
Finlandia Mapa ryzyka szkód huraganowych Finlandia Rębnia zupełna nie jest nieekologiczna Słowacja Sprzedaż drewna z lasów państwowych Szwecja Södra najatrakcyjniejszym pracodawcą Austria Tartaki nie odbierają drewna
Mapa ryzyka szkód huraganowych
W ramach projektu „Wiatrowały” fińscy naukowcy tworząogólnodostępną i bezpłatną szczegółową mapę ryzyka szkód od wiatru w lasach.Prognozy będą się odnosiły do poszczególnych komórek siatki o wymiarach 16 x 16m nałożonej na obszary leśne. Jednym z problemów, które muszą rozwiązaćnaukowcy, jest uwzględnianie bieżących cięć w lasach. W Finlandii właścicielelasu są wprawdzie zobowiązani do zgłaszania cięć użytkowania rębnego instytucjinadzorującej leśnictwo przed ich rozpoczęciem, ale nie wszystkie zgłoszonecięcia są rzeczywiście wykonywane.
![]() |
Mapa ryzyka szkód od wiatru naniesiona na zdjęcie lotnicze: ciemniejsza barwa wskazuje miejsca bardziej narażone na szkody.
Fot. Arch. Luke (National Resources Institute Finland)
|
Mapa zostanie skojarzona z aktualnymi mapami drzewostanów isystemem GIS. Obejmie również funkcję odnoszenia ryzyka szkód do wartościzasobów drzewnych. Gotowa mapa ma zostać udostępniona najpóźniej w 2019 roku.Można ją będzie przeglądać także na urządzeniach mobilnych.
Źródło:www.smy.fi
Rębnia zupełna nie jest nieekologiczna
Nie ma powodu do przylepiania rębni zupełnej etykietynieekologiczności, aczkolwiek gospodarka leśna ze stałym okapem drzewostanumogłaby objąć w Finlandii więcej lasów. Taki pogląd reprezentują SauliValkonen, naukowiec z Fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych (Luke), i SeppoVuokko, botanik i autor licznych publikacji przyrodniczych.
W Finlandii przeważają dwa systemy hodowli i użytkowanialasu – rębnia zupełna i gospodarka ze stałym okapem drzewostanu. Seppo Vuokkozwraca uwagę na fakt, że otwarte przestrzenie powstające w wyniku rębnizupełnej mają istotne znaczenie dla bioróżnorodności. Na zrębach zupełnychśrodowisko życia znajdują motyle i inne owady oraz rośliny, które są wypieranez obszarów zagospodarowanych rolniczo. Gleba leśna zawiera zasoby nasionróżnych roślin. Jedne mogą kiełkować na otwartej przestrzeni, inne – dopiero wdojrzałych drzewostanach. – Wiele owadów i połowa motyli dziennych Finlandiirozmnaża się w drzewostanach znajdujących się w fazie młodocianej, którekompensują zanik łąk. Jednym z gatunków ptaków, które czerpią profity z rębnizupełnej, jest gąsiorek – mówi Seppo Vuokko.
![]() |
Fińscy naukowcy dowodzą, że rębnia zupełna może stwarzać warunki do bytowania organizmów, które są naturalnie związane z zanikającymi łąkami Fot. www.flickr.com/Tero Laakso |
W Finlandii rębnia zupełna jest co roku wykonywana nałącznym obszarze stanowiącym 0,5–0,7% całkowitej powierzchni lasów. Użytkowanierębne jest najintensywniejsze w lasach prywatnych
na południu Finlandii, gdzie przeciętna powierzchnia zrębuzupełnego wynosi 1,4 ha. Seppo Vuokko uważa, że przy odnawianiu zrębówzupełnych należałoby lepiej chronić glebę leśną: – Gleba mineralna jestodsłaniana w większym zakresie, niż to jest rzeczywiście potrzebne do sadzenia.Sauli Valkonen nie chciałby, aby użytkowanie i hodowlę lasu w Finlandiizdominował jeden system – czy to rębnia zupełna, czy to gospodarka ze stałymokapem drzewostanu. – Podstawa to znalezienie równowagi – twierdzi naukowiec.
Źródło:www.smy.fi
Sprzedaż drewna z lasów państwowych
Lasy Republiki Słowackiej (LSR), zarządzające słowackimilasami państwowymi (ok. 900 tys. ha), zorganizowały w 11. i 12. tygodniu 2018r. aukcje drewna cennego w 16 spośród 23 swoich regionalnych gospodarstwleśnych. Nabywców znalazło 97% oferty LSR, której łączna miąższość wynosiłaprzeszło 5,1 tys. m3. Na aukcjach najwięcej było cennego surowca dębowego (2,4tys. m3) i bukowego (1,7 tys. m3). W mniejszych ilościach oferowano drewnojesionowe, modrzewiowe, klonowe i daglezjowe. Najwyższą cenę osiągnął klonpochodzący z regionalnego gospodarstwa leśnego w Revúcy: za sztukę tego surowcao miąższości 1,72 m3 zapłacono 7854 euro netto.
![]() |
Lasy Republiki Słowackiej, podobnie do naszych LP, prowadzą specjalne aukcje drewna cennego. Na jednej z nich w tym roku klon z gospodarstwa leśnego w RevucyRevúcy osiągnął cenę 7854 euro za 1,72 m3 Fot. www.lesy.sk |
Pozyskanie drewna w słowackich lasach państwowych osiągnęłow 2017 r. poziom 4,2 mln m3. Przeciętna cena drewna, uzyskana przez LSR,wyniosła 49,64 euro/m3 (ok. 207 zł). Zgodnie ze swoją strategią handlową nalata 2018–22 LSR starają się zapewnić słowackim przetwórcom drewna tartacznegoi papierówki dostawy surowca na poziomie 45% ich rzeczywistych mocyprzerobowych, zawierawszy z poszczególnymi przedsiębiorstwami umowy średnio idługoterminowe. Odsetek równy 45% bierze się stąd, że lasy pod zarządem LSRstanowią ok. 45% wszystkich lasów na Słowacji. Odbiorcy drewna, którzy chcąnabyć w lasach państwowych więcej surowca, niż przewidują umowy, mogą to czynićw drodze aukcji elektronicznych drewna tartacznego i papierówki (system EAD)lub aukcji drewna na pniu.
Źródło:www.lesy.sk
Södra najatrakcyjniejszym pracodawcą
Gospodarcze zrzeszenie prywatnych właścicieli lasów wpołudniowej Szwecji – Södra – zdobyło tytuł najatrakcyjniejszego szwedzkiegopracodawcy w największym światowym rankingu – Randstad Award. W ciągu ostatnichdwóch lat Södra awansowała z 48. miejsca na sam szczyt i została pierwszą firmąz branży leśno-drzewnej, która otrzymała tytuł najlepszego pracodawcy wSzwecji. W badaniach opinii publicznej, których wyniki stanowiły podstawęrankingu, wzięło udział 150 największych szwedzkich pracodawców oraz ponad 5tys. pracobiorców, uczniów, studentów i osób poszukujących pracy w wieku od 18do 65 lat z najróżniejszych zakątków Szwecji. Respondenci oceniali firmy podwzględem m.in. renomy, sytuacji finansowej oraz aspektów społecznych i ekologicznych.
– W Södrze nie tylko las musi rosnąć. Jesteśmy firmą, którapokazuje sposoby i sfery wspólnego rozwoju w przyszłości. Wciąż jest praca dowykonania, ale zdobyty tytuł stanowi potwierdzenie tego, że znajdujemy się na dobrej drodze – mówi Kamilla Svensson,specjalistka ds. rozwoju kadr w Södrze.
Södra zrzesza ok. 51 tys. prywatnych właścicieli lasów.Należą do nich posiadłości leśne o łącznej powierzchni 2,5 mln ha,zorganizowane w 36 nadleśnictw zrzeszeniowych. Członkowie Södry są takżewłaścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzą główne trzysegmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysł celulozowy) iSödra Wood (przemysł drzewny). Koncern zatrudnia w sumie 3,4 tys. pracowników.
Źródło:www.sodra.com
Tartaki nie odbierają drewna
Żywotność austriackich lasów znacznie ucierpiała wskuteksuszy w ostatnich latach. Masowo rozmnaża się kornik. Konieczne jest szybkieusuwanie i wywożenie z lasu drzew zasiedlonych przez szkodnika. Niestety,austriackie tartaki nie odbierają zamówionego drewna, ponieważ ich składy sąjuż przepełnione. Sytuacja w lasach staje się coraz trudniejsza.
– Już w ubiegłym roku zwracaliśmy tartakom uwagę na to, że wobecnych warunkach, cechujących się ekstremami klimatycznymi, trzeba się liczyćz bardzo dużą podażą drewna. Mimo to zostało ostatnio sprowadzone z Niemiec iCzech więcej drewna niż rok wcześniej. Ponieważ drewno spoza Austrii jesttańsze, z austriackich lasów nie zostaje odebrany nawet surowiec, który stanowiprzedmiot obowiązujących umów – alarmuje Rudolf Rosenstatter, szefAustriackiego Związku Leśnego.
Rynek drewna tartacznego jest dziś kompletnie przeciążony wcałej Austrii. Dlatego organizacje reprezentujące branżę leśną apelują dowłaścicieli lasów o niepozyskiwanie świeżego, zdrowego drewna i skupienie się nawyróbce drewna kornikowego.
Źródło:www.forstpraxis.de
Opr.A.S.