
Finlandia Ekonomiczne znaczenie parków narodowych Szwecja Wyniki finansowe Sveaskogu w 2016 roku
We wszystkich 39 fińskich parkach narodowych zanotowano w2016 r. łącznie przeszło 2,8 mln pobytów. W stosunku do 2015 r. liczba tazwiększyła się o 7%. Jednocześnie rozmiar korzyści ekonomicznych, które pobytyte przyniosły lokalnym społecznościom, wzrósł o 21%. Było to możliwe dziękipartnerskiej współpracy państwa fińskiego z firmami branży turystycznej isamorządami przy rozwijaniu usług związanych z odwiedzaniem parków narodowych.
![]() |
Turyści coraz chętniej odwiedzają fińskie parki narodowe (na zdj. Park Narodowy Tejlo w południowej Finlandii). Zostawiają też u lokalnych społeczności coraz więcej pieniędzy Fot. www.flickr.com/HikeVentures |
Wydatki ponoszone przez wycieczkowiczów w związku z ichpobytem w parkach narodowych oznaczały dla lokalnych społeczności przychodyrzędu 178,9 mln euro i 1774 pełne etaty pracy. Do tego należy doliczyć 13,3 mlneuro i 142 pełne etaty pracy, wygenerowane przez sześć państwowych ośrodkówturystycznych, działających przy parkach. Największy rozmiar korzyściekonomicznych (60,0 mln euro) zanotowano w przypadku Parku NarodowegoPallas-Yllästunturi w Laponii. Każde euro zainwestowane przez państwo fińskie wparkową infrastrukturę generowało przeciętnie przeszło 10 euro wpływów,trafiających do kas lokalnych społeczności.
Fińskie parki narodowe znajdują się w pieczy jednostki onazwie Parki i Dzika Przyroda Finlandia (P&WF), zatrudniającej ok. 600pracowników i finansowanej głównie z budżetu państwa. Roczny fundusz tejjednostki kształtuje się na poziomie 60 mln euro. P&WF wchodzi w składpaństwowego koncernu leśnego Metsähallitus, który obejmuje również GospodarstwoLeśne, działające w formie niegiełdowej spółki akcyjnej. Między P&WF aGospodarstwem Leśnym nie ma transferowych przepływów finansowych. Zabrania tegofińskie prawo o ochronie konkurencji. C
Źródło: www.metsa.fi
Sveaskogu w 2016 roku
W ub. roku szwedzkie lasy państwowe (Sveaskog) osiągnęłytylko jeden z dwóch podstawowych celów finansowych, wyznaczonych im przezpaństwo. O ile bowiem wartość wskaźnika określającego stosunek zadłużenia nettodo kapitału własnego wynosiła 0,40 (cel: 0,3–0,6), o tyle rentowność podstawowakapitału operacyjnego kształtowała się na poziomie 4,2% (cel: minimum 4,5%).
Wskaźnik zadowolenia klientów Sveaskogu zmalał z 72% w 2015r. do 70% w 2016 roku. Z kolei wskaźniki zadowolenia przedsiębiorców leśnychwspółpracujących ze Sveaskogiem wzrosły w okresie 2014–16 (w tym przypadkubadania ankietowe przeprowadzane są co dwa lata) z 70% do 72% w dzialepozyskania drewna i z 73% do 76% w dziale hodowli lasu. Wskaźnikproekologiczności gospodarki leśnej Sveaskogu wzrósł z 94% w 2015 r. do 95% wroku 2016. Wartość tego ostatniego parametru jest ustalana w oparciu omonitoring wpływu czynności gospodarki leśnej na wartości przyrodnicze lasu.Sveaskog dąży do osiągnięcia wskaźnika proekologiczności równego co najmniej99%.
![]() |
Do 21% spośród 844 pracowników Sveaskogu to kobiety. Do 2020 r. panie mają stanowić 30% załogi Fot. www.facebook.com/sveaskog |
W 2016 r. Sveaskog zanotował wartość sprzedaży netto rzędu5,92 mld SEK (ok. 2,73 mld zł). To o 3% mniej niż w 2015 roku. Ilośćsprzedanego surowca drzewnego zmalała o 1%, a jego ceny zmniejszyły sięprzeciętnie o 2%. Ogólna masa dostaw surowca drzewnego zrealizowanych przezSveaskog sięgnęła 10,7 mln m3 (szwedzkie lasy państwowe obracają równieżdrewnem skupowanym w lasach prywatnych oraz surowcem nabywanym na rynku drewnakrajowego i importowanego). Sortymentowa struktura dostaw kształtowała sięnastępująco: drewno tartaczne 4,6 mln m3 (spadek o 2% w stosunku do 2015 r.),papierówka 5,3 mln m3 (+2%), energetyczny surowiec drzewny 0,8 mln m3 (-10%).Udział poszczególnych produktów w wartości sprzedaży był następujący: drewnotartaczne 48%, papierówka 41%, drewno energetyczne 4%, pozostałe towary iusługi 7%.
Zysk operacyjny bez uwzględnienia przyrostu wartości aktywówleśnych osiągnął poziom 1,31 mld SEK (ok. 604 mln zł). W przychodach zostałauwzględniona jednorazowa opłata dzierżawna w wysokości 60 mln SEK (ok. 28 mlnzł), otrzymana od Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska za utworzenie nowychrezerwatów przyrody na gruntach Sveaskogu. Podatek CIT za rok 2016 wyniósł 267mln SEK (ok. 123 mln zł). Szwedzkie lasy państwowe są zobowiązane doodprowadzania do budżetu państwa dywidendy zwykłej w wysokości od 65 do 90% zyskupo opodatkowaniu, pomniejszonego o korektę z tytułu niekasowych zmian wartościdrzewostanów na pniu. Warunkiem wypłaty dywidendy jest utrzymanie strukturykapitału Sveaskogu w ramach wyznaczonych przez państwo. Za rok 2015 Sveaskogwypłacił państwu dywidendę w wysokości 800 mln SEK (ok. 368 mln zł). Owysokości dywidendy za rok 2016 zadecyduje walne zgromadzenie Sveaskogu,zaplanowane na kwiecień br.
Walne zgromadzenie Sveaskogu jest otwarte dla publiczności.Przeciętnie bierze w nim udział ok. 60 gości, w tym parlamentarzyści,dziennikarze, ekolodzy, przedsiębiorcy i naukowcy. Prawo głosu na walnymzgromadzeniu przysługuje jednak tylko jednej osobie – reprezentantowi państwaszwedzkiego, które jest wyłącznym właścicielem niegiełdowej spółki akcyjnejSveaskog AB, będącej macierzystą firmą szwedzkich lasów państwowych.Pełnomocnictwem premiera Szwecji do wyznaczenia osoby wykonującej prawo głosuna walnym zgromadzeniu Sveaskogu dysponuje minister przedsiębiorczości iinnowacji. Reprezentant państwa głosuje zgodnie z instrukcją przygotowaną przezrząd w ramach skodyfikowanego transparentnego procesu decyzyjnego,ukierunkowanego na kreowanie wartości dla interesariuszy lasów państwowych.
Spółka akcyjna Sveaskog AB prowadzi działalność gospodarcząza pośrednictwem zależnych spółek operacyjnych. Główną firmą operacyjną,działającą w segmencie gospodarki leśnej, jest spółka akcyjna SveaskogFörvaltnings, w której pieczy znajduje się 4,0 mln ha gruntów leśnych, w tym3,1 mln ha lasów produkcyjnych. Masowy etat cięć wynosi 6,3 mln m3 przyprzyroście rocznym rzędu 11,4 mln m3. Na dzień 31 grudnia 2016 r. wartośćaktywów leśnych Sveaskogu została określona na 34,37 mld SEK, w tym wartośćdrzewostanów – na 31,99 mld SEK, a wartość gruntów – na 2,38 mld SEK. W roku2016 przyrost wartości drzewostanów Sveaskogu wyniósł 0,24 mld SEK.
Zgodnie ze strategią Sveaskogu 20% lasów rosnących wpołożeniach niegórskich stanowi obszary chronionej przyrody (lasy górskie są wprzeszło połowie całkowicie wyłączone z użytkowania). Trzy podstawoweinstrumenty realizacji strategii Sveaskogu to: wyłączanie lasów gospodarczych zużytkowania, tworzenie tzw. ekoparków (kompleksy leśne, w których absolutnypriorytet ma ochrona przyrody) i pozostawianie do naturalnego rozwojumniejszych fragmentów lasów gospodarczych. Sveaskog nie stosuje rębni zupełnejw formie pełnej: na zrębach pozostawiane jest przeciętnie 9% drzewostanu. LasySveaskogu są certyfikowane wg standardów FSC.
Przeciętna liczba pracowników Sveaskogu w całym 2016 r.wynosiła 844 osoby. Do 2020 r. szwedzkie lasy państwowe chcą zwiększyć udziałkobiet w swojej załodze (obecnie ok. 21%) do co najmniej 30%. Sveaskog mastrukturę organizacyjną zorientowaną procesowo. Nie ma więc tam stanowiskfunkcyjnych w rodzaju leśniczego – pracownika odpowiedzialnego za całośćwykonawstwa czynności techniczno-gospodarczych i ochronnych na stosunkowo małymobszarze. W granicach rozległych stref terytorialnych Sveaskogu operująspecjaliści w zakresie poszczególnych procesów stosowanych we współczesnym gospodarstwieleśnym. Przykładowe stanowiska pracy w Sveaskogu to: specjalista ds. hodowlilasu, ekolog leśny, ekolog krajobrazowy, specjalista ds. ochrony przyrody,menedżer ds. pozyskania, analityk leśny i specjalista ds. handlu drewnem.Łącznie na stanowiskach nierobotniczych pracuje w Sveaskogu ok. 400 osób.
Źródło: www.sveaskog.se
Opr. A.S.