Z zagranicy 24/2016

Łotwa 17 lat działania LVM wformie spółki akcyjnej Finlandia Wzrost pozyskania a funkcja lasów jako pochłaniacza Słowenia Nowy zarządca lasów państwowych

Łotwa
17 lat działania LVM wformie spółki akcyjnej

Łotewskie Lasy Państwowe (LVM)zostały przekształcone w niegiełdową spółkę akcyjną w 1999 roku. – W ciąguminionych 17 lat LVM szybko się rozwijały jako sprawny i pieczołowity gospodarzzarządzający 1/4 powierzchni leśnej kraju w sposób zgodny z zasadązrównoważonego rozwoju. Było to możliwe dzięki kierownictwu firmy orazwykształconemu, profesjonalnemu, zjednoczonemu i zaangażowanemu personelowi,który jest największym kapitałem LVM. Jestem zadowolony z efektów działalnościLVM i nie wątpię, że dalsza praca przyniesie równie dobre rezultaty i przyszłepokolenia otrzymają w spadku jeszcze piękniejsze i produktywniejsze lasypaństwowe – mówi Jānis Dūklavs, minister rolnictwa Łotwy.

Roczne przychody LVM wzrosły w ciągu 17 lat z 24 mlndo 264 mln euro. W tym okresie spółka zapłaciła blisko 840 mln euro podatkówbezpośrednich na rzecz państwa i samorządów oraz odprowadziła do budżetu 1 mldeuro dywidendy. Dziś LVM zapewniają front robót blisko 850 firmom leśnym,zatrudniającym przeszło 6 tys. robotników. – Celemfirmy jest przynoszenie jak największych dochodów jej właścicielowi, czylipaństwu, przez efektywne i zrównoważone zagospodarowanie lasów. Fakt, żewłaściciel przyjął zarabianie na gospodarce leśnej za jedną z podstawowychzasad, jest dobrym mandatem do działania i dobrym założeniem filozofii LVM jakoprzedsiębiorcy. Niemniej jednak w ciągu ostatnich sześciu lat zostały podjęterównież decyzje, które nie ułatwiają firmie wypełniania jej obowiązków. Np.wymóg wpłacania 90% zysku do budżetu jest bardzo dużym obciążeniem, którenegatywnie wpływa na zdolność inwestowania w rozwój firmy i w rezultacie na jejrentowność. Odpowiednie obciążenia w firmach prywatnych są o wiele mniejsze.Bylibyśmy wdzięczni, gdyby właściciel jasno określił swoją politykędywidendową. Obniżka wskaźnika płatności dywidendowej obiecywana jest co roku,ale wciąż wynosi on 90%. Dwukrotnie zmniejszyliśmy wolumen inwestycji w ciągutych sześciu lat, wskutek czego koszty produkcji rosną z roku na rok i wkonsekwencji maleje zysk – informuje Roberts Strīpnieks, prezes zarząduLVM.

LVM mają w swojej pieczy 1,6 mln ha gruntówpaństwowych, w tym 1,41 mln ha lasów. Zatrudniają ok. tysiąca osób. Zgodnie zestrategią LVM ochrona przyrody jest priorytetowym celem zagospodarowania 20%gruntów spółki. Na pozostałym obszarze prowadzona jest wielofunkcyjnagospodarka leśna, przy czym lasy o szczególnych funkcjach rekreacyjnych iochronnych zajmują łącznie powierzchnię 190 tys. ha.

Wyłącznym właścicielem spółki LVM jest RepublikaŁotwy. Firmą kieruje czteroosobowy zarząd. W skład działu Gospodarka Leśna,stanowiącego trzon LVM, wchodzą trzy autonomiczne jednostki: ZagospodarowanieLasu, Infrastruktura Leśna i Pozyskanie/Dostawy Drewna. LVM mają ponad 40%udziałów w Instytucie Badawczo-Rozwojowym Leśnictwa i Technologii Drewna Sp. z o.o. w Jełgawie.

Źródło: www.lvm.lv

 

Finlandia
Wzrost pozyskania a funkcja lasów jako pochłaniacza

Fiński Instytut ZasobówNaturalnych (Luke) ustalił, że w 2014 r. sekwestracja gazów cieplarnianychprzez lasy Finlandii kształtowała się na poziomie 27,7 mln ton. Dla porównania:w 2013 r. związana z ruchem drogowym emisja gazów cieplarnianych sięgała wFinlandii 11,2mln ton. Generalnie można powiedzieć, że fińskie lasypochłaniają przeszło połowę emisji gazów cieplarnianych, pochodzącej zewszystkich sfer zużycia energii w Finlandii.

Wg instytutu Luke wzrostpozyskania w fińskich lasach zaplanowany na najbliższe lata nie zagrozi ichroli jako pochłaniacza CO2 

Fot. www.flickr.com

Kraj tysiąca jezior planujejednak zwiększenie pozyskania drewna w swoich lasach. Zgodnie z NarodowąStrategią Leśną, do 2025r. roczne pozyskanie grubizny ma wzrosnąć o 15mln m3 i osiągnąć poziom 80 mln m3.W przypadku gałęzi i karpiny celem jest rozmiar pozyskania równy 8 mln m3, co oznacza wzrost o 4 mln m3.Czy taka skala zwiększenia pozyskania drewna nie doprowadzi do tego, że fińskielasy przestaną być pochłaniaczem CO2i przekształcą się w źródło jego emisji? Wginstytutu takie niebezpieczeństwo istniałoby, gdyby pozyskanie grubizny wzrosłoo więcej niż 20 mln m3 i roczny jegorozmiar przekroczył 85 mln m3.

Źródło: www.smy.fi

 

Słowenia
Nowy zarządca lasów państwowych

Spółka z o.o. „Słoweńskie Lasy Państwowe” (SlovenskiDržavni Gozdowi, SiDG) została zarejestrowana w marcu 2016 roku. Zarząd nadlasami państwowymi o powierzchni 235tys. ha przejęła w lipcu. Wcześniejzarządcą słoweńskich lasów państwowych był Fundusz Rolno-Leśny RepublikiSłowenii. Obowiązki szefa SiDG pełni obecnie Miha Marenče, który był dotychczasodpowiedzialny za leśnictwo w słoweńskim Ministerstwie Rolnictwa, Leśnictwa iWyżywienia.

Piotr Borkowski (z lewej) i Miha Marenče spotkali się w październiku, by omówić współpracę EUSTAFORU i nowego zarządcy słoweńskich lasów SiDG
Fot. www.eustafor.eu

SiDG zgłosiły akces do Europejskiego Związku LasówPaństwowych (EUSTAFOR). W październiku 2016 r. Piotr Borkowski, dyrektorwykonawczy EUSTAFOR-u, złożył wizytę w Słowenii, by przedyskutować kwestięwspółpracy ze słoweńskimi partnerami. Spotkał się nie tylko z kierownictwemSiDG, lecz również ze słoweńskim ministrem rolnictwa Dejanem Židanem i dyrektorgeneralną Funduszu Rolno-Leśnego Ireną Šinko.

Źródło: www.eustafor.eu

Opr. A.S.