
W małopolskiej miejscowości Rytro odbyło się szkolenie (9–11 października) z zakresu fotografii, skierowane do leśników – pracowników biurowych i terenowych – z nadleśnictw RDLP w Krakowie. Adepci sztuki fotograficznej spotkali się już po raz trzeci i oprócz udziału w zajęciach teoretycznych pracowali również w terenie – w lasach Beskidu Sądeckiego.
Szkolenia fotograficzne pozwalają na rozwój zainteresowań ipasji fotograficznych leśników, którzy z wykształcenia i w wyniku pracy w lesiesą doskonałymi przyrodnikami. Ta wiedza pozwala im dostrzec elementy przyrody,których nie wychwyci oko np. spacerowicza czy turysty. Podczas codziennychobowiązków leśnik ma dużo większe szanse spotkania rzadkiej rośliny, kawałkadrewna pobudzającego wyobraźnię, pięknych krajobrazów, efektownych momentówzachowania się dzikiej zwierzyny oraz obrazów ciężkiej pracy człowieka w lesie.Zarejestrowanie tej jedynej, niepowtarzalnej chwili, może dać obraz o wielkichwalorach estetycznych, informacyjnych, emocjonalnych. Udane zdjęcie jest wstanie nieść dużą wiedzę, wzruszenie, a także przysparzać satysfakcji autorowifotografii. Powstające w ten sposób fotografie autorstwa leśników sąwykorzystywane w różny sposób. W najbliższym czasie wiele z nich ozdobi firmowekalendarze, inne trafią na strony internetowe czy profile na Facebooku. Zdarzasię, że wykorzystuje je prasa leśna.
Zajęcia prowadził Grzegorz Leśniewski, jeden z czołowychfotografów przyrody w Polsce, przyrodnik z wykształcenia, fotograf zzamiłowania i zawodu. Od 10 lat realizuje projekt fotografowania żyjących nawolności największych polskich drapieżników: wilka, rysia i niedźwiedzia.
– Bardzo się cieszę z możliwości prowadzenia szkolenia dlakolegów z branży, ponieważ leśnicy również wykonują przepiękne fotografiezwierząt i przyrody jako całości – mówił Grzegorz Leśniewski. Zwrócił uwagę, żew leśnikach zajmujących się fotografią drzemie ogromny potencjał. Życzył imsamych udanych ujęć.
Uczestnicy warsztatów wykazali się sporymi umiejętnościami izaangażowaniem w odkrywaniu tajników fotografii aspirującej do miananajlepszej. Nauce przyświecało przekonanie, że warto fotografować nie tylko poto, aby ukazać i utrwalać piękno przyrody, ale także po to, by pokazać dobro,jakie niesie codzienna praca leśników z Lasów Państwowych.
Paweł Barczyk