
Bawaria, Niemcy Bawarska Administracja Leśna Finlandia Lasy państwowe a kultura Saamów Szwecja Ekologiczny bilans Södry
Bawarska Administracja Leśna
Formalnie nie ma w Bawarii odrębnej, leśnej gałęziadministracji państwowej. Nazwa „Bawarska Administracja Leśna” jest pojęciemzbiorczym, obejmującym jednostki właściwe ds. leśnictwa, wchodzące w skład BawarskiegoMinisterstwa Wyżywienia, Rolnictwa i Leśnictwa oraz 47 regionalnych agencjitego resortu. Do tego dochodzi kilka specjalistycznych instytucji leśnych.Częścią resortowych agencji regionalnych są leśnictwa Bawarskiej AdministracjiLeśnej, których jest w sumie ok. 340. Cały personel Bawarskiej AdministracjiLeśnej liczy ok. 1480 osób. Leśniczowie noszą jednolity strój służbowy.
![]() |
Bawarska Administracja Leśna prowadzi głównie działalność doradczą i nadzorczą odnośnie prywatnych właścicieli lasów oraz działa na rzecz edukacji i nauk leśnych
Fot. stmelf.bayern.de/F. Stahl
|
Podstawowymi zadaniami Bawarskiej Administracji Leśnej są:nadzorowanie wykonywania bawarskiej ustawy o lasach, doradztwo na rzeczprywatnych i samorządowych właścicieli lasów, administrowanie subsydiami dlalasów niepaństwowych, leśne kształcenie zawodowe, edukacja leśna oraz leśneprace badawczo-rozwojowe i inwentaryzacyjne. Bawarska Administracja Leśna niezajmuje się natomiast gospodarowaniem w lasach państwowych Bawarii. To zadaniewykonują Bawarskie Lasy Państwowe, działające w formie przedsiębiorstwapaństwowego.
Bawaria, w której jest ok. 700 tys. właścicieli lasów,cechuje się bardzo wysokim stopniem samoorganizacji leśnictwa prywatnego isamorządowego. Właściciele lasów są zorganizowani w licznych zrzeszeniachleśnych, które z kolei skupiają się w siedmiu federacjach leśnych –organizacjach zajmujących się głównie zbytem drewna na skalę ponadregionalną iszkoleniami. W granicach zasięgu terytorialnego bawarskich federacji leśnychznajduje się cały land. Do zrzeszeń leśnych należą w Bawarii praktyczniewszyscy właściciele lasów o powierzchni przeszło 20 ha.
Źródło:www.stmelf.bayern.de
Lasy państwowe a kultura Saamów
Fińskie państwowe gospodarstwo leśno-parkowe Metsähallitusangażuje się w działania na rzecz zapewnienia Saamom warunków do kultywowaniaich języków i tradycji.
Jednym z celów jest umożliwienie chowu reniferów, polowaniai zbioru płodów przyrody. W zasięgu terytorialnym Metsähallitusa znajdują siętereny zamieszkane przez 3,5 tys. Saamów. W całej Finlandii mieszka ok. 10 tys.Saamów. Mówią oni trzema językami saamskimi: inari, skolt i saami (północny).
![]() |
Fińskie państwowe gospodarstwo leśno-parkowe Metsähallitus wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkających na jego terenie Saamów, promując ich kulturę i pozwalając na chów reniferów Fot. wikimedia.org/Ernmuhl |
Nowa fińska ustawa o lasach państwowych i parkach narodowychdoprowadziła do powstania w gminach położonych na terytoriach saamskich radkonsultacyjnych, zajmujących się zrównoważonym użytkowaniem i ochroną zasobówprzyrody na obszarach będących własnością państwa. Istotne kwestie użytkowanialasów są obecnie uzgadniane nie tylko z Parlamentem Saamów, lecz również zlokalnymi społecznościami saamskimi.
Gospodarka leśna jest prowadzona jedynie na 7% terytoriówsaamskich. Od 25 lat nie są już tam jednak wykonywane zręby zupełne. Wszelkiecięcia są uzgadniane ze spółdzielniami pasterzy reniferów. Saamowie mogą sięposługiwać swoimi językami w kontaktach z przedstawicielami GospodarstwaLeśnego Metsähallitusa (MM Oy) – spółki akcyjnej zarządzającej fińskimi lasamipaństwowymi. Znaczna część dokumentów MM Oy sporządzana jest również w językachsaamskich.
Metsähallitus inwentaryzuje historyczne obiekty dziedzictwakulturowego Saamów. Wspiera też saamskie gospodarstwa mające wartość kulturową.W miejscowości Inari pod jednym dachem mieszczą się Muzeum Saamów i CentrumPrzyrodnicze Metsähallitusa.
Państwowe gospodarstwo leśno-parkowe Metsähallitus składasię z dwóch segmentów: gospodarczego i państwowoadministracyjnego. Podstawowąjednostką segmentu gospodarczego jest niegiełdowa spółka akcyjna MM Oy. Ma onaw swoim zarządzie 3,5 mln ha lasów. Zatrudnia przeciętnie ok. 460 pracownikówna stanowiskach nierobotniczych i 370 robotników leśnych. Pozyskuje rocznie ok.6 mln m3 drewna przy przyroście 11 mln m3. Do budżetu państwa odprowadzadywidendę w wysokości ok. 100 mln euro rocznie.
Drugi segment koncernu Metsähallitus, oddzielony od segmentugospodarczego finansowym „firewallem”, tworzy finansowana głównie z budżetupaństwa jednostka o nazwie Parki i Dzika Przyroda Finlandia (P&WF), mającaw swej pieczy 40 fińskich parków narodowych oraz kilkadziesiąt ważnych obiektówfińskiego dziedzictwa kulturowego.
Źródło:www.metsa.fi
Ekologiczny bilans Södry
Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnych właścicieli lasóww południowej Szwecji – co roku sporządza oprócz zwykłego bilansu (zestawienieaktywów i pasywów) również tzw. zielony bilans. Jego podstawę stanowią wynikikontroli zgodności wykonawstwa cięć rębnych i przedrębnych z wymogami systemówcertyfikacyjnych PEFC i FSC oraz z własnymi wytycznymi do integracji ochronyprzyrody z gospodarką leśną. Kontrolę wykonują zarówno audytorzy wewnętrzni,jak i audytorzy z międzynarodowej organizacji certyfikującej DNV GL.
Zgodnie z zielonym bilansem Södry za rok 2017, wskaźnikzgodności ekologicznej wyniósł w przypadku cięć rębnych i przedrębnychodpowiednio 95% i 98%. W kategorii ochrony gleby i wód cięcia rębne osiągnęływskaźnik zgodności na poziomie 98%, i to mimo wyjątkowo wilgotnej jesieni izimy. Dla porównania: jeszcze w roku 2010 wskaźnik ten wynosił 76%. W 2013 r.Södra wdrożyła do stosowania specjalny program minimalizowania szkód glebowychprzy użytkowaniu rębnym. Od 2016 r. analogiczny program obowiązuje przyużytkowaniu przedrębnym.
Södra zrzesza ok. 51 tys. prywatnych właścicieli lasów.Należą do nich posiadłości leśne o łącznej powierzchni 2,5 mln ha. CzłonkowieSödry są także właścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzątrzy główne segmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysłcelulozowy) i Södra Wood (przemysł drzewny). Lasy członków Södry sącertyfikowane wg standardów PEFC i FSC. Za rok 2016 Södra wypłaciła swoimczłonkom dywidendę w łącznej wysokości 602 mln SEK (265 mln zł).
Źródło:www.sodra.com
Opr.A.S.