
Czechy Wstrzymanie pozyskania drewna świeżego Brandenburgia, Niemcy Restrukturyzacja państwowego leśnictwa Litwa Ruszył portal internetowy VMU Słowacja Wyłączą lasy puszczańskie z użytkowania
Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasami państwowymi, 22 marca 2018 r. wstrzymały do odwołania pozyskanie świeżego drewna świerkowego i sosnowego. W sierpniu ub. roku wichura powaliła w czeskich lasach państwowych 320 tys. m3 drzew, a październikowy orkan Grzegorz – aż 1,6 mln m3. Zimą doszło do tego 255 tys. m3 wiatrowałów i wiatrołomów, a w połowie marca – 550 tys. m3. Tym samym w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy masa drewna pohuraganowego w czeskich lasach państwowych przekroczyła 2,7 mln m3.
![]() |
Zeszłoroczne porywiste wiatry, zimowe szkody od śniegu i huraganów oraz narastająca gradacja korników poskutkowały niekontrolowanym wzrostem ilości surowca drzewnego na czeskim rynku. Lokalni przedsiębiorcy nie są w stanie skonsumować takich ilości drewna. Fot. LČR |
W Czechach występują też poważne problemy z uprzątaniem, sprzedażą i przerobem ogromnych ilości drewna kornikowego. Jest to następstwo wyjątkowo dużego osłabienia drzewostanów świerkowych w ostatnich trzech latach wskutek suszy. Najtrudniejsza sytuacja panuje w północnej i środkowej części Moraw i na czeskim Śląsku. Przed rokiem 2015 uprzątano w czeskich lasach państwowych 1–2,5 mln m3 drewna kornikowego rocznie. W 2016 r. drewno poklęskowe stanowiło przeszło połowę całości pozyskania, które w LČR kształtowało się na poziomie 8,1 mln m3. W 2017 r. miąższość drewna poklęskowego w Czechach określono na 6 mln m3, co z kolei opowiada mniej więcej połowie rocznego pozyskania drewna iglastego w tym kraju.
Masa drewna poklęskowego przewyższa już potencjał przerobowy czeskiego przemysłu drzewnego. Nie pozostaje to bez wpływu na rynek drewna. Już od sierpnia 2017 r. w lasach LČR musiało być wyrabiane w ramach pozyskania drewna świerkowego i sosnowego niemalże wyłącznie drewno poklęskowe.
Klęskowa gradacja kornika kosztowała dyrektora generalnego LČR, Daniela Szóráda, utratę stanowiska. Odwołano go 11 maja, uznawszy, że nie dość aktywnie zwalczał gradację. Tymczasowym szefem LČR został Tomáš Pospíšil, dyrektor ds. gospodarki leśnej i wodnej. Daniel Szórád był dyrektorem generalnym LČR od kwietnia 2014 roku.
Źródło: https://lesycr.cz
Restrukturyzacja państwowego leśnictwa
Źródło: www.forstpraxis.de
Litwa
Ruszył portal internetowy VMU
Scentralizowane litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU), zarejestrowane jako przedsiębiorstwo państwowe 8 stycznia 2018 r., uruchomiło swój portal internetowy. W głównych sekcjach serwisu można znaleźć informacje o członkach siedmiosobowej rady nadzorczej przedsiębiorstwa (Valdyba), składzie zarządu i dyrekcji (Administracija) oraz o jednostkach regionalnych, czyli nadleśnictwach (Padaliniai). Zasadniczą część strony domowej portalu zajmują aktualności (Naujienos).
Źródło: www.vivmu.lt
Słowacja
Wyłączą lasy puszczańskie z użytkowania
Leśnicy z przedsiębiorstwa państwowego Lasy Republiki Słowackiej (LSR) porozumieli się z ekologami z organizacji WWF Słowacja i stowarzyszenia obywatelskiego PRALES w sprawie całkowitego wyłączenia lasów o charakterze pierwotnym z użytkowania. Pozostawienie do spontanicznego rozwoju przeszło 2,2 tys. ha państwowych lasów puszczańskich, które nie zostały dotąd objęte całkowitą ochroną, będzie także istotnym wkładem Słowacji w realizację konwencji karpackiej. W rezultacie udział lasów wyłączonych z użytkowania w całkowitej powierzchni słowackich lasów o charakterze pierwotnym wrośnie do 94%.
Eksperci ze stowarzyszenia PRALES przeprowadzili w latach 2009–15 ogólnokrajową inwentaryzację najlepiej zachowanych lasów na Słowacji. Jako lasy o charakterze pierwotnym zidentyfikowali zbiorowiska leśne o łącznej powierzchni 10,6 tys. ha. Mniej więcej jedna trzecia tych lasów nie była jeszcze całkowicie wyłączona z użytkowania. Ekolodzy przygotowali więc propozycję objęcia stosowną ochroną reszty drzewostanów puszczańskich i przeprowadzili szereg negocjacji z państwowymi leśnikami, które doprowadziły do zawarcia porozumienia.
Źródło: www.lesy.sk
Opr.A.S.