
Austria Wyniki finansowe ÖBf w 2016 roku Czechy Portal internetowy do walki z kornikami Turyngia, Niemcy Drony do wczesnego wykrywania korników
Austria
Wyniki finansowe ÖBf w 2016 roku
![]() |
Dwuosobowy zarząd ÖBf – Georg Schöppl (z prawej) i Rudolf Freidhager prezentują raport podsumowujący 2016 r. w austriackich lasach państwowych Fot. www.bundesforste.at |
Spółka akcyjna Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf), zarządzająca lasamipaństwowymi Republiki Austrii, wygospodarowała w 2016 r. skonsolidowany zyskoperacyjny w wysokości 22,3 mln euro (ok. 98,3 mln zł) przy przychodach rzędu217,9 mln euro (ok. 961,0 mln zł). Wskaźnik rentowności sprzedaży ÖBf wyniósł 10,2%.Największym wyzwaniem dla ÖBf jest od lat bardzo duży udział drewnapoklęskowego w całości pozyskania. W 2016 r. wyniósł on 51%. Mimo to nie doszłodo przekroczenia zrównoważonego etatu cięć (1,5 mln m3).
W strategii ÖBf duże znaczenie ma dywersyfikacja źródeł przychodów. Opróczpodstawowego zakresu działalności spółki – gospodarki leśnej i sprzedaży drewna– istotny wkład do obrotów ÖBf wnoszą dziedziny nieleśne, w tym nieruchomości,usługi i energetyka odnawialna. – O ile w roku 1997 przychody z nieleśnychobszarów działalności stanowiły ok. 25% naszych obrotów, o tyle dziś stosownyodsetek sięga już 42% – informuje Georg Schöppl, członek dwuosobowego zarząduÖBf, odpowiedzialny za finanse spółki. W 2016 r. struktura przychodów ÖBf wgich źródeł kształtowała się następująco: sprzedaż drewna własnego 48,7%, handeldrewnem 10,3%, nieruchomości 19,5%, łowiectwo i rybactwo 9,7%, usługi 6,5%,energia odnawialna 0,7% i pozostałe źródła 4,6%.
ÖBf pozyskały w 2016 r. 853 tys. m3 drewna tartacznego, 488 tys. m3 drewna doprzerobu przemysłowego, 52 tys. m3 drewna energetycznego (biomasa leśna) i 122tys. m3 pozostałych sortymentów. Przeciętna cena drewna, uzyskana przez ÖBf,zmniejszyła się z 74,24 euro/m3
(ok. 327 zł) w 2015 r. do 73,06 euro/m3 (ok. 322 zł) w 2016 roku. Stratywynikające z obniżonej wartości rynkowej drewna poklęskowego sięgnęły w ub.roku 14 mln euro. Ochrona przed kronikami pochłonęła 3,2 mln euro. Dziękiefektywnemu zarządzaniu kosztami nakłady na pozyskanie drewna zmniejszyły sięjednak z 26,65 euro/m3 w 2015 r. do 25,50 euro/m3 w 2016 roku. Obniżyły sięrównież całkowite koszty odnowienia lasu: z 3,0 mln do 2,9 mln euro. ÖBfstopniowo redukują rozmiar odnowienia sztucznego na rzecz odnowienianaturalnego. Obecnie sadzą 2,6 mln drzewek. Do 2025 r. chcą zejść do poziomu 1mln sadzonek.
W 2016 r. wolumen inwestycji sięgnął 42,7 mln euro. Głównym przedsięwzięcieminwestycyjnym był park wiatrowy Pretul w Styrii, który został oddany doeksploatacji na początku 2017 roku.Jest to pierwszy tego typu obiektsamodzielnie zbudowany i eksploatowany przez ÖBf. Zasila on w energię ok. 22tys. gospodarstw domowych. ÖBf kontynuują również inwestowanie w małeelektrownie wodne. W tym roku mają rozpocząć budowę ósmej takiej elektrowni.
ÖBf odprowadziły za 2016 r. do budżetu państwa dywidendę rzędu 12,5 mln euro(ok. 55 mln zł) i opłatę za prawo do pobierania pożytków z gruntów państwowychw wysokości 10,1 mln euro (ok. 44,5 mln zł). Podatki bezpośrednie osiągnęłypoziom 4,9 mln euro (21,6 mln zł). – Od 1997 r. notujemy corocznie zyski i wciągu 20 lat naszego działania w formie spółki akcyjnej wygospodarowaliśmy dlaRepubliki Austrii 477 mln euro – podkreśla Georg Schöppl.
Spółka ÖBf zatrudniała w 2016 r. przeciętnie 1045 osób, w tym 449 pracownikówna stanowiskach robotniczych i 596 pracowników na stanowiskach nierobotniczych.Przecięty wiek pracowników ÖBf wzrósł z 44 lat w 2015 r. do 44,3 w 2016 roku.Najliczniejsze były grupy wiekowe 51–60 lat (31,9%) i 41–50 lat (26,3%).Odsetek kobiet w grupach pracowników na stanowiskach robotniczych inierobotniczych wynosił odpowiednio 7,1% i 24,9%. Przeciętne wynagrodzeniemiesięczne brutto pracowników na stanowiskach robotniczych i nierobotniczychwynosiło odpowiednio 3,4 tys. euro
(ok. 15 tys. zł) i 5,0 tys. euro (ok. 22 tys. zł). W 2016 r. na 100zatrudnionych przypadło
7,09 wypadku przy pracy.
Pod zarządem ÖBf znajduje się 510 tys. ha lasów, w tym 339 tys. ha lasówgospodarczych. Kapitał zakładowy spółki wynosi 150 mln euro. Austriacka ustawao lasach państwowych zobowiązuje ÖBf do utrzymania stanu substancji majątkowej.Jest to zobowiązanie należące do katalogu przepisów podlegających ochroniekonstytucyjnej, a więc nie może zostać uchylone w zwykłym trybie uchwalaniaustaw. Jedynym akcjonariuszem spółki ÖBf jest Republika Austrii, którą tworzyzwiązek krajów austriackich.
ÖBf podlega przepisom austriackiego kodeksu nadzoru właścicielskiego w sferzepublicznej, określającego reguły działania kierowniczych i nadzorczych organówfirm państwowych. Organy te zobowiązane są do sporządzania corocznychsprawozdań z przestrzegania reguł kodeksu. W sprawozdaniach muszą być ujawnianewynagrodzenia członków rady nadzorczej i członków zarządu (o ile nie sąpublikowane w raportach austriackiej Izby Kontroli Budżetu Państwa). Zgodnie zesprawozdaniem kierownictwa ÖBf za rok 2016, roczne wynagrodzenie członkówdwuosobowego zarządu mieściło się w granicach od 363,5 tys. euro (ok. 1,6 mlnzł) do 429,3 tys. euro (ok. 1,9 mln zł). Członkowie sześcioosobowej radynadzorczej, będący przedstawicielami ministerstw centralnego rządu Austrii,otrzymali roczne wynagrodzenie w granicach od 11,4 tys. do 22,9 tys. euro, aczłonkowie rady reprezentujący załogę (dwóch) – od 1,2 tys. do 1,4 tys. euro.
Źródło: www.bundesforste.at
Czechy
Portal internetowy do walki z kornikami
Czescy leśnicy wykorzystują do walki z kornikami portal internetowy KůrovcovéInfo, który ułatwia dzielenie się informacjami o rozprzestrzenianiu się tychszkodników we wszystkich zakątkach Czech. Korniki stanowią obecnie największezagrożenie dla czeskich lasów.
Portal kornikowy to innowacyjny projekt redakcji czasopisma leśnego „Lesnickápráce” i Służby Ochrony Lasu (VÚLHM). Jest przeznaczony do monitorowaniarozwoju populacji korników (drukarza, zrosłozębnego i rytownika pospolitego),jak również chrabąszczowatych (chrabąszcza majowego i kasztanowego). –Aplikacja internetowa, dostępna pod adresem www.kurovcoveinfo.cz, daje leśnikomz różnych gospodarstw leśnych możliwość przeglądu bieżącego stanu rójek naterytorium Republiki Czeskiej – mówi Petr Zahradník z VÚLHM. Leśnicy z całegokraju, którzy są użytkownikami aplikacji, regularnie wprowadzają do niej dane owielkości odłowów korników w pułapkach feromonowych. Projekt wspierają m.in.Lasy Republiki Czeskiej, które zarządzają czeskimi lasami państwowymi.
![]() |
Na przejrzystych mapach mona śledzić rójkę m.in. kornika zrosłozębnego na terenie Czech |
Źródło: www.lesycr.cz
Turyngia, Niemcy
Drony do wczesnego wykrywania korników
![]() |
Drony poruszają się z prędkością do 30 km/h. Pojedynczy lot może trwać nawet 30 minut. |
|
Przedsiębiorstwo państwowe Lasy Turyngii, które zarządza lasami państwowymitego landu, testuje we współpracy z Gospodarstwem Państwowym „Lasy Saksonii”technologię wczesnego wykrywania korników z zastosowaniem dronów wyposażonych wkamerę wielospektralną. Leśnicy korzystają z know-how niemieckiej firmy Rucon(rolnicze i leśne zastosowania dronów) i austriackiej spółki Festmeter (cyfrowaanaliza danych leśnych).
Kornik drukarz jest najgroźniejszym szkodnikiem turyngeńskich drzewostanówświerkowych. Obrazy wielospektralne mają ujawniać zasiedlone przez niegodrzewa. Takie drzewa różnią się bowiem od okazów zdrowych pod względem długościfal odbijanego światła. Pierwsze obloty dronów miały miejsce w nadleśnictwieBad Berka.
Źródło: www.thueringenforst.de
Opr. A.S.