
Czechy Sprzedają zbędne budynki, kupują lasy Finlandia Wytwarzanie ogłowionego posuszu stojącego Słowacja Za dużo żubrów Szwecja Rekompensaty dla właścicieli lasów w 2016 roku
Czechy
Sprzedają zbędne budynki, kupują lasy
Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasamipaństwowymi, sprzedają zbędne nieruchomości i wysłużone samochody, a kupująlasy. Oferowane do sprzedaży składniki majątku LČR są prezentowane w Internecie.Zainteresowani mogą stosować różne kryteria wyszukiwania.
![]() |
Na stronie internetowej czeskich lasów państwowych pojawiła się zakładka „Kupimy Twój las” |
– Zbędny składnik majątku sprzedajemy temu, kto złożyłnajkorzystniejszą ofertę zakupu w przetargu publicznym. Decydujące znaczenie maoczywiście cena – mówi Jindřich Hábr, pracownik LČRodpowiedzialny za zarządzanie majątkiem. Z drugiej strony, LČR kupują lasy odwłaścicieli prywatnych, samorządowych i kościelnych. – W ciągu ostatnich czterech latoddaliśmy 122 tys. ha gruntów leśnych w ramach restytucji lasów kościelnych.Dlatego teraz kupujemy drzewostany, które spełniają określone wymogi i którychzwarta powierzchnia przekracza 3 ha lub przylega do lasów państwowych. Jesteśmytakże zainteresowani młodszymi drzewostanami, o ile w grę wchodzą względykomasacyjne. Naszym celem jest zwiększenie powierzchni lasów państwowych –informuje Igor Kalix, dyrektor administracyjny LČR.
Działające w formie przedsiębiorstwa państwowego LČRgospodarują w lasach o powierzchni 1,23 mln ha. Zatrudniają ok. 3380 osób, wtym 960 pracowników na stanowiskach robotniczych. W 2016 r. wypłaciły państwuczeskiemu dywidendę w wysokości 5,6 mld CZK (ok. 917 mln zł). Oprócz gospodarkileśnej zadaniem LČR jest także piecza nad blisko 1/3 czeskich wód płynących.
Źródło: www.lesycr.cz
Finlandia
Wytwarzanie ogłowionego posuszu stojącego
W fińskich lasach gospodarczych tysiące drzew żyjących sądziś ogławiane na wysokości kilku metrów. W ten sposób wytwarza się duże ilościposuszu stojącego w celu wzmagania bioróżnorodności. Wcześniej martwe drewnostojące było zapewniane głównie przez pozostawianie przestojów napowierzchniach cięć użytkowania rębnego. Tymczasem ogłowiony posusz stojącydostarcza drewna martwego już w drzewostanach w wieku trzebieżowym.
– Dzięki ogłowionemu posuszowi stojącemu będziemy mielimartwe drewno w różnym wieku i tym samym większy stopień bioróżnorodności. Takiposusz stojący rozkłada się w ciągu kilku lat, podczas gdy przestoje potrzebujądo tego od dziesięciu do 15 lat – mówi Janne Soimasuo, dyrektords. środowiska przyrodniczego w fińskim koncernie leśno-drzewnym Metsä. Ponadtoprzestoje, pozostawione na odnowionych powierzchniach, łatwo mogą zostaćpowalone przez wichury. Oczywiście, wiatrowały nadal będą się rozkładały, alechociażby gatunki takie jak czarnogłówka, która jest rzadkim ptakiem wFinlandii, preferują gniazdowanie w dziuplach w stojącym drewnie martwym.
W Finlandii 85% lasów gospodarczych jest certyfikowanych.Jednym z wymogów certyfikacji leśnej jest pozostawianie przestojów po cięciachużytkowania rębnego. Ogłowiony posusz stojący jest zaliczany na poczetprzestojów. Spółka akcyjna Gospodarstwo Leśne Metsähallitusa (MM Oy),zarządzająca fińskimi lasami państwowymi (3,5 mln ha), planuje wytworzyć w 2017r. 100 tys. szt. ogłowionego posuszu stojącego. Koncern Metsä promuje wśródwłaścicieli lasów pozostawianie po trzebieżach dwóch sztuk takiegoż posuszu nahektar.
– Ogłowiony posusz stojący jest dobrym przykłademaktywniejszej formy ochrony przyrody. Przestoje czy kępy mające poprawiaćwarunki bytowania zwierzyny powstają zasadniczo wtedy, gdy coś jestpozostawiane. Natomiast ogłowiony posusz stojący musi być wytwarzany w sposóbaktywny. W idealnym przypadku odcięta korona drzewa jest pozostawiana dorozkładu na ziemi – wyjaśnia Maarit Kaukonen, specjalistka ds.środowiska przyrodniczego w MM Oy. Korona jest odcinana na wysokości 2–5 m.Drzewa liściaste z reguły rozkładają się łatwiej niż iglaste. – Wytwarzanieposuszu stojącego z drzew, które są cenne przyrodniczo, ale często nie majądużej wartości finansowej, jest efektywną kosztowo metodą kombinacji ochronybioróżnorodności z gospodarką leśną – dopowiada Lea Jylhä,specjalistka w fińskim Centralnym Związku Producentów Rolnych i WłaścicieliLasów (MTK).
Im grubsza i wyższa jest sztuka ogłowionego posuszustojącego, tym więcej przestrzeni zapewnia ona organizmom, których środowiskiemżycia jest rozkładające się drewno. Gatunki tych organizmów zmieniają się wrazz postępem procesu rozkładu. W Finlandii od drewna martwego zależy egzystencjaok. 1/4 (5 tys.) gatunków leśnych. Obecnie w fińskich lasach gospodarczychzasoby rozkładającego się drewna wynoszą przeszło 3 m3/ha.
Z punktu widzenia ochrony bioróżnorodności zasoby te powinny sięgać 20 m3.
Źródło: www.smy.fi
Słowacja
Za dużo żubrów
Lasy Republiki Słowackiej (Lesy Slovenskej Republiky, LSR),zarządzające słowackimi lasami państwowym, od blisko 60 lat przyczyniają się doochrony żubrów, prowadząc ich hodowlę w zagrodzie w gospodarstwie leśnymTopolczanki. W minionym roku stado zwiększyło się o 11 młodych. Pod koniec lutego2017 r. liczyło 33 osobniki. Ponieważ optymalna liczba zwierząt, jaka możebytować w zagrodzie, wynosi 8–12 osobników, LSR uzgodniły z Węgramiprzewiezienie części żubrów do Parku Narodowego Őrség.
– Teraz chodzi o 11 żubrów. Nasi węgierscy partnerzy sązainteresowani jeszcze czterema zwierzętami – mówi Milan Garaj,dyrektor gospodarstwa leśnego Topolczanki. Jedną z podstaw sukcesu hodowliżubrów jest współpraca LSR z Wyższą Szkołą Rolniczą w Nitrze. Od czasu założenia żubrzej zagrody w 1958 r.przyszło w niej na świat przeszło 200 żubrów. Podstawowym zadaniem zagrody jesthodowla żubrów linii górskiej.
LSR działają w formie przedsiębiorstwa państwowego.Gospodarują w lasach o powierzchni ok. 900 tys. ha, zatrudniając 2260pracowników na stanowiskach nierobotniczych. Osiągają przychody sięgające 215mln euro rocznie. Do budżetu państwa odprowadzają co roku dywidendę rzędu 5,3mln euro przy dotacjach na poziomie 2,0 mln euro.
Źródło: www.lesy.sk
Szwecja
Rekompensaty dla właścicieli lasów w 2016 roku
Całkowity wolumen szwedzkich rekompensat państwowych,zatwierdzonych przez Agencję Leśną i wypłaconych właścicielom gruntów zapodyktowane względami przyrodniczymi ograniczenie użytkowania lasówprodukcyjnych, kształtował się w 2016 r. na poziomie 228 mln SEK (ok. 105 mlnzł). Na kwotę tę złożyły się rekompensaty z tytułu ochrony siedlisk ikontraktowej ochrony przyrody, wynoszące odpowiednio 192 mln i 36 mln SEK.
Agencja Leśna ustanowiła w minionym roku 257 nowych obiektówochrony siedlisk i 173 nowe obiekty kontraktowej ochrony przyrody. W sumieochroną siedlisk i kontraktową ochroną przyrody objętych było w 2016 r.odpowiednio 1,5 tys. i 1,2 tys. ha lasów produkcyjnych.
Podstawowym zadaniem szwedzkiej Agencji Leśnej jestmonitorowanie wykonywania ustawy o lasach, nakładającej na ich właścicieliobowiązek prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej.
Agencja administruje funduszami subsydiów dla prywatnychwłaścicieli lasów, zajmuje się doradztwem fachowym i pełni funkcję urzędustatystycznego, odpowiedzialnego za trzy działy statystyki leśnictwa(produkcja, zatrudnienie oraz aspekty ekologiczne i społeczne). DziałalnośćAgencji Leśnej, w której pracuje około tysiąca osób, jest w znacznej częścifinansowana z budżetu państwa i funduszy publicznych. Jednak w jej strukturzewyodrębniona jest również samofinansująca się jednostka „Produkty i Usługi”,która m.in. prowadzi szkolenia.
Źródło: www.skogsstyrelsen.se
Opr. A.S.