
Uroczyste świętowanie 100-lecia Związku Leśników Polskich w RP (5 października w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie) to dobry początek kolejnych 100 lat w służbie polskim lasom. Do Gołuchowa przybyli m.in. dyrektor Departamentu Leśnictwa Ministerstwa Środowiska Jacek Sagan, dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny i dyrektorzy wszystkich dyrekcji regionalnych (przed uroczystością odbyła się ich narada), ale przede wszystkim związkowcy. Nie mogło zabraknąć byłych przewodniczących ZLP w RP – Jerzego Przybylskiego i Bronisława Sasina.
O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Reprezentacyjna LP podbatutą Mirosława Pałczyńskiego działająca przy Technikum Leśnym im. AdamaLoreta w Tucholi. Zaprezentowano także „Hymn Stulecia ZLP w RP” autorstwaWojciecha Tutki z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie w JanowieLubelskim.
Nie mogło zabraknąć wystąpienia dyrektora generalnego LP. –To zaszczyt, że w takich sytuacjach,przy okazji takich jubileuszy, my leśnicy możemy być razem – mówił AndrzejKonieczny. W swoim wystąpieniu (podobnie jak podczas narady) wiele uwagipoświęcił wkładowi leśników w ostatnie 100 lat rozwoju naszego kraju i etosowitego zawodu. – W erze dotykowych telefonów, smartwatchów, palmtopów musimypamiętać o naszych korzeniach i wartościach. O tym, jak ważne są także, a możeprzede wszystkim, w życiu leśnika. To tradycje, które mamy obowiązek wbrewprzeciwnościom utrzymać i o nich z szacunkiem pamiętać – mówił dyrektor. –Tylko razem, nawet czasami się różniąc, jesteśmy w stanie tworzyć silną grupęzawodową – dodawał. Podsumował swoje wystąpienie: – Jestem dumny z polskichleśników!
Związkowcy zostali uhonorowani licznymi odznaczeniamipaństwowymi (m.in. Krzyż Zasługi) i związkowymi. Dyrektor Konieczny przyznałtakże Kordelasy Leśnika Polskiego, otrzymali je m.in.: Bronisław Sasin –honorowy przewodniczący ZLP w RP, leśniczowie: Jerzy Smok, Maciej Gerber, JózefStec i Zbigniew Czeryba.
![]() |
Dyrygent Mirosław Pałczyński z dumą mówił o swoich podopiecznych muzykach-leśnikach Fot. Urszula Zubert (2) |
W OKL pozostanie niezwykła pamiątka 100. rocznicy powstaniaZwiązku. Przed budynkiem Muzeum Leśnictwa posadzono Dąb Niepodległości. –Będzie wzrastał w towarzystwie trzech cisów na terenie należącym do Lasów –mówił Benedykt Roźmiarek, dyrektor OKL. Sadzonka dębu jest wyjątkowa jeszcze zinnego powodu – poświęcił ją papież Franciszek podczas majowej wizyty leśnikóww Watykanie. – Ta wizyta była dla nas niezwykła. Papież był ciekaw naszejpracy, ale też podzielił się z nami swoimi przemyśleniami o gatunkach dębów –wspominał Andrzej Konieczny.
![]() |
Tenor Dariusz Stachura porwał leśników do wspólnego śpiewania operetkowych szlagierów Fot. Zbigniew Szostak |
Po uroczystym sadzeniu drzewka zaproszono gości na koncertartystów polskich teatrów i operetek. Znany ze światowych scen tenor DariuszStachura wciągnął leśników do wspólnego śpiewania (podbił leśne serca takżeosobliwymi życzeniami: Żeby korniki nas nie żarły!). Zachęceni przez artystęgoście gremialnie zaśpiewali „Funiculì funiculà” – znaną neapolitańską pieśń.Szczególne oklaski zebrał zastępca dyrektora generalnego LP Bogusław Piątek,którego tubalne „la la la la” wyśpiewywane w rytm refrenu niosło się echem posali. Wieczór zakończyła uroczysta kolacja i życzenia kolejnych 100 lat.
UZ