Prawo leśne – Nowoczesna proponuje zmiany

Posłowie z klubu Nowoczesna postanowili wprowadzić zmiany w dwóch ważnych dla leśników aktach prawnych. W tym celu 17 kwietnia złożyli w Sejmie projekty zmian w ustawie o lasach i ustawie o ochronie przyrody. W założeniu pomysłodawców oba akty miałyby korespondować ze sobą bardziej niż dotychczas.

Zaproponowane zmiany w ustawie o lasach wprowadziłyby dopolskiego prawa narzędzia społecznej kontroli nad gospodarką leśną prowadzonąprzez LP oraz zapewniły dodatkowe środki na finansowanie działań związanych zochroną przyrody – m.in. dla planów tworzenia nowych i powiększaniaistniejących parków narodowych. Nowoczesna proponuje realizację tych celówm.in. poprzez wyłożenie pul i aneksów do planów w siedzibach urzędów gmin dopublicznych konsultacji (dziś wykładane są w nadleśnictwach). Miałoby toskutkować większą dostępnością do dokumentu. Do uwag musiałby się odnieśćMinister Środowiska w decyzji o zatwierdzeniu pul. Co więcej, posłowieproponują możliwość wprowadzenia mechanizmu pozwalającego zaskarżyć decyzję ozatwierdzeniu pul do sądu administracyjnego. W sam proces tworzenia pul mielibyzostać włączeni naukowcy, społeczność lokalna i NGO-sy.

W propozycjach partii zapisano, że DGLP miałaby dokonywaćcorocznej wpłaty z kapitału własnego na rachunek ministra właściwego ds.środowiska. Wynosiłaby ona 10% zysku netto wypracowanego przez LP, ale niemniej niż 40 mln zł (zdaniem pomysłodawców kwota nieznaczna w skali osiąganychw ostatnich latach zysków LP), z przeznaczeniem na zadania z zakresu ochronyprzyrody (np. powoływanie nowych parków narodowych). Nadzór nad wydatkowaniemśrodków miałaby prowadzić Państwowa Rada Ochrony Środowiska (zdaniemNowoczesnej da to gwarancję, że przy wydatkowaniu tych funduszy nie będziedochodziło do równie dużych kontrowersji jak w przypadku funduszu leśnego).

Projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody miałby z koleiodblokować proces tworzenia i powiększania parków narodowych oraz zaangażować wproces ich powstawania szerokiego grona interesariuszy, w szczególnościlokalnych społeczności. Byłaby to wyłoniona losowo z uwzględnieniem kryteriówdemograficznych (…) grupa przedstawicieli społeczności lokalnej. Jej roląbyłoby rozstrzygnięcie w toku deliberacji kwestii utworzenia lub powiększeniaparku narodowego. Wg posłów Nowoczesnej powiększenie parku narodowego mogłobynastąpić bez powołania grupy roboczej, o ile nie wywoła istotnych skutkówspołecznych lub ekonomicznych na terenie jednostek samorządu terytorialnego. Otym, czy zaszła taka okoliczność, decydowałby minister właściwy ds.infrastruktury.

Projekt znosi prawo weta przysługujące samorządom, jeśli naich obszarze miałby zostać powołany lub powiększony park narodowy. W zamian zfunduszu Ministerstwa Środowiska dla samorządów zostanie opracowana strategiarozwoju uwzględniająca istnienie parku.

Przedstawiciele klubu poselskiego Nowoczesna poinformowali,że nad ich projektami pracowało wielu specjalistów, w tym leśników, i były oneoddane do wglądu różnym instytucjom naukowym. Nie ujawnili jednak komukonkretnie.

SLV.