
Austria Zarabiają na rozwoju budownictwa mieszkaniowego Kanada Projekt AshNet Niemcy – Rumunia Wsiedlanie żubrów w Karpatach Francja Podwójna certyfikacjalasów państwowych Niemcy Pozyskanie drewna w 2017 roku
Zarabiają na rozwoju budownictwa mieszkaniowego
Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf), zarządzające lasamipaństwowymi Republiki Austrii, oferują tzw. prawo zabudowy jako korzystnąkosztowo alternatywę dla zakupu gruntu pod budowę domu. Prawo zabudowy oznaczadziedziczne i zbywalne prawo rzeczowe do posadowienia i posiadania budynku na cudzejnieruchomości gruntowej, w tym przypadku na gruntach ÖBf.
![]() |
Fot. Arch. ÖBf |
Wielu Austriaków marzy o własnym domu jednorodzinnym wotoczeniu przyrody. Jednak wzrastające ceny nieruchomości gruntowych stanowiączęsto przeszkodę nie do pokonania dla potencjalnych inwestorów. W przypadkunabycia samego prawa zabudowy początkowe obciążenie finansowe jest znaczniemniejsze, a czynsz – stosunkowo niewielki i niepodlegający gwałtownym zmianom.– Popyt na prawa zabudowy jest dziś znacznie większy niż jeszcze przeddziesięcioma laty. (…) W 2017 r. Lasy Związkowe ustanowiły nowy rekord,zawierając przeszło 750 umów, których przedmiotem było prawo zabudowy w różnychzakątkach Austrii – cieszy się Georg Schöppl, członek zarządu ÖBfodpowiedzialny za finanse i nieruchomości.
W ostatnich pięciu latach przychody ze sprzedaży prawzabudowy, uzyskane przez ÖBf, wzrosły o jedną trzecią. W 2017 r. po razpierwszy przekroczyły poziom 4 mln euro. Duży popyt na prawa zabudowy notowanyjest w sektorze prywatnego i socjalnego budownictwa mieszkaniowego. Zdarza sięteż, że na gruntach ÖBf lokalizowane są supermarkety i hotele.
ÖBf działają w formie niegiełdowej spółki akcyjnej.Zatrudniają ok. 1045 osób, w tym 450 pracowników na stanowiskach robotniczych.Mają w swojej pieczy 850 tys. ha gruntów i wód, w tym 510 tys. ha lasówgospodarczych i chronionych. W dziale nieruchomości (sprzedaż praw zabudowy,wynajem, dzierżawa) łączne przychody ÖBf wyniosły w 2017 r. przeszło 45 mlneuro, co stanowiło ponad 20% całości przychodów spółki.
Projekt AshNet
![]() |
Ręczne aplikowanie popiołu drzewnego do gleby leśnej na powierzchni doświadczalnej Fot. www.nrcan.gc.ca/D. Gravesande |
Ogólnokanadyjski projekt AshNet tworzy ramy współpracysieciowej naukowców, leśników,przedsiębiorców i urzędników federacji i prowincji, którzy badają możliwościredukcji ilości odpadów i zarazem poprawy stanu zdrowotnego lasów przeznawożenie gleb leśnych popiołem drzewnym powstającym przy wytwarzaniu energii zbiomasy leśnej. Obecnie popiół ten jest w Kanadzie zazwyczaj traktowany jakoodpad i trafia na wysypiska. Tymczasem nawożenie gleb popiołem z biomasy leśnejmoże stać się elementem proekologicznej gospodarki leśnej. Informacje naukowe,technologiczne i ekonomiczne na ten temat dostępne są w języku angielskim nastronie internetowej.
Źródło:www.nrcan.gc.ca/forests/research-centres/glfc/ashnet/20284
Wsiedlanie żubrów w Karpatach
Wiosną 2018 r. kilkanaście żubrów z niemieckich zagród iogrodów zoologicznych zostało przewiezionych w jeden z niezamieszkanych rejonówrumuńskich Karpat. Zwierzęta mają tam dać początek wolnemu stadu. Żubry trafiływpierw do 14-hektarowej zagrody aklimatyzacyjnej, a następnie do 100-hektarowejzagrody introdukcyjnej. Z tej drugiej mają zostać wypuszczone po 6–8tygodniach. Niemcy planują przekazanie Rumunom jeszcze co najmniej sześciużubrów na potrzeby wsiedleniowe.
Źródło:www.jagderleben.de
Podwójna certyfikacja lasów państwowych
Dwie jednostki lasów państwowych w Normandii – kompleksyArques i Eawy – otrzymały certyfikat FSC i tym samym jako pierwsze we Francjistały się obiektami podwójnej certyfikacji leśnej w sektorze państwowym. Przezostatnich 20 lat francuskie lasy państwowe były certyfikowane jedynie wgstandardów PEFC. Rozpoczęcie podwójnej certyfikacji lasów państwowych jestspełnieniem oczekiwań francuskich drzewiarzy. Kompleksy Arques i Eawy zajmująłącznie powierzchnię 8 tys. ha.
Francuskie lasy państwowe (1,7 mln ha we Francjimetropolitalnej) podlegają Krajowemu Urzędowi ds. Lasów (ONF), który opiekujesię również lasami samorządowymi i wspólnotowymi (2,9 mln ha), na co otrzymujedotacje z funduszów publicznych. Podstawą opieki nad lasami niepaństwowymi jestkarta lasów samorządowych. W roku 2016 r. sprzedaż drewna i dotacje stanowiłyodpowiednio 29 i 23% przychodów ONF.
W metropolitalnych lasach państwowych ONF pozyskuje ok. 6,1mln m3 drewna. Pozyskanie w lasach samorządowych, znajdujących się pod opiekąONF, kształtuje się na poziomie 7,9 mln m3. Lasy państwowe były, jak dotąd,certyfikowane w całości, a lasy samorządowe – w przeszło połowie wg standardówPEFC.
Źródło:www.onf.fr
Pozyskanie drewna w 2017 roku
Zgodnie z informacją niemieckiego Federalnego UrzęduStatystycznego nasi zachodni sąsiedzi pozyskali w 2017 r. blisko 53,5 mln m3drewna. Roczny przyrost drewna na pniu w niemieckich lasach sięga 121,6 mln m3.Zestawienia długookresowe wykazują wzrost pozyskania drewna w Niemczech: o ilew latach 2007–16 przeciętne pozyskanie roczne wynosiło 56 mln m3, o tyle wlatach 1997–2006 było to 48 mln m3.
W ub. roku drewno iglaste stanowiło 76% niemieckiegopozyskania. W lasach prywatnych i państwowych (stanowiących własność landów)pozyskano odpowiednio 45 i 33%. Udział drewna energetycznego w całościpozyskania wyniósł 19%.
Źródło:www.forstpraxis.de
Opr. A.S.