Raport NIK – Leśne drogi pod lupą

7 marca Najwyższa Izba Kontroli opublikowała „Informację o wynikach kontroli budowa, przebudowa oraz utrzymanie dróg leśnych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w województwie warmińsko-mazurskim”.

Dokument zawiera wyniki kontroliprzeprowadzonej przez NIK z własnej inicjatywy, lecz po doniesieniachmedialnych o niestosowaniu lub niewłaściwym stosowaniu przepisów ustawy Prawobudowlane przy realizacji robót budowlanych na drogach leśnych. Chodziło konkretnieo wpis na portalu Pigipedia pt. „Lasy Państwowe w Polsce… nielegalnie budujądrogi leśne!!!” (zamieszczony 26 marca 2014r.),prowadzonym przez Krzysztofa Kowalczyka, obecnie szefa Zespołu KontrolinguTerenowego LP. Tekst sugerował, że nadleśnictwa nie zawsze prawidłowoorganizowały postępowanie o udzielenie zamówień publicznych dotyczących robótdrogowych. Sugerowano też, że przy realizacji prac nie każdorazowo występowanoo uzyskanie wymaganych decyzji o pozwoleniu na budowę.

Przypomnijmy, że NIK w 2016 r. kontrolowała pod tymkątem Nadleśnictwo Jedwabno (RDLP w Olsztynie). Teraz przeglądowi poddano pięćnadleśnictw z terenu RDLP w Olsztynie i trzy z terenu RDLP w Białymstoku orazobie dyrekcje. Kluczem wyboru jednostek były najwyższe wydatki na przedsięwzięciazwiązane z przebudową oraz utrzymaniem i budową dróg leśnych w latach 2014–15.Okres kontroli objął termin od 1 stycznia 2014 r. do31maja2016roku. NIK chciała sprawdzić prawidłowośćwydatkowania środków publicznych na budowę, przebudowę i utrzymanie drógleśnych.

Izba ustaliła, że skontrolowane nadleśnictwa gospodarnie i celowo wydatkowały publiczne środki naprzebudowę oraz utrzymanie dróg leśnych. Właściwie określałyzakres przebudowy i utrzymania duktów. Wskazała też na ścisły związek zremontami dróg a prowadzeniem prawidłowej gospodarki leśnej związanej zprodukcją i wywozem drewna oraz zapewnieniem należytej ochrony ppoż. lasów.Pozytywnie oceniono rozliczenia z wykonawcami robót. Pochwalono obie dyrekcjeza szkolenia związane z realizacją zadań inwestycyjnych i pomoc merytorycznądla nadleśnictw.

NIK miała też jednak pewne uwagi. Zastrzeżeniawzbudziło nierzetelne przygotowanie przez nadleśnictwa postępowań o udzieleniezamówienia publicznego, przebudowy dróg bez wymaganego zgłoszenia oraznieprowadzenia okresowych kontroli stanu technicznego dróg leśnych. Izbawskazała m.in., że nadleśnictwa Jedwabno, Gołdap, Borki i Drygały niesumiennieprzygotowały przetargi, np.podając w SIWZ nieprecyzyjnie przedmiotzamówienia, co utrudniało jednoznaczną ocenę złożonych ofert. W Jedwabnie,Bartoszycach, Ornecie i Spychowie dopatrzono się uchybień w obszarze stosowaniaprzez nadleśnictwa przepisów ustawy Prawo budowlane.

Nadleśnictwa Bartoszyce i Orneta zdaniem NIKniewłaściwie kwalifikowały zarządzane drogi jako las, a nie jako obiektybudowlane.

Kontrolowane nadleśnictwaprzebudowały łącznie prawie 80 km dróg (1,2% dróg przez nie administrowanych).Poniesione w kontrolowanym okresie koszty sięgnęły 14,6 mln zł (z czego 3,2 mlnzł pochodziły z PROW).

Red.