Instytuty badawcze – Współpraca branż

W siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie 26 stycznia podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy instytutami badawczymi nadzorowanymi przez Ministra Środowiska.

Sygnatariuszami były: InstytutBadawczy Leśnictwa, Instytut OchronyŚrodowiska, Państwowy Instytut Geologiczny, Instytut Ekologii TerenówUprzemysłowionych oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pierwsze kroki zmierzające do współpracy jednosteknaukowych podjęto już w październiku ub. roku, kiedy na spotkaniu w IBL-u wSękocinie Starym zapadły pierwsze deklaracje współpracy i określono jej zakres.Opierała się ona będzie głównie na tworzeniu tzw. centrów kompetencji służącychwymianie wiedzy, które opracują programy i prace studialne, stanowiące osłonęnaukową wszelkich działań ujętych w strategiach rządowych oraz zobowiązańmiędzynarodowych w zakresie m.in. klimatu, odpadów i informatyzacji. Instytutybędą wymieniały się doświadczeniami, wspólnie rozwijały sieć naukową i tworzyłyprojekty badawcze. Obowiązywać ma zasada wzajemności w dostępie dolaboratoriów. – Wszystko to będzie miało ogromny wpływ na rozwój polskiejnauki i prowadzonych badań w dziedzinie ochrony środowiska – mówił dyrektorIOŚ Krystian Szczepański. Zaplecze instytuty mają solidne – ponad 2,8 tys.pracowników, w tym ponad 100 samodzielnych pracowników naukowych i 345doktorów, wysokie noty naukowe, akredytowane laboratoria chemiczne, genetyczne,mikrobiologiczne, ekotoksykologiczne, Laboratorium Modelowania Struktur iProcesów Geologicznych czy wreszcie stacje badawcze w całym kraju. To wszystkona pewno przyda się przy interdyscyplinarnych projektach.

Drugi od lewej – prof. Janusz Czerepko dyrektor IBL
Fot. Arch. MŚ

Efektem współpracy może być podniesienieefektywności wykorzystania istniejącego potencjału oraz jego dalszy rozwój.Wyrażam przekonanie, że wspólne działanie instytutów będzie pozytywnieoddziaływało na rzecz dalszego wzrostu udziału przychodów z komercjalizacjiprac badawczo-rozwojowych oraz skutecznego wdrażania innowacyjnych rozwiązań itechnologii w zarządzaniu środowiskiem przyrodniczym – mówi dyrektor IBLJanusz Czerepko.

Współpracy instytutów kibicujetakże minister środowiska. – Popieram działania dążące do zacieśnianiawspółpracy na polach, które są wspólne dla różnych instytutów. Założeniemporozumienia jest współdziałanie w zakresie środowiska zgodnie z określonąstrategią, opartą o naukę i rzetelne dane – mówił Jan Szyszko.

Red.