Rok leśniczego

Artykuł sponsorowany

Rok leśniczego Nadleśnictwo Wołów 2017, s. 52 Nadleśnictwo Wołów chyba chwyciło wiatr w wydawnicze żagle, bowiem obok swojej pokaźnej monografii opublikowało mniej okazałą, ale z perspektywy poprawy wizerunku gospodarki leśnej w oczach społeczeństwa może nawet bardziej istotną, pozycję.

„Rok leśniczego” to bogato ilustrowany album w przystępny sposóbprezentujący kulisy pracy w lesie, zaczynając klasycznie od szkółki, uprawy,płynnie przechodząc do zadań leśniczego w kolejnych miesiącach roku. Czytelnikma zatem okazję dowiedzieć się o czynnościach, których przeciętny zjadaczchleba raczej nigdy nie miał okazji obserwować. Dzięki fotografiom będzie mógłujrzeć zbiór szyszek, pielęgnację upraw, dowie się o zabezpieczeniu ppoż. lasu,trzebieżach, jesiennych poszukiwaniach, odbiórce i wydawaniu surowca.

„Rokleśniczego” to kolejna obok „Ludzie lasów Doliny Odry” wzorowa publikacjaNadleśnictwa Wołów. W przystępny i uniwersalny sposób, miesiąc po miesiącu,prezentuje najważniejsze zagadnienia gospodarki leśnej, skupiając się na jejterenowych aspektach.

Zdecydowana dominacja obrazu nad treścią pozwala wykorzystać album jakopomoc w prowadzeniu edukacji leśnej dla starszych uczniów, ale też dorosłych.Tylko poprzez ukazanie w otwarty i przystępny sposób kulisów działań leśnikówmożna zaspokoić społeczne zapotrzebowanie na informację. Przeciętny obywatelnie musi bowiem wcale święcie wierzyć, że w lesie nie dzieje się nicniepokojącego. To właśnie leśnicy powinni zagospodarować społeczną niewiedzę,zanim zrobi to ktoś inny, niekoniecznie po myśli leśnej wiedzy i praktyki.

S.