OKL w Gołuchowie – Pałac za 20 mln zł

Koniec ub. roku był dla spadkobierców Czartoryskich bogaty. Państwo odkupiło od Fundacji Książąt Czartoryskich za ok. 0,5 mld zł kolekcję dzieł sztuki. Jej perłą jest bez wątpienia „Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci, choć w zbiorach znalazły się też dzieła m.in. Rembrandta. Niewiele osób jednak wie, że targi z Czartoryskimi dotknęły także Lasy Państwowe.

Zasprawą Gołuchowa potomkowie szlacheckiego rodu wzbogacili się bowiem o kolejnych20 mln zł. 29grudnia ub. roku Ministerstwo Kultury i DziedzictwaNarodowego podpisało z Fundacją umowę na rekompensatę za dobra z Gołuchowa.

Przejęcie posiadłości (m.in. zamku) w Gołuchowie przez Muzeum Narodowe w Poznaniu nie wpłynie na przyszłość OKL-u
Fot. U. Zubert

Ostatnim jego właścicielem byłWładysław Maria Piotrowski. Czworo spadkobierców (uznanych za prawowitych sukcesorówmajątku Izabeli Czartoryskiej, która stworzyła Gołuchów) od 10 lat ubiegało sięo rekompensatę za utracone w 1944 r. dobra. W 2016 r. Naczelny SądAdministracyjny uznał, że Adamowi Zamoyskiemu (prezesowi Fundacji), MariiHelenie Zamoyskiej, Zdzisławowi Klemensowi Syriuszowi Zamoyskiemu oraz AdamowiKarolowi de Bourbon Skarb Państwa winien oddać część arboretum (156ha)wraz z zamkiem (mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu),mauzoleum (w którym spoczywa Izabela Czartoryska), oficynę i budynek kasy. 29grudnia 2016 r. roszczenia spadkobierców zostały ostatecznie zaspokojone.Podpisali oni z resortem kultury umowę dotyczącą rekompensaty finansowejwynoszącej 20mlnzł (kwoty tylko nieco niższej od wycenyrzeczoznawcy spadkobierców, uwzględniającej wydatki na utrzymanie obiektów).Pozostają one na mocy umowy własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Historia OKL-u sięga lat 70. XX w., kiedy powiat pleszewski pozytywnie odpowiedział na propozycję LP dotyczącą utworzenia Muzeum Leśnictwa w obiektach dawnej posiadłości Czartoryskich – wspomina dyrektor OKL-u Benedykt Roźmiarek

Fot. U. Zubert

Pojawiaćmogą się jednak pytania o przyszłość funkcjonującego na terenie posiadłościOśrodka Kultury Leśnej. Nikomu na szczęście nie zależy na jakichkolwiekzmianach. – Pozostałe obiekty, tj. teren szkółki, teren podworski zpowozownią, owczarnią, oborą, wiatami wystawienniczymi i pozostałymi budynkami,Dom Pracy Twórczej, budynki na Dybulu wraz z 11ha parku oraz zagrodażubrów, pozostają w zarządzie Lasów – uszczegóławia Benedykt Roźmiarek,dyrektor OKL-u. Muzeum Narodowe w Poznaniu deklaruje chęć, by to Lasy Państwowenadal zarządzały także terenami zielonymi Gołuchowa (m.in. arboretum). Chceteż, by w dalszym ciągu funkcjonowało tam Muzeum Kultury Leśnej. – Jakibędzie dalszy los OKL-u? Myślę, że nic się nie zmieni, a minister środowiska iminister kultury przy udziale dyrektora generalnego LP w odpowiednim czasiedoprowadzą do tego, że Lasy będą ponownie zarządzać parkiem i dotychczasowymiobiektami – mówi dyrektor OKL-u.

UZ