Z zagranicy 15-16/2018

Finlandia Mapa ryzyka szkód huraganowych Finlandia Rębnia zupełna nie jest nieekologiczna Słowacja Sprzedaż drewna z lasów państwowych Szwecja Södra najatrakcyjniejszym pracodawcą Austria Tartaki nie odbierają drewna

Finlandia
Mapa ryzyka szkód huraganowych

W ramach projektu „Wiatrowały” fińscy naukowcy tworząogólnodostępną i bezpłatną szczegółową mapę ryzyka szkód od wiatru w lasach.Prognozy będą się odnosiły do poszczególnych komórek siatki o wymiarach 16 x 16m nałożonej na obszary leśne. Jednym z problemów, które muszą rozwiązaćnaukowcy, jest uwzględnianie bieżących cięć w lasach. W Finlandii właścicielelasu są wprawdzie zobowiązani do zgłaszania cięć użytkowania rębnego instytucjinadzorującej leśnictwo przed ich rozpoczęciem, ale nie wszystkie zgłoszonecięcia są rzeczywiście wykonywane.

Mapa ryzyka szkód od wiatru naniesiona na zdjęcie lotnicze: ciemniejsza barwa wskazuje miejsca bardziej narażone na szkody.

Fot. Arch. Luke (National Resources Institute Finland)

Mapa zostanie skojarzona z aktualnymi mapami drzewostanów isystemem GIS. Obejmie również funkcję odnoszenia ryzyka szkód do wartościzasobów drzewnych. Gotowa mapa ma zostać udostępniona najpóźniej w 2019 roku.Można ją będzie przeglądać także na urządzeniach mobilnych.

Źródło:www.smy.fi

Finlandia
Rębnia zupełna nie jest nieekologiczna

Nie ma powodu do przylepiania rębni zupełnej etykietynieekologiczności, aczkolwiek gospodarka leśna ze stałym okapem drzewostanumogłaby objąć w Finlandii więcej lasów. Taki pogląd reprezentują SauliValkonen, naukowiec z Fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych (Luke), i SeppoVuokko, botanik i autor licznych publikacji przyrodniczych.

W Finlandii przeważają dwa systemy hodowli i użytkowanialasu – rębnia zupełna i gospodarka ze stałym okapem drzewostanu. Seppo Vuokkozwraca uwagę na fakt, że otwarte przestrzenie powstające w wyniku rębnizupełnej mają istotne znaczenie dla bioróżnorodności. Na zrębach zupełnychśrodowisko życia znajdują motyle i inne owady oraz rośliny, które są wypieranez obszarów zagospodarowanych rolniczo. Gleba leśna zawiera zasoby nasionróżnych roślin. Jedne mogą kiełkować na otwartej przestrzeni, inne – dopiero wdojrzałych drzewostanach. – Wiele owadów i połowa motyli dziennych Finlandiirozmnaża się w drzewostanach znajdujących się w fazie młodocianej, którekompensują zanik łąk. Jednym z gatunków ptaków, które czerpią profity z rębnizupełnej, jest gąsiorek – mówi Seppo Vuokko.

Fińscy naukowcy dowodzą, że rębnia zupełna może stwarzać warunki do bytowania organizmów, które są naturalnie związane z zanikającymi łąkami Fot. www.flickr.com/Tero Laakso

W Finlandii rębnia zupełna jest co roku wykonywana nałącznym obszarze stanowiącym 0,5–0,7% całkowitej powierzchni lasów. Użytkowanierębne jest najintensywniejsze w lasach prywatnych

na południu Finlandii, gdzie przeciętna powierzchnia zrębuzupełnego wynosi 1,4 ha. Seppo Vuokko uważa, że przy odnawianiu zrębówzupełnych należałoby lepiej chronić glebę leśną: – Gleba mineralna jestodsłaniana w większym zakresie, niż to jest rzeczywiście potrzebne do sadzenia.Sauli Valkonen nie chciałby, aby użytkowanie i hodowlę lasu w Finlandiizdominował jeden system – czy to rębnia zupełna, czy to gospodarka ze stałymokapem drzewostanu. – Podstawa to znalezienie równowagi – twierdzi naukowiec.

Źródło:www.smy.fi

 

Słowacja
Sprzedaż drewna z lasów państwowych

Lasy Republiki Słowackiej (LSR), zarządzające słowackimilasami państwowymi (ok. 900 tys. ha), zorganizowały w 11. i 12. tygodniu 2018r. aukcje drewna cennego w 16 spośród 23 swoich regionalnych gospodarstwleśnych. Nabywców znalazło 97% oferty LSR, której łączna miąższość wynosiłaprzeszło 5,1 tys. m3. Na aukcjach najwięcej było cennego surowca dębowego (2,4tys. m3) i bukowego (1,7 tys. m3). W mniejszych ilościach oferowano drewnojesionowe, modrzewiowe, klonowe i daglezjowe. Najwyższą cenę osiągnął klonpochodzący z regionalnego gospodarstwa leśnego w Revúcy: za sztukę tego surowcao miąższości 1,72 m3 zapłacono 7854 euro netto.

Lasy Republiki Słowackiej, podobnie do naszych LP, prowadzą specjalne aukcje drewna cennego. Na jednej z nich w tym roku klon z gospodarstwa leśnego w RevucyRevúcy osiągnął cenę 7854 euro za 1,72 m3 Fot. www.lesy.sk

Pozyskanie drewna w słowackich lasach państwowych osiągnęłow 2017 r. poziom 4,2 mln m3. Przeciętna cena drewna, uzyskana przez LSR,wyniosła 49,64 euro/m3 (ok. 207 zł). Zgodnie ze swoją strategią handlową nalata 2018–22 LSR starają się zapewnić słowackim przetwórcom drewna tartacznegoi papierówki dostawy surowca na poziomie 45% ich rzeczywistych mocyprzerobowych, zawierawszy z poszczególnymi przedsiębiorstwami umowy średnio idługoterminowe. Odsetek równy 45% bierze się stąd, że lasy pod zarządem LSRstanowią ok. 45% wszystkich lasów na Słowacji. Odbiorcy drewna, którzy chcąnabyć w lasach państwowych więcej surowca, niż przewidują umowy, mogą to czynićw drodze aukcji elektronicznych drewna tartacznego i papierówki (system EAD)lub aukcji drewna na pniu. 

Źródło:www.lesy.sk

 

Szwecja
Södra najatrakcyjniejszym pracodawcą

Gospodarcze zrzeszenie prywatnych właścicieli lasów wpołudniowej Szwecji – Södra – zdobyło tytuł najatrakcyjniejszego szwedzkiegopracodawcy w największym światowym rankingu – Randstad Award. W ciągu ostatnichdwóch lat Södra awansowała z 48. miejsca na sam szczyt i została pierwszą firmąz branży leśno-drzewnej, która otrzymała tytuł najlepszego pracodawcy wSzwecji. W badaniach opinii publicznej, których wyniki stanowiły podstawęrankingu, wzięło udział 150 największych szwedzkich pracodawców oraz ponad 5tys. pracobiorców, uczniów, studentów i osób poszukujących pracy w wieku od 18do 65 lat z najróżniejszych zakątków Szwecji. Respondenci oceniali firmy podwzględem m.in. renomy, sytuacji finansowej oraz aspektów społecznych i ekologicznych.

W Södrze nie tylko las musi rosnąć. Jesteśmy firmą, którapokazuje sposoby i sfery wspólnego rozwoju w przyszłości. Wciąż jest praca dowykonania, ale zdobyty tytuł stanowi potwierdzenie tego, że znajdujemy się na dobrej drodze – mówi Kamilla Svensson,specjalistka ds. rozwoju kadr w Södrze.

Södra zrzesza ok. 51 tys. prywatnych właścicieli lasów.Należą do nich posiadłości leśne o łącznej powierzchni 2,5 mln ha,zorganizowane w 36 nadleśnictw zrzeszeniowych. Członkowie Södry są takżewłaścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzą główne trzysegmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysł celulozowy) iSödra Wood (przemysł drzewny). Koncern zatrudnia w sumie 3,4 tys. pracowników.

Źródło:www.sodra.com

 

Austria
Tartaki nie odbierają drewna

Żywotność austriackich lasów znacznie ucierpiała wskuteksuszy w ostatnich latach. Masowo rozmnaża się kornik. Konieczne jest szybkieusuwanie i wywożenie z lasu drzew zasiedlonych przez szkodnika. Niestety,austriackie tartaki nie odbierają zamówionego drewna, ponieważ ich składy sąjuż przepełnione. Sytuacja w lasach staje się coraz trudniejsza.

Już w ubiegłym roku zwracaliśmy tartakom uwagę na to, że wobecnych warunkach, cechujących się ekstremami klimatycznymi, trzeba się liczyćz bardzo dużą podażą drewna. Mimo to zostało ostatnio sprowadzone z Niemiec iCzech więcej drewna niż rok wcześniej. Ponieważ drewno spoza Austrii jesttańsze, z austriackich lasów nie zostaje odebrany nawet surowiec, który stanowiprzedmiot obowiązujących umów – alarmuje Rudolf Rosenstatter, szefAustriackiego Związku Leśnego.

Rynek drewna tartacznego jest dziś kompletnie przeciążony wcałej Austrii. Dlatego organizacje reprezentujące branżę leśną apelują dowłaścicieli lasów o niepozyskiwanie świeżego, zdrowego drewna i skupienie się nawyróbce drewna kornikowego.

Źródło:www.forstpraxis.de

Opr.A.S.