
Koniec ub. roku był dla spadkobierców Czartoryskich bogaty. Państwo odkupiło od Fundacji Książąt Czartoryskich za ok. 0,5 mld zł kolekcję dzieł sztuki. Jej perłą jest bez wątpienia „Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci, choć w zbiorach znalazły się też dzieła m.in. Rembrandta. Niewiele osób jednak wie, że targi z Czartoryskimi dotknęły także Lasy Państwowe.
Zasprawą Gołuchowa potomkowie szlacheckiego rodu wzbogacili się bowiem o kolejnych20 mln zł. 29grudnia ub. roku Ministerstwo Kultury i DziedzictwaNarodowego podpisało z Fundacją umowę na rekompensatę za dobra z Gołuchowa.
![]() |
Przejęcie posiadłości (m.in. zamku) w Gołuchowie przez Muzeum Narodowe w Poznaniu nie wpłynie na przyszłość OKL-u
Fot. U. Zubert
|
Ostatnim jego właścicielem byłWładysław Maria Piotrowski. Czworo spadkobierców (uznanych za prawowitych sukcesorówmajątku Izabeli Czartoryskiej, która stworzyła Gołuchów) od 10 lat ubiegało sięo rekompensatę za utracone w 1944 r. dobra. W 2016 r. Naczelny SądAdministracyjny uznał, że Adamowi Zamoyskiemu (prezesowi Fundacji), MariiHelenie Zamoyskiej, Zdzisławowi Klemensowi Syriuszowi Zamoyskiemu oraz AdamowiKarolowi de Bourbon Skarb Państwa winien oddać część arboretum (156ha)wraz z zamkiem (mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu),mauzoleum (w którym spoczywa Izabela Czartoryska), oficynę i budynek kasy. 29grudnia 2016 r. roszczenia spadkobierców zostały ostatecznie zaspokojone.Podpisali oni z resortem kultury umowę dotyczącą rekompensaty finansowejwynoszącej 20mlnzł (kwoty tylko nieco niższej od wycenyrzeczoznawcy spadkobierców, uwzględniającej wydatki na utrzymanie obiektów).Pozostają one na mocy umowy własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu.
![]() |
Historia OKL-u sięga lat 70. XX w., kiedy powiat pleszewski pozytywnie odpowiedział na propozycję LP dotyczącą utworzenia Muzeum Leśnictwa w obiektach dawnej posiadłości Czartoryskich – wspomina dyrektor OKL-u Benedykt Roźmiarek Fot. U. Zubert |
Pojawiaćmogą się jednak pytania o przyszłość funkcjonującego na terenie posiadłościOśrodka Kultury Leśnej. Nikomu na szczęście nie zależy na jakichkolwiekzmianach. – Pozostałe obiekty, tj. teren szkółki, teren podworski zpowozownią, owczarnią, oborą, wiatami wystawienniczymi i pozostałymi budynkami,Dom Pracy Twórczej, budynki na Dybulu wraz z 11ha parku oraz zagrodażubrów, pozostają w zarządzie Lasów – uszczegóławia Benedykt Roźmiarek,dyrektor OKL-u. Muzeum Narodowe w Poznaniu deklaruje chęć, by to Lasy Państwowenadal zarządzały także terenami zielonymi Gołuchowa (m.in. arboretum). Chceteż, by w dalszym ciągu funkcjonowało tam Muzeum Kultury Leśnej. – Jakibędzie dalszy los OKL-u? Myślę, że nic się nie zmieni, a minister środowiska iminister kultury przy udziale dyrektora generalnego LP w odpowiednim czasiedoprowadzą do tego, że Lasy będą ponownie zarządzać parkiem i dotychczasowymiobiektami – mówi dyrektor OKL-u.
UZ