
Nadrenia-Palatynat, Niemcy Testują elektryczne auta Nadrenia-Palatynat, Niemcy Testują elektryczne auta Bawaria, Niemcy BaySF zwolnione z daniny budżetowej Stany Zjednoczone Milion dolarów na badania związane z kornikiem Łotwa Sprzedaż drewna z lasów państwowych
Leśnicy z czterech jednostek Lasów KrajowychNadrenii-Palatynatu wypróbowują w leśnych warunkach terenowych samochódelektryczny Streetscooter, który został skonstruowany przez niemiecki koncernlogistyczny Deutsche Post DHL (firma powstała na bazie sprywatyzowanejniemieckiej poczty państwowej). W dwóch nadleśnictwach, w gospodarstwie ParkuNarodowego Hunsrück-Hochwald oraz w Centrum Kompetencyjnym Techniki LeśnejLasów Krajowych testowane są egzemplarze dwóch wersji samochodu Streetscooter –modelu Work Pickup (otwarta skrzynia ładunkowa) i modelu Work Box (zabudowazamknięta). Modele te są w Niemczech użytkowane nie tylko przez pocztę, leczrównież przez liczne firmy samorządowe i prywatne.

Egzemplarze, które wypróbowują leśnicy, nie są jeszczewyposażone w napęd na wszystkie koła i zaczep holowniczy. Projektowana wersjaleśna będzie już jednak miała te elementy wyposażenia. Zastosowana ma w niejzostać także kabina na więcej niż dwie osoby.
Źródło:www.wald-rlp.de
Przeciętny zysk operacyjny, zanotowany w 2017 r. przeznieprzemysłowe prywatne gospodarstwa leśne w całej Finlandii, sięgnął 126euro/ha. To niemal o 17% więcej od średniej w ostatnich dziesięciu latach.Wzrost zysku jest wynikiem zwiększenia pozyskania, podniesienia poziomu cendrewna na pniu i zmniejszenia nakładów inwestycyjnych. Na południu Finlandiiprzeciętny zysk operacyjny wyniósł 165 euro/ha, na północy – jedynie 49euro/ha. W kalkulacji zysku uwzględnione zostały subsydia dla lasówniepaństwowych. Przez nieprzemysłowe prywatne gospodarstwa leśne są rozumianegospodarstwa, które nie posiadają własnych zakładów przerobu drewna.
Źródło:www.luke.fi
Wysokie temperatury, susza, huragany i przede wszystkimwalka z kornikiem – pod takimi znakami upłynął ostatni rok obrachunkowyBawarskich Lasów Państwowych (BaySF), który trwał od 1 lipca 2017 do 30 czerwca2018 roku. Wyszukiwanie drzew zasiedlonych przez szkodniki zajęło w tymnajwiększym niemieckim państwowym gospodarstwie leśnym (756 tys. ha lasów) wsumie 200 tys. godz. Łączne koszty zwalczania korników osiągnęły poziom 8,7 mlneuro. Mimo trudnej sytuacji przeciętna cena drewna, którą uzyskały BaySF,wyniosła 78 euro/m3.
Dzięki stosowaniu specjalnej aplikacji na urządzeniamobilne, pozwalającej na nanoszenie w czasie rzeczywistym drzew zasiedlonych namapy numeryczne, od wykrycia do wywiezienia drewna kornikowego z lasu upływałozaledwie kilka dni. Aplikacja ta łączy w sposób sieciowy pracowników ochronylasu, przedsiębiorców i robotników leśnych oraz spedytorów drewna.
Wyrobione drewno kornikowe, którego BaySF nie były w stanieodpowiednio szybko sprzedać za możliwą do przyjęcia cenę, jest składowane namokro. Pojemność specjalnych składnic sięga już 1,3 mln m3. Do 2020 r. wzrośnie do 2 mln m3. Ma to tym większe znacznie, że nabawarski rynek drewna napływają duże ilości drewna kornikowego z sąsiednichniemieckich krajów związkowych oraz z Czech i Austrii, jak również wielkie masydrewna pohuraganowego z północnych i środkowych Niemiec, gdzie sama tylkowichura Fryderyka pozostawiła po sobie ok. 15 mln m3 wiatrowałów i wiatrołomów w styczniu 2018roku.
Rada nadzorcza BaySF, w której skład wchodzą przedstawicieleczterech bawarskich ministerstw, jak również reprezentanci bawarskich środowiskgospodarczych i przedstawiciele załogi, postanowiła zwolnić bawarskie państwowegospodarstwo leśne z daniny budżetowej za rok obrachunkowy 2017/18. Pozwoli tona lepsze zabezpieczenie płynności finansowej BaySF. W obecnym rokuobrachunkowym gospodarstwo wyrabiało do początku października 2018 r. wyłączniedrewno kornikowe.
Źródło:www.baysf.de

Źródło:http://panelsfurnitureasia.com
Łotewskie Lasy Państwowe (LVM), zarządzające blisko połowąwszystkich lasów Łotwy, zanotowały w pierwszym półroczu 2018 r. przychody zesprzedaży drewna na poziomie 149 mln euro (ok. 652 mln zł). To oznacza wzrost o17% w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku. Uzyskane przez LVM cenydrewna okrągłego wzrosły o 12%, a ceny zrębków energetycznych – o 8%. Rozmiardostaw drewna, zrealizowanych w pierwszej połowie 2018 r. przez LVM, osiągnąłpoziom 2,85 mln m3 (+4%).
– W stosunku do pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. firmadostarczyła w pierwszym półroczu 2018 r. swoim odbiorcom – firmom z branżydrzewnej – o 2% więcej iglastego drewna tartacznego, o 16% więcej liściastegodrewna tartacznego i o 13% więcej drewna okleinowego. Szczególnie należypodkreślić zdolność spółki akcyjnej Łotewskie Lasy Państwowe do wypełnieniazobowiązań w zakresie dostaw zrębków energetycznych, ponieważ na rynku mieliśmydo czynienia z szybkim wzrostem popytu na ten sortyment, a nawet z jegodeficytem – mówi Andris Balodis, zastępca dyrektora ds. produkcji i dostawdrewna.
Klienci LVM sprzedają swoje produkty głównie na rynkacheksportowych w Europie, Afryce Północnej i w Azji, śmiało konkurując z producentamize Skandynawii, Rosji i Niemiec. W związku ze wzrostem łotewskiego potencjału wzakresie przerobu drewna typu papierówki LVM sprzedawały w pierwszej połowie2018 r. większe ilości tego surowca lokalnym przetwórcom. W rezultacie wolumeneksportu papierówki spadł o 80% w stosunku do pierwszego półrocza 2017 roku.
Całkowite przychody LVM w pierwszym półroczu 2018 r.osiągnęły poziom 157,6 mln euro (ok. 689 mln zł). Zysk sięgnął 60,2 mln euro(ok. 263 mln zł). Inwestycje zamknęły się kwotą 15,4 mln euro, z czego 11,8 mlneuro zostało przeznaczone na rozwój infrastruktury leśnej. Od momenturozpoczęcia działania w formie niegiełdowej spółki akcyjnej (1999 r.) LVMwpłaciły do budżetów samorządów i budżetu państwa w sumie miliard euro (ok. 4,4mld zł) w postaci podatków i dywidend. LVM mają w swojej pieczy 1,39 mln halasów.
Źródło:www.lvm.lv
Opr.A.S.