
Sarna w Europie Bruno Hespeler SITLiD Oddział Gdańsk, 340 s. Gdański oddział SITLiD podjął się uzupełnienia zasobu polskojęzycznej literatury fachowej o publikację traktującą o jednym z najważniejszych, zarówno z punktu widzenia gospodarki łowieckiej, jak i leśnej, gatunków polskiej fauny.
To wydawnictwo dalece inne od znanej wnaszym kraju, choć obecnie trudno dostępnej, monografii prof. ZygmuntaPielowskiego. Nie została bowiem napisana przez naukowca tylko praktyka.Odrazu rzuca się w oczy brak przerośniętych w wielu tego typuwydawnictwach opisów detali biologii gatunku. Informacje związane z ekologią ibehawiorem sarny prezentowane są przez pryzmat znawcy i wnikliwego obserwatoraprzyrody, jako swoiste ciekawostki.
Autor książki, Austriak BrunoHespeler (wywiad w „Lesie Polskim” nr 13–14/2015), na ścieżkach karieryzawodowej związany był m.in. z niemiecką administracją leśną i redakcjąprestiżowego magazynu łowieckiego „Wild und Hund”. Był także redaktoremnaczelnym „Deutsche Jagdzeitung”. Parał się ponadto zarządzaniem gospodarkąłowiecką w prywatnych obwodach. Ma na koncie ponad 30 książek o tej tematyce.Hespeler lekkim, obrazowym językiem przybliża zależności pomiędzy sarną alasem. Zwraca przy tym uwagę, że to hodowla lasu (i zjawiska klęskowe)determinuje liczebność i rozprzestrzenienie tego gatunku. Podpowiada także, jaknależałoby kształtować leśną przestrzeń, aby minimalizować niepożądany wpływtego pospolitego roślinożercy na obiekt troski leśnika. Autor próbuje równieżzmienić niektóre pokutujące wśród praktyków dogmaty– ot, choćbyzakorzenione w naszej gospodarce podawanie soli, co jego zdaniem służywyłącznie polującym. W swoich niekiedy dyskusyjnych wywodach wspiera sięnajnowszymi doniesieniami naukowymi. Książka niesie w sobie cenny zasób wiedzyo sarnie w leśnej przestrzeni, popartej wieloletnim doświadczeniem.
Przekładpowierzono Hubertowi Krychowi, urodzonemu w Polsce, ale pracującemu w Niemczechleśnikowi i myśliwemu. Książkę w cenie 50 zł można zamawiać na stroniewww.sklep-oikos.net.pl.
ADP