
Przedsiewne traktowanie nasion drzew, krzewów, pnączy i krzewinek Tadeusz Tylkowski Wyd. CILP 2016, 476 s. W październiku ub. roku ukazał się podręcznik, którym zainteresują się nie tylko szkółkarze, ale też m.in. studenci leśnictwa czy amatorzy uprawiający przydomowe ogrody.
„Przedsiewnetraktowanie nasion drzew, krzewów, pnączy i krzewinek”, wydane przez CentrumInformacyjne Lasów Państwowych, to kompendium wiedzy dla hodowców. Autorem jestprofesor Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku, kierownikPracowni Biologii Rozmnażania i Genetyki Populacyjnej. Szczegółowo opisał 240taksonów. Zostały ułożone one alfabetycznie, co ułatwia nawigację popodręczniku.
W przygotowanym przez prof.Tadeusza Tylkowskiego zestawieniu znalazły się nie tylko rodzime gatunki, aleteż drzewa i krzewy uprawiane jako gatunki ozdobne obcego pochodzenia.Ciekawostką jest kilka gatunków, które w naszych warunkach klimatycznych niezawiązują nasion, ale można je z nasion wyhodować.
Podręcznik jest bogatoilustrowany – wszystkie zdjęcia (owoców, nasion) wykonał prof. Tylkowski.
Książka podzielona jest na dwieczęści ogólną i szczegółową. W ogólnej znalazły się informacje o kwitnieniu,rozmnażaniu, produkcji nasion, ich zbiorze i przechowywaniu, o zabiegach takichjak skaryfikacja czy stratyfikacja. W części szczegółowej znajdziemy opiskażdego gatunku, który zawiera dokładne informacje dotyczące występowania,pokroju, wyglądu liści, kwiatów i wreszcie nasion (m.in. z podaniem masytysiąca nasion – ułatwienie dla studentów, którzy nie będą musieli wertowaćkilkunastu podręczników w poszukiwaniu MTN na zajęcia ze szkółkarstwa).
Poza wersją drukowaną (w sztywnejoprawie) pozycja w pełnej wersji dostępna jest jako plik pdf na stronieinternetowej Lasów Państwowych.
UZ