Z zagranicy 21/2017

Bawaria, Niemcy Bartnictwo w lasach państwowych Badenia-Wirtembergia, Niemcy Bezpośrednie subsydiowanie lasów niepaństwowych Dania Pierwsze szczenięta wilka od 200 lat Hesja, Niemcy Lasy Hesji przyjazne rodzinie

Bawaria, Niemcy
Bartnictwo w lasach państwowych

Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF), największe niemieckiepaństwowe gospodarstwo leśne (755 tys. ha lasów), współpracują z trzemabawarskimi związkami pszczelarzy. Dotychczas zawarły w sumie 1,2 tys.stosownych umów. Liczba ta ma w przyszłości znacznie wzrosnąć za sprawą szerokozakrojonej kampanii promocyjnej. – W naszych regionalnych strategiach ochronyprzyrody powinny być w jeszcze większym stopniu uwzględniane wymaganiaśrodowiskowe pszczół – uważa Martin Neumeyer, prezes dwuosobowego zarząduBaySF.

BaySF działają w formie przedsiębiorstwa państwowego. Dzieląsię na 41 gospodarstw i 370 leśnictw. W 2016 r. zatrudniały 1144 osoby nastanowiskach nierobotniczych i 1421 pracowników na stanowiskach robotniczych.Pozyskały 4,7 mln m3 drewna. Do budżetu odprowadziły dywidendę w wysokości 65mln euro (ok. 287 mln zł) przy dotacjach rzędu 7,5 mln euro (ok. 33 mln zł).

Wszystkie terytorialne jednostki BaySF nieodpłatnie udostępniają pszczelarzom swoje powierzchnie

Źródło: www.baysf.de


Badenia-Wirtembergia, Niemcy
Bezpośrednie subsydiowanie lasów niepaństwowych

W związku z wydanym przez niemiecki Federalny UrządAntymonopolowy zakazem łączenia przez badeńsko-wirtemberskie lasy państwowefunkcji administracyjnych z gospodarczymi, tj. ze świadczeniem usługorganizacyjnych z zakresu sprzedaży drewna i wykonywania zadań gospodarczych narzecz prywatnych i samorządowych gospodarstw leśnych o powierzchniprzekraczającej 100 ha, władze Badenii-Wirtembergii postanowiły przestawićsystem opieki nad lasami niepaństwowych tego landu z subsydiowania pośredniegona bezpośrednie.

Subsydiowanie pośrednie polegało na obsłudze lasówprywatnych i samorządowych przez leśników państwowych, oferowanej częściowobezpłatnie i częściowo po obniżonych cenach (dzięki dotacjom celowym dla lasówpaństwowych). Praktyka ta dyskryminowała prywatnych oferentów świadczeń zzakresu obsługi niepaństwowych gospodarstw leśnych. Subsydiowanie bezpośrednieoznacza kierowanie wsparcia finansowego z budżetu prosto do właścicieli lasów iich zrzeszeń, co daje tym podmiotom możliwość wyboru między ofertamipaństwowymi i prywatnymi. W nowym systemie, który ma zostać w pełni wdrożony dolipca 2019 r., kluczowa rola przypadnie zrzeszeniom leśnym. GospodarstwoKrajowe ForstBW, zarządzające lasami państwowymi landu, będzie działało wformie niezależnego przedsiębiorstwa państwowego. Jego system informacyjny(FOKUS 2000) będzie funkcjonował oddzielnie od systemu administracji leśnejlandu (to ona przejmie funkcje z zakresu władztwa administracyjnego), aleoprogramowanie jako takie będzie jednolite i dostępne także dla podmiotówtrzecich. Reorganizacja struktur państwowego leśnictwa landu ma się odbywać wsposób odpowiedzialny pod względem społecznym (perspektywy pracy dla personeluleśnego).

Izba Leśna Badenii-Wirtembergii, reprezentująca interesyprywatnych i samorządowych właścicieli lasów w tym landzie, określa planowaneprzekształcenia jako krok we właściwym kierunku. Badeńsko-wirtemberski oddziałZwiązku Leśników Niemieckich widzi w reformie szansę na unowocześnieniestruktur leśnych landu, ale zarazem obawia się oszczędności etatowych iewentualnego obniżenia standardów zagospodarowania lasów niepaństwowych.

Gospodarstwo Krajowe ForstBW ma pod swoim zarządem 324 tys.ha lasów państwowych. W swej obecnej formie jest ono zasadniczo organizacjągospodarczą nieposiadającą osobowości prawnej. Podstawowe jednostki ForstBWmają jednak podwójny status, ponieważ pełnią także funkcję wydziałów leśnychurzędów powiatowych.

Źródło: www.forstpraxis.de

 

Dania
Pierwsze szczenięta wilka od 200 lat

W pięć lat od zaobserwowania pierwszego osobnika wilka wDanii pojawiło się tam pierwsze potomstwo tego drapieżnika. Myśliwi mówią oośmiu szczeniętach. Trzy z nich zostały uchwycone przez fotopułapkę. Jest topierwsza potwierdzona obserwacja wilcząt w Danii od przeszło 200 lat. Ekspercisądzą, że duńskie osobniki wilka podochodzą od jego środkowoeuropejskiej populacji.

Zdjęcia z fotopułapki, choć niewyraźne, nie pozostawiają wątpliwości – wilki zadomowiły się w Danii

Fot. www.woelfeindeutschland.de

Od 2014 r. obowiązuje w Danii plan zarządzania populacjąwilka, wypracowany wspólnie przez tamtejszy związek łowiecki i resortśrodowiska. Plan reguluje kwestie subwencjonowania środków ochrony zwierzątgospodarskich i odszkodowań w przypadku ich zarznięcia przez wilki oraz określakryteria identyfikowania nienaturalnie zachowujących się osobników i sposóbpostępowania wobec nich.

Źródło: www.jagderleben.de


Hesja, Niemcy
Lasy Hesji przyjazne rodzinie

Gospodarstwo Krajowe „Lasy Hesji”, zarządzające heskimilasami państwowymi, otrzymało po raz kolejny certyfikat zakładu pracyprzyjaznego rodzinie. Elastyczny czas pracy, ułatwiający opiekę na dziećmi ipomoc seniorom, możliwość telepracy i zindywidualizowane modele pracy naniepełnym etacie – wszystkie te rozwiązania, pozwalające godzić obowiązkirodzinne z pracowniczymi, są z powodzeniem praktykowane w Lasach Hesji.Certyfikat jest ważny przez trzy lata.

Zalet prorodzinnej polityki kadrowej doświadcza m.in. YvonneCnyrim, która pracuje jako referentka w biurze centrali Lasów Hesji. – Mogęodprowadzić córkę do przedszkola i w porze przedpołudniowej pracować w biurze.Przez dwa dni w tygodniu pracuję zdalnie z domu. W rezultacie mam więcej czasuzarówno dla córki, jak i na pracę. To jest plus, który w Lasach Hesji bardzosobie cenię – mówi.

Lasy Hesji stoją w obliczu zmiany pokoleniowej. Gospodarstwoprzyjmuje obecnie do pracy stosunkowo dużo młodych leśników. – Młodzi ludziemają nowe pomysły i inne potrzeby. Wspieramy naszych pracowników w znajdowaniumodelu pracy, który pasuje do ich sytuacji życiowej – informuje Hans-DieterTreffenstädt, kierownik działu kadr w Lasach Hesji (na zdj. na dole w środkuprezentuje certyfikat). Za trzy lata zindywidualizowane modele pracy naniepełnym etacie mają być dostępne także dla leśniczych.

Gospodarstwo Krajowe „Lasy Hesji” zatrudnia ok. 2250pracowników. Ma pod swoim zarządem 342 tys. lasów państwowych. Obsługuje takżelasy samorządowe (284 tys. ha) i prywatne (100 tys. ha). Zajmuje się ponadtomiędzynarodowym konsultingiem leśnym.

Źródło: www.hessen-forst.de

Opr. A.S.