Z zagranicy 20/2017

Łotwa Ambasada leśna w Rydze Francja Kolegium Konsultacyjne ds. Lasów Zamorskich Łotwa Współpraca przy redukcji szkód od zwierzyny Szwecja Podwójna certyfikacja lasów Sveaskogu Hesja, Niemcy Po naukę do heskich leśników Finlandia Pozyskanie drewna w 2016 roku

 

Łotwa
Ambasada leśna w Rydze

W czerwcu 2017 r. została uroczyście otwarta w Rydze, stolicy Łotwy, AmbasadaŁotewskich Lasów Państwowych. Ma to być nie tylko miejsce spotkań przyjaciółleśnictwa, lecz również praktyczny obiekt handlowy.

 

– Nowo otwarta Ambasada to urzeczywistnienie dawno powziętego przez nas planustworzenia w Rydze miejsca jednoczącego miłośników przyrody, reprezentującychszeroki wachlarz zainteresowań i potrzeb. Będzie to miejsce zarówno dla tych,którzy chcą kupić sadzonki i uzyskać fachową poradę z zakresu ogrodnictwa ileśnictwa, jak i dla tych, którzy poszukują gustownych przedmiotów użytkowych onaturalnej stylistyce i oryginalnych prezentów. Ambasada będzie także służyćtym, którzy interesują się spędzaniem wolnego czasu w lasach państwowych Łotwy.Osoby te uzyskają w Ambasadzie stosowne szczegółowe informacje. Będą też mogłykupić karty upominkowe ważne w ośrodkach wypoczynkowych prowadzonych przezŁotewskie Lasy Państwowe – informuje Guntis Grandāns, dyrektor nasienniczej iszkółkarskiej jednostki Łotewskich Lasów Państwowych.
Działające w formie niegiełdowej spółki akcyjnej Łotewskie Lasy Państwowe (LVM)mają w swojej pieczy 1,6 mln ha gruntów państwowych, w tym 1,39 mln ha lasów.Zatrudniają ok. tysiąca osób. Rocznie pozyskują ok. 5,5 mln m3 drewna przyprzyroście równym 12 mln m3. 90% zysku (kwota rzędu 60 mln euro) odprowadzajądo budżetu. Wyłącznym właścicielem spółki LVM jest Republika Łotwy. Firmąkieruje czteroosobowy zarząd. W skład działu Gospodarka Leśna, stanowiącegotrzon LVM, wchodzą trzy autonomiczne jednostki: Zagospodarowanie Lasu,Infrastruktura Leśna i Pozyskanie/Dostawy Drewna. LVM mają ponad 40% udziałów wInstytucie Badawczo-Rozwojowym Leśnictwa i Technologii Drewna Sp. z o.o. wJełgawie.
Źródło: www.lvm.lv


Francja
Kolegium Konsultacyjne ds. Lasów Zamorskich
Z inicjatywy francuskiego Krajowego Urzędu ds. Lasów (ONF) i władz Francjipowołane zostało do życia Kolegium Konsultacyjne ds. Lasów Zamorskich –zinstytucjonalizowane forum wymiany doświadczeń i informacji. Podstawowym celemprac kolegium, którego pierwsze posiedzenie odbyło się 20 czerwca 2017 r. wParyżu, jest lepsze uwzględnienie specyfiki zamorskich lasów w ichzagospodarowaniu. W skład kolegium wchodzą zarówno pochodzący z wyboru przedstawicielefrancuskich samorządów, jak i reprezentanci francuskich ministerstw, instytucjizajmujących się

ochroną przyrody i bioróżnorodności oraz organizacji przedsiębiorcówzamorskich. Funkcję szefa kolegium sprawuje Jean-Yves Caullet, przewodniczącyrady nadzorczej ONF.

 

ONF dba o różne rodzaje lasów państwowych, we Francji i jej departamentach zamorskich

We Francji metropolitalnej ONF zarządza nie tylko lasami państwowymi (1,7 mlnha), lecz również opiekuje się lasami samorządowymi i wspólnotowymi (2,9 mlnha), na co otrzymuje dotacje z funduszów publicznych. Podstawą opieki nadlasami niepaństwowymi jest karta lasów samorządowych. W roku gospodarczym 2016sprzedaż drewna i dotacje stanowiły odpowiednio 
29 i 23% przychodów ONF.
W metropolitalnych lasach państwowych ONF pozyskuje ok. 6,1 mln m3 drewna.Pozyskanie w lasach samorządowych, znajdujących się pod opieką ONF, kształtujesię na poziomie 7,9 mln m3. Lasy państwowe są certyfikowane w całości, a lasysamorządowe – w przeszło połowie wg standardów PEFC.
Źródło: www.onf.fr

Łotwa
Współpraca przy redukcji szkód od zwierzyny

W maju 2017 r. niegiełdowa spółka akcyjna Łotewskie Lasy Państwowe (LVM), którazarządza blisko połową wszystkich lasów Łotwy, oraz łotewskie organizacjemyśliwych podpisały list intencyjny ws. współpracy przy redukcji szkód odzwierzyny w lasach. Leśnicy i myśliwi wyrazili wolę godzenia swoich interesów.Jednym z podstawowych celów współpracy jest utrzymanie przeciętnego odsetkanieuszkodzonych drzewek sosnowych w drzewostanach dorosłych do wysokości 5–7 mna poziomie co najmniej 70%. Ma to się przyczynić do poprawy jakości drewnaprodukowanego w łotewskich lasach.

Walka ze szkodami wyrządzanymi przez jeleniowate ma się przyczyni c di znacznej poprawy produkowanego w łotewskich lasach drewna

Źródło: www.lvm.lv

Szwecja
Podwójna certyfikacja lasów Sveaskogu

Spółka akcyjna Sveaskog, zarządzająca szwedzkimi lasami państwowymi, od jesieni2017 r. będzie podlegała także certyfikacji w systemie PEFC. Lasy Sveaskogu(3,1 mln ha) są już od lat certyfikowane wg standardów FSC. Wprowadzeniepodwójnej certyfikacji uzasadniane jest wzrostem popytu na drewno zcertyfikatem PEFC ze strony tartaków, zwłaszcza brytyjskich, które wcześniejbyły zorientowane raczej na certyfikat FSC. Sveaskog ocenia koszty dodatkowejcertyfikacji jako niewielkie, ponieważ nie przewiduje konieczności istotnychzmian w swojej dotychczasowej praktyce leśnej. Pierwsze drewno z certyfikatemPEFC ma trafić na rynek przed tegorocznym Bożym Narodzeniem.

Źródło: www.sveaskog.se

Hesja, Niemcy
Po naukę do heskich leśników

Koreańscy goście mieli okazję zapoznać się m.in. z nowatorską koncepcją pielęgnowania lasu
Foto: www.hessen-forst.de


W Gospodarstwie Krajowym „Lasy Hesji”, zarządzającym heskimi lasamipaństwowymi, gościła w czerwcu 2017 r. delegacja leśników z Korei Południowej.W centrum zainteresowania Koreańczyków znajdowało się wykorzystywanie lasu wochronie klimatu, a w szczególności intensyfikacja leśnej sekwestracji CO2.Hescy leśnicy państwowi przedstawili leśnikom koreańskim stosowne nowatorskiekoncepcje pielęgnowania lasu. Goście z Korei Południowej interesowali sięrównież edukacją leśną, którą Lasy Hesji co roku obejmują setki tysięcyuczniów. – Sprawa zmiany klimatu zaprząta nas wszystkich. Koncepcje Lasów Hesjii inicjatywy heskich leśników oddziaływają na nas bardzo motywująco – przyznałLee Jong Pil, kierownik koreańskiej delegacji.
Lasy Hesji mają pod zarządem 342 tys. ha lasów. Zatrudniają ok. 2250pracowników. Zakres działalności gospodarstwa obejmuje także świadczenie usługna rzecz lasów samorządowych (284 tys. ha) i prywatnych (100 tys. ha), nadzórnad gospodarką leśną oraz międzynarodowy konsulting leśny.

Źródło:www.hessen-forst.de


Finlandia
Pozyskanie drewna w 2016 roku

W fińskich lasach zostało w ub. roku pozyskanych w sumie 61,8 mln m3 drewnaokrągłego. To o 6% więcej niż w 2015 r. i o 17% więcej od średniej w okresieostatnich 10 lat. W rodzinnych lasach prywatnych pozyskanie wzrosło o 6% wstosunku do ub. roku, osiągnąwszy poziom 51,1 mln m3, a w lasach pozostałych(państwowych i prywatnych innych niż rodzinne) – o 3%. Na drewno tartaczneprzypadło 26 mln m3 (+6%), a na drewno do przerobu przemysłowego – 35,8 mln m3(+5%). Rozmiar pozyskania drewna energetycznego wyniósł
5,1 mln m3.

Źródło: www.luke.fi
Opr. A.S.