 17 mln m3. Właściciele lasów niepaństwowych oceniają straty od kornikana 2,7 mld koron (ok. 456 mln zł).

Jedną z możliwości, które bierzemy pod uwagę, jestwstrzymanie regularnego pozyskania na jeden rok – informuje minister MiroslavToman. Na obszarach najbardziej dotkniętych klęską kornika nie wyklucza sięwprowadzenia, począwszy od przełomu marca i kwietnia przyszłego roku, stanuwyjątkowego. Rozważa się również kwestię energetycznego wykorzystania drewnakornikowego oraz sprowadzenia wykwalifikowanych robotników leśnych z zagranicydo uprzątania powierzchni pokornikowych. Ministerstwo rolnictwa planujezwiększenie w 2019 r. subwencji dla leśnictwa niepaństwowego o 650 mln koron(ok. 110 mln zł).

Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasamipaństwowymi, całkowicie wstrzymały regularne pozyskanie drewna. Jeszcze w maju2018 r. ze stanowiska dyrektora generalnego LČR odwołany został, za brakskuteczności w powstrzymywaniu klęskowej gradacji kornika, Daniel Szórád, którypiastował to stanowisko od kwietnia 2014 roku. Na nowego dyrektora generalnegoLČR powołany został 3 września 2018 r. Josef Vojáček. 

Źródło: www.lesycr.cz

 


Łotwa

System wywozu drewna z lasów państwowych

Łotewskie Lasy Państwowe (LVM) sprzedają drewno okrągłefranco zakład odbiorcy, toteż same organizują transport surowca. Regularniewspółpracują z 38 przewoźnikami, którzy dysponują 140 pojazdami do transportudrewna. Podstawowym założeniem systemu wywozu drewna z lasów LVM jestwyposażenie pojazdów wywozowych w komputery z dostępem do internetu i modułnawigacji. System udostępnia kierowcom nie tylko lokalizację stosów i trasywywozu, lecz również aktualne informacje o dostępności dróg wywozowych i ichnośności. Sygnalizuje ograniczenia w ruchu lub jego wzmożenie, notowane na danejtrasie wywozowej np. w związku z imprezami masowymi. Dzięki takiemu systemowiwywóz drewna z lasów może się odbywać w sposób płynny.

Fot. www.pxhere.com

Każdy pojazd wywozowy musi być wyposażony w hydraulicznyżuraw załadowczy. Kierowcy zasadniczo samodzielnie znajdują miejsca składowaniadrewna przeznaczonego do wywozu. Sami generują też zezwolenia wywozowe woparciu o dane w zleceniach przewozowych przesłanych elektronicznie przezsłużbę logistyczną LVM. Operacja załadunku drewna nie wymaga obecnościpracowników LVM.

Źródło:www.lvm.lv

 


Szwecja

Pozyskanie drewna w 2017 roku

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami Agencji Leśnej (organnadzorujący wykonywanie szwedzkiej ustawy o lasach), pozyskanie drewna wSzwecji osiągnęło w ub. roku poziom 90,9 mln m3 brutto (miąższość w korze drzewstojących). To oznacza spadek o 2,6% wstosunku do 2016 roku. Przyrost roczny szwedzkich zasobów drzewnych przekracza120 mln m3. Od 1990 r. szwedzkie pozyskanie brutto wzrosło o blisko 25 mln m3.

W wymiarze netto (miąższość drewna okrągłego bez kory)pozyskanie drewna wyniosło 72,8 mln m3. Podstawowa struktura sortymentowakształtowała się następująco: drewno tartaczne iglaste 36,5 mln m3, papierówkaiglasta i liściasta 28,2 mln m3, drewno energetyczne 7,5 mln m3. Większośćpozyskania brutto (59%) została zrealizowana w lasach prywatnych. Największyudział w pozyskaniu miały świerk (ponad 50%) i sosna (ok. 1/3). Cięciaużytkowania rębnego dostarczyły więcej niż połowę pozyskanej masy, trzebieże –nieco ponad 1/3. Łączny rozmiar szkód huraganowych w Szwecji w okresie liczonymod 2005 r. jest szacowany na przeszło 100 mln m3 brutto.

Źródło:www.skogsstyrelsen.se

 


Niemcy

Leśna klęska stulecia?

Niemieckie lasy zostały w 2018 r. dotknięte katastrofalnymi huraganami i suszą. W tych warunkach masowo rozmnażały się korniki, które w ostatnim sezonie wydały cztery pokolenia. W związku z tym niektóre niemieckie kręgi leśne żądają czasowego wprowadzenia ustawowego zakazu pozyskiwania świeżego, zdrowego drewna na obszarze całych Niemiec, a w szczególności w lasach państwowych i samorządowych. Przeciwni temu postulatowi są niemieccy drzewiarze, którzy zwracają uwagę na fakt, że wiele produktów drzewnych może być produkowanych jedynie z drewna świeżego i że mniejszych firm drzewnych nie stać na import takiego surowca.
W związku z klęską suszy i huraganów w Niemczech jest rozważana możliwość wstrzymania wstrzymania pozyskania drewna świeżego na terenie całego kraju Fot. Jakub Słowik

Stowarzyszenia właścicieli lasów alarmują opinię publiczną. –Politycy dyskutują o 100 ha lasu Hambach, a tymczasem miliony drzew umierają wskutek suszy– ostrzega Max von Elverfeldt, przewodniczący organizacji Rodzinne Gospodarstwa Rolne i Leśne w Nadrenii Północnej-Westfalii. W obliczu dalszych niechybnych szkód w lasach, związanych ze zmianą klimatu, Max von Elverfeldt wzywa niemieckie władze do utworzenia specjalnego funduszu klęskowego przeznaczonego na wyrównanie strat. Ich rozmiar wg szacunków właścicieli lasów sięga 5 mld euro.

Źródło:www.forstpraxis.de

Opr.A.S.