
Szwecja Pozyskanie drewna w 2016 roku Austria Drewniany znaczek na 20-lecie Czechy Wstrzymanie pozyskania świeżego drewna świerkowego i sosnowego Stany Zjednoczone Lasy federalne wspierają innowacyjne projekty Niemcy Samo sadzenie drzew nie ustabilizuje klimatu
Szwecja
Pozyskanie drewna w 2016 roku
Zgodnie ze statystyką Agencji Leśnej (organ nadzorujący wykonywanie szwedzkiejustawy o lasach), w 2016 r. pozyskanie drewna w Szwecji osiągnęło poziom 91,6mln m3 brutto (miąższość w korze drzew stojących). To oznacza spadek o niecały1% w stosunku do 2015 roku. Przyrost roczny szwedzkich zasobów drzewnychprzekracza 120 mln m3. Od 1990 r. szwedzkie pozyskanie brutto wzrosło o blisko27 mln m3.
W wymiarze netto (miąższość drewna okrągłego bez kory) pozyskanie drewnawyniosło 73,4 mln m3. Podstawowa struktura sortymentowa kształtowała sięnastępująco: drewno tartaczne iglaste 34,3 mln m3, drewno tartaczne liściaste0,2 mln m3, drewno do przerobu przemysłowego 31,5 mln m3, drewno energetyczne6,9 mln m3. Większość pozyskania (59%) została zrealizowana w lasachprywatnych. Największy udział w pozyskaniu miały świerk (ponad 50%) i sosna(1/3). Cięcia rębne dostarczyły więcej niż połowę pozyskanej masy, trzebieże –mniej niż 1/3. Łączny rozmiar szkód huraganowych w Szwecji w okresie liczonymod 2005 r. jest szacowany na przeszło 100 mln m3.
Źródło: www.skogsstyrelsen.se
Austria
Drewniany znaczek na 20-lecie
Poczta Austriacka i Austriackie Lasy Związkowe przygotowały z okazji jubileuszu20-lecia działania tych ostatnich w formie spółki akcyjnej drewniany znaczekpocztowy. Wszystkie 130 tys.egzemplarzy znaczka zostało wykonanych z pnia 200-letniego dębubezszypułkowego. – Wydajemy znaczki z nietypowych materiałów. Były np. znaczkiz porcelany wiedeńskiej i szkła, haftowane i skórzane, znaczki zawierające pyłmeteorytowy liczący 4,5 mln lat. Ale znaczek z drewna był dla nas absolutnymnovum – zdradza Georg Pölzl, dyrektor generalny Poczty Austriackiej.Innowacyjny znaczek o nominale 6,90 euro nie tylko jest wykonany z drewnadębowego, ale ma również formę miniaturowego dębu.
Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf) zarządzają lasami państwowymi RepublikiAustrii. Zatrudniają ok. 1090 osób, w tym 490 pracowników na stanowiskachrobotniczych. W lasach gospodarczych o powierzchni 339 tys. ha pozyskują ok.1,5 mln m3 drewna. Poza podatkami odprowadzają do budżetu dywidendę i opłatę zaprawo do pobierania pożytków z gruntów państwowych (w sumie ok. 30 mlneuro).
Źródło: www.bundesforste.at
Czechy
Wstrzymanie pozyskania świeżego drewna świerkowego i sosnowegoFot. www.kdu.cz
Niekorzystne warunki klimatyczne ostatnich lat, a zwłaszcza wyjątkowo dużydeficyt wody, zmniejszyły żywotność i odporność drzewostanów, w szczególnościiglastych, praktycznie w całych Czechach. Następstwem tego jest masowerozmnażanie się korników, które w niektórych regionach przybrało rozmiarykatastrofy. Dlatego Ministerstwo Rolnictwa Czech, działając na mocy ustawy olasach, przyjęło rozporządzenie w sprawie czasowego wstrzymania w całym krajupozyskiwania świeżego drewna świerkowego i sosnowego.
– Mimo dołożenia wszelkich starań przez właścicieli lasów i organyadministracyjne niższych szczebli, odpowiedzialne za leśnictwo, nie udało sięzapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się gradacji w drzewostanach iglastych –przyznaje Marian Jurečka, czeski minister rolnictwa.
Ilość drewna pozyskanego od początku roku w ramach cięć, które w pierwszymrzędzie obejmowały obszary klęskowe, przewyższa już rzeczywiste moce przerobowekrajowych przedsiębiorstw drzewnych. Wstrzymanie pozyskiwania świeżego drewnaświerkowego i sosnowego, odnoszące się do wszystkich rodzajów własności leśnej,ma obowiązywać do końca grudnia 2017 roku. Termin uprzątnięcia drewnapoklęskowego został wyznaczony na koniec marca 2018 roku. Projektowana datawejścia w życie rozporządzenia to przełom października i listopada.
Źródło: www.lesycr.cz
Stany Zjednoczone
Lasy federalne wspierają innowacyjne projekty
Federalna Służba Leśna Stanów Zjednoczonych (USFS) przeznaczy w 2017 r.przeszło 8,3 mln dolarów na wsparcie innowacyjnych technologii i strategiisłużących zwiększeniu zakresu użytkowania drewna jako tworzywa lub surowcaenergetycznego. O dofinansowanie w ramach specjalnego programu subwencyjnegoUSFS (Wood Innovations) aplikowało w tym roku 114 projektów. Służba przyznaładotacje do 38 projektów w 19 stanach.
![]() |
Spośród 114 projektów z zakresu użytkowania drewna tylko 38 otrzymało grant na wsparcie innowacji Fot. www.fs.fed.us |
USFS jest agencją Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, mającą w swojejpieczy lasy federalne, udzielającą fachowej pomocy stanowym służbom leśnym iwłaścicielom lasów prywatnych oraz prowadzącą badania leśne. Amerykańskie lasyfederalne, zajmujące powierzchnię ok. 77 mln ha, są obszarami chronionymikategorii VI wg klasyfikacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Od1908 r. USFS jest zobowiązana do przekazywania corocznie 25% przychodów zesprzedaży drewna tym jednostkom samorządu terytorialnego, na których obszarzepołożone są kompleksy lasów federalnych.
Źródło: www.fs.fed.us
Niemcy
Samo sadzenie drzew nie ustabilizuje klimatu
Jeśli paliwa kopalne będą nadal spalane w niezmniejszonych ilościach, to samozakładanie plantacji roślin i magazynowanie CO2 absorbowanego przez nie zatmosfery będzie rozwiązaniem niefunkcjonalnym. Wtedy bowiem plantacjestabilizujące klimat musiałyby objąć tak ogromne przestrzenie, że zajęłybywiększość powierzchni ekosystemów naturalnych lub obszarów niezbędnych doprodukcji żywności. Wskazują na to wyniki studium analitycznego, przygotowanegopod kierunkiem Leny Boysen z Poczdamskiego Instytutu Badań nad OddziaływaniamiKlimatycznymi (PIK). Nawet jeśli zrealizowane zostałoby porozumienie paryskie(dość znaczna redukcja emisji CO2), plantacje musiałyby zastąpić naturalneekosystemy na obszarze odpowiadającym jednej trzeciej powierzchni wszystkichdziś istniejących lasów lub przeszło jednej czwartej powierzchni użytków rolnych.
Nie ma alternatywy dla radykalnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. – Wdramacie klimatycznym, jaki obecnie rozgrywa się na tej wielkiej zielonejscenie, którą zwiemy Ziemią, absorpcja CO2 z powietrza nie jest bynajmniejwielką bohaterką i zbawczynią w sytuacji, gdy wszystko inne zawodzi. Jest onaraczej aktorką drugoplanową, która musi grać już od pierwszego aktu. Głównarola przypada natomiast unikaniu emisji – objaśnia malowniczo Hans JoachimSchellnhuber, dyrektor PIK i współautor studium.
Źródło: www.forstpraxis.de
Zdaniem dyrektora PIK Hansa Joachima Schellnhubera bez ograniczania emisji dwutlenku węgla nie da się powstrzymać zmian klimatu.
Opr. A.S