
XXXV rocznica wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji zakładów Polar (obecnie Whirlpool) we Wrocławiu odbyła się 9 grudnia ub. roku z udziałem dolnośląskich leśników z MSPL NSZZ „Solidarność”.
W latach 80. ub. wieku Polar byłnajwiększym w Polsce zakładem produkującym sprzęt AGD. Po wprowadzeniu stanuwojennego, podczas odprawiania mszy w hali produkcyjnej, oddziały ZOMO, milicjii Ludowego Wojska przystąpiły do pacyfikacji zakładu. Udział w niej wzięło m.in.37 czołgów. Dzięki opanowaniu, mądrości załogi i przywódców „Solidarności” niedoszło do przelewu krwi.
35 lat po tych wydarzeniach prezes firmy Whirlpoolwyraził zgodę na wstrzymanie produkcji i upamiętnienie rocznicy na tereniezakładu pracy. Za ten rzadko spotykany w dzisiejszych czasach pogoni zapieniądzem gest dziękowała mu przewodnicząca Organizacji Związkowej NSZZ„Solidarność” w zakładzie Małgorzata Calińska-Mayer.
Mszę w tym samym miejscu co przed laty odprawił ks.bp Andrzej Siemieniewski, a wśród zaproszonych gości byli m.in.: przewodniczącyKK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, minister w Kancelarii Prezydenta RPMałgorzata Sadurska, minister w Kancelarii Premiera RP Beata Kempa. Wystawionodziesiątki pocztów sztandarowych.
Na uroczystości rocznicowej nie mogło zabraknąćleśników. W poczcie sztandarowym MSPL NSZZ „Solidarność” Wrocław wystąpilileśnicy z Nadleśnictwa Wołów: Robert Muła, Adam Zwierzyński i Marek Matus.
Po mszy odbyły się występy grup artystycznych.Wykonano też pieśni solidarnościowe z okresu stanu wojennego.
Marek Matus