Żubry w Polsce – Przeprowadzka ku wolności

Spośród wszystkich krajów na świecie, które mogą poszczycić się obecnością w faunie żubrów, to w Polsce rogaty zwierz ma się najlepiej. W 2015 r. na terenie Polski notowano ponad 1,5 tys. żubrów.

O ich los dbają m.in. leśnicy. By robić to jak najlepiej, DGLPzapowiedziała kompleksowy projektochrony żubra przez Lasy Państwowe,nad którym czuwać będzie prof. Wanda Olech-Piasecka, dziekan Wydziału Nauk oZwierzętach SGGW w Warszawie i prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Ma onobejmować m.in. stworzenie banku genów, rozprzestrzenienie żubrów za granicę,ale przede wszystkim zwiększenie liczby stad w Polsce. W projekt zaangażują się22 nadleśnictwa.

Rozładunek kolejnego lokatora w tymczasowej zagrodzie dla żubrów w Nadleśnictwie Stuposiany
Fot. RDLP w Krośnie

Już teraz trwa operacja przesiedlenia żubrów,mających utworzyć wolnościowe stado w dolinie górnego Sanu (NadleśnictwoStuposiany). Od połowy stycznia, co kilka dni, do tymczasowej zagrodyadaptacyjnej przewieziono w sumie siedem żubrów z zagrody pokazowej w Mucznem(zostało tam dziewięć osobników). Zwierzęta po wypuszczeniu w nieznany im, obcyteren stały się płochliwe i rzadko można je zobaczyć. Wychodzą na żer, podobniejak jelenie, we wczesnych godzinach porannych i o zmroku. Będą teraz „dziczeć”,oczekując na przybycie krów odłowionych ze stad wolnościowych. Po okresieadaptacji żubrów zagroda zostanie zlikwidowana. Do wiosny, gdy wzejdzie trawa,będą jeszcze dokarmiane, by przywiązały się do nowego dla nich środowiska.

Odbudowa wolnego stada „GórnySan II” to spełnienie obietnicy przywrócenia żubrów na tym terenie. Przed kilkulaty u żubrów w tym regionie wystąpiła gruźlica i całe stado (23 osobniki)trzeba było wyeliminować.

Edward Marszałek