
Austria Ptasie wyspy leśne Finlandia Społeczne funkcje lasów państwowych Irlandia Kredyt na zalesienia i drogi leśne
Ptasie wyspyleśne
Spółkaakcyjna Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf), zarządzająca lasami państwowymiRepubliki Austrii, realizuje we współpracy z organizacją ochrony ptakówBirdLife Austria projekt mający na celu stworzenie leśnej sieci chronionychsiedlisk ptasich. – Chcemy także w przyszłości zapewnić rodzimym gatunkom sów iinnym zagrożonym ptakom leśnym schronienie w naszych lasach. Dlatego na tereniecałego kraju wydzielimy blisko 500 wysp ptasich – ognisk wzmaganiaróżnorodności gatunkowej, na których w tym celu zrezygnujemy z prowadzeniagospodarki leśnej – zapowiada Rudolf Freidhager, prezes zarządu ÖBf. Lasy podzarządem ÖBf stanowią ok. 15% wszystkich lasów Austrii.
![]() |
Stare dziuplaste drzewa dają schronienie m.in. włochatkom. ÖBf zadba, by takich miejsc w austriackich lasach nie brakowało
fot. www.bundesforste.at |
ÖBf mają wswojej pieczy 510 tys. ha lasów, w tym 339 tys. ha lasów gospodarczych.Zatrudniają ok. 1090 osób, w tym 490 pracowników na stanowiskach robotniczych.Osiągają zysk operacyjny rzędu 25 mln euro. Do budżetu państwa odprowadzajądywidendę w wysokości ok. 21 mln euro i opłatę za prawo do pobierania pożytkówz gruntów państwowych (50% zysku netto).
Źródło:www.bundesforste.at
Społecznefunkcje lasów państwowych
Spółkaakcyjna Gospodarstwo Leśne i leśna Agencja Deweloperska, dwie podstawowe jednostkigospodarczego segmentu fińskiego koncernu państwowego Metsähallitus,wydatkowały w 2016 r. przeszło 56 mln euro na ochronę bioróżnorodności,pełnienie przez lasy funkcji rekreacyjnych, wspieranie hodowli reniferów,promowanie kultury Saamów i tworzenie specjalnych miejsc pracy. Najwięcejprzeznaczyły na ochronę bioróżnorodności (35 mln euro). Efekty są widoczne np.w postaci bogatych zasobów celowo pozostawianego drewna martwego: w lasachpaństwowych Finlandii jest go wielokrotnie więcej niż niepaństwowych lasachtego kraju. Drugą co do wartości pozycję w świadczeniach na rzecz społeczeństwastanowiły wydatki na zabezpieczenie funkcji rekreacyjnych (13 mln euro).
![]() |
Tylko na wsparcie hodowli reniferów podmioty gospodarcze Metsähallitusa wydały w ub. roku ponad 2 mln euro Fot. www.flickr.com/Mikko Miettinen |
Na promocjękultury Saamów segment gospodarczy Metsähallitusa wyasygnował ponad 3 mln euro.Wg informacji parlamentu Saamów, w 2016 r. rządowe subwencje na kulturęlapońską kształtowały się na poziomie 176 tys. euro. Fińskie lasy państwowewyłożyły więc na nią 17 razy więcej pieniędzy. Na wsparcie hodowli reniferówpodmioty gospodarcze Metsähallitusa przeznaczyły ponad 2 mln euro.
Ta kwotastanowiła z kolei równowartość prawie 50% sumy udostępnionej na ten sam cel wramach rolnych programów subwencyjnych. Na tworzenie miejsc pracy na obszarachsłabszych ekonomicznie Gospodarstwo Leśne i Agencja Deweloperska wydały w ub.roku 2,6 mln euro.
Lasypaństwowe Finlandii same zobowiązały się do wypełniania świadczeń na rzeczspołeczeństwa jeszcze w latach 90. XX wieku. Z czasem te nierekompensowane zbudżetu świadczenia stały się obligatoryjne i zostały zapisywane w fińskiejustawie o lasach państwowych. Od 2007 r. wymagana jest ewaluacja efektów ikosztów pełnienia funkcji społecznych.
Wpołudniowej części Finlandii ilość drewna martwego w tych strefach państwowychlasów gospodarczych, które mają szczególne znaczenie dla bioróżnorodności,przekracza 16 m3/ha. Tym samym jest o 50% większa niż w pozostałych państwowychlasach gospodarczych. Z kolei w lasach niepaństwowych odpowiednia wartość to 3m3/ha. Na wschodzie i północy Finlandii ilość drewna martwego w gospodarczychlasach państwowych, znajdujących się w strefach szczególnej ochronybioróżnorodności, sięga w obydwu przypadkach 15 m3/ha. W pozostałychgospodarczych lasach państwowych we wschodniej i północnej części Finlandiijest to odpowiednio 5 i 8 m3/ha, a w lasach niepaństwowych – odpowiednio 2 i 4m3/ha. W 2016 r. fińskie lasy państwowe pozostawiły na swoich powierzchniachcięć użytkowania rębnego 21 przestojów na hektar. W Finlandii certyfikacjaleśna wymaga pozostawiania 10 przestojów na hektar.
W 2016 r.myśliwi i wędkarze spędzili w sumie 370 tys. dni na realizowaniu swoich pasji wfińskich lasach państwowych. Udział cięć specjalnych, zorientowanych głównie nazabezpieczenie funkcji rekreacyjnych, w całości cięć użytkowania rębnego,zrealizowanego w ub. roku przez spółkę akcyjną Gospodarstwo Leśne, wyniósł 12%.
Źródło:www.smy.fi
Kredyt nazalesienia i drogi leśne
EuropejskiBank Inwestycyjny (EIB) udzielił Irlandii kredytu w wysokości przeszło 200 mlneuro na inwestycje związane z gospodarką leśną. Obecnie lesistość Irlandiiwynosi zaledwie ok. 11%. Irlandzki program rozwoju obszarów wiejskich zakładazwiększenie tego wskaźnika do 17% w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
Długoterminowykredyt EIB zostanie wykorzystany do sfinansowania dwóch osobnych projektów. Wramach pierwszego z nich, przewidzianego do realizacji w najbliższych czterechlatach, 90 mln euro zostanie przeznaczone na sadzenie lasu i jego pielęgnowanieoraz na budowę i utrzymanie dróg leśnych przez Lasy Coillte (irlandzkie lasypaństwowe). Z funduszy tego projektu będzie również finansowana modernizacjablisko tysiąca kilometrów szlaków wędrówek pieszych i tras do uprawianiakolarstwa górskiego.
LasyCoillte, których powierzchnia leśna wynosi 358 tys. ha, stanowią jeden z trzechsegmentów irlandzkiego koncernu państwowego Coillte. Pozostałe jego segmenty tousługi bazujące na rozporządzaniu nieruchomościam i gruntowymi i produkcja płytdrewnopochodnych. Coillte przeznacza 80% swoich nakładów kapitałowych na rozwójmajątku leśnego. Priorytetowym celem zagospodarowania 20% irlandzkich lasówpaństwowych jest ochrona przyrody i bioróżnorodności. Źródło: www.coillte.ie
Opr. A.S.