RDLP w Radomiu – Szczególny obowiązek pamięci

Przez jubileuszowy rok w nadleśnictwach podległych radomskiej RDLP odbywały się uroczystości upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości. Odsłonięcie Pomnika Katyńskiego w Jedlni-Letnisku, okolicznościowe sadzenie lasu z Pierwszą Damą RP Agatą Kornhauser-Dudą w Lesie Kapturskim, piknik niepodległościowy w Nadleśnictwie Marcule, utworzenie w osadzie Klepacze (Nadleśnictwo Starachowice) leśnej izby pamięci, odsłonięcie pamiątkowych obelisków w nadleśnictwach Zwoleń i Kielce – to tylko niektóre z nich. 6 listopada radomscy leśnicy uczcili 100-lecie niepodległości podczas regionalnych Dni Lasu.

Las stanowią nie tylko ekosystemy, ale także pomniki,mogiły i miejsca pamięci narodowej – powiedział dr Andrzej Matysiak, dyrektorRDLP w Radomiu. – Tak szerokie rozumienie lasu nakłada na nas szczególnyobowiązek czczenia pamięci o rodakach, którzy walczyli o pełną suwerennośćnaszej ojczyzny. Podczas uroczystości zostały przypomniane słowa JózefaPiłsudskiego: – Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem…

Historycy: prof. Marek Wierzbicki i dr Krzysztof Bussepodkreślili, że za czynny udział w walce o wolną Polskę dużą cenę płacilileśnicy. Hitlerowski okupant prześladował ich okrutnie za duże zaangażowanie worganizację partyzanckiego ruchu oporu. Po wojnie byli postrzegani jakozagrożenie dla komunistycznego państwa.

Fot. arch. RDLP w Radomiu

W budynku RDLP została odsłonięta tablica poświęcona pamięcidyr. Jana Dunina-Markiewicza, który w okresie II Rzeczypospolitej kierowałradomską dyrekcją lasów państwowych oraz Dyrekcją LP we Lwowie. W 1940 r.został aresztowany przez Sowietów i prawdopodobnie wywieziony w głąb ZSRR,gdzie ślad po nim zaginął. Cześć legendarnemu dyrektorowi oddali nie tylkomiejscowi leśnicy, ale także delegacja z Lwowskiego Regionalnego DepartamentuLeśnictwa, z dyrektorem Anatolijem Dejneką na czele.

Z okazji zakończenia jubileuszowych uroczystości ukazało siędwutomowe wydawnictwo „Lasy i leśnicy radomskiej dyrekcji Lasów Państwowychprzez 100 lat niepodległości. Księga walki, pracy i pamięci…” autorstwa PiotraKacprzaka, zastępcy dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu. Publikacjazostała poświęcona leśnikom z radomskiej dyrekcji, którzy broniliniepodległości Polski.

EmilianSzczerbicki