Z zagranicy 17/2016

Czechy  Wyniki finansowe LČR w 2015 roku Brandenburgia, Niemcy  Usamorządowienie lasów państwowych Unia Europejska  Stanowisko CEPF w sprawie sektorów LULUCF

Czechy
Wyniki finansowe LČR w 2015 roku

Wub. roku ekstremalne zjawiska pogodowe, a szczególnie długotrwała susza, dałysię mocno we znaki czeskim drzewostanom. Jednak pomimo rekordowego udziałusurowca poklęskowego w całości użytkowania (48%) i spadku pozyskania drewna o300 tys. m3 Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimilasami państwowymi, oceniają rok 2015 jako pomyślny pod względem ekonomicznym.

LČR zanotowałyprzychody rzędu 13,13mldCZK (ok. 2,09 mld zł) i zysk operacyjny napoziomie 6,36 mld CZK (ok.1,01mldzł). W grudniu 2015 r.odprowadziły do budżetu państwa dywidendę w wysokości 8,22mldCZK(ok. 1,31 mld zł). Zobowiązanie podatkowe osiągnęło poziom 1,25 mld CZK (ok.199 mln zł), z czego 1,10mld CZK przypadało na CIT.

W roku 2015 LČR otrzymały dotacje włącznej wysokości 145 mln CZK (ok.23mln zł), z czego 18 mln CZKstanowiły subwencje unijne, a 40 mln CZK – dotacje do konserwacji ciekówwodnych i ochrony przeciwpowodziowej. Na realizację projektów służącychbezpośrednio dobru ogółu LČR wydały z własnej kasy 73,50 mln CZK, najwięcej nabudowę i utrzymanie obiektów rekreacyjnych (24,80 mln CZK).

Na dzień 31grudnia 2015 r. wartość aktywów leśnych i nieleśnych LČR wynosiła odpowiednio47,5 mld i 22,8 mld CZK. Wartość gruntów stanowiła 70% całkowitej wartościaktywów. W 2015 r. aktywa finansowe LČR zmalały o 29,6% z uwagi na wpłatędywidendową do budżetu państwa. W wyniku realizacji programu restytucji lasówkościelnych wartość środków trwałych zmniejszyła się o 2,1mldCZK.Na koniec roku kapitał własny LČR kształtował się na poziomie67,9mldCZK.

Wyróżnikiem LČR jest sposóbkontraktowania usług leśnych i sprzedaży drewna. Na zdecydowanej większościpowierzchni leśnej LČR (92%) kompleksowym zagospodarowaniem lasu zajmują sięduże prywatne firmy usług leśnych na podstawie kontraktów zawieranych na okresysięgające pięć lat. Integralnym elementem tych kontraktów jest sprzedaż/kupnodrewna przy pniu. W związku z tym kryterium wyboru ofert w przetargach stanowisaldo finansowe działalności objętej kontraktami. Sprzedaż przy pniu oznacza,że LČR wydają drewno firmie usług leśnych po ścięciu drzewa. Firma usługleśnych już na własny rachunek wykonuje zrywkę, manipulację i wywóz drewna orazzajmuje się jego dalszą sprzedażą. Zgodnie z warunkami kontraktu określonaczęść nabytego przez firmę drewna, zwykle 20%, musi zostać sprzedana napublicznej giełdzie drzewnej.

Co do zasady sprzedaż drewna przypniu w ramach kontraktów na kompleksowe zagospodarowanie lasu obejmuje ok. 75%wolumenu drewna zaplanowanego do pozyskania na obszarze danego obszarowegopakietu przetargowego. Reszta drewna sprzedawana jest na pniu – głównie wramach elektronicznych aukcji regionalnych, przeznaczonych dla mniejszych firmleśnych.

W ub. rokuobiektem przetargów na pięcioletnie kontrakty na kompleksowe zagospodarowanielasu powiązane ze sprzedażą/kupnem drewna na pniu było 36 pakietów obszarowych.Dodatkowo LČR przeprowadziły przetargi na pięcioletnie kontraktyniekompleksowe, a mianowicie: przetargi na kontrakty na użytkowanie lasupołączone ze sprzedażą/kupnem drewna przy pniu w odniesieniu do czterechpakietów obszarowych i przetargi na 17 kontraktów na samą hodowlę lasu. Wewszystkich rodzajach przetargów wzięło udział łącznie 39 firm leśnych, którezgłosiły w sumie 425 ofert. Wartość netto kontraktów sięgnęła2,6mldCZK. Firmy usług leśnych, będące kontrahentami LČR, sązobowiązane do regularnego przedstawiania informacji o stosunkach zatrudnieniaprzy realizacji kontraktów.

Pozyskaniedrewna w lasach LČR osiągnęło w 2015 r. poziom 7,7 mln m3.Zdecydowana większość surowca (74,9%) została sprzedana przy pniu w ramachkontraktów na kompleksowe zagospodarowanie lasu. Sprzedaż w trybieelektronicznych aukcji drewna na pniu sięgnęła 1,04 mln m3 (13,6%).LČR sprzedały również w różnych trybach 1,07 mln m3 pozostałościzrębowych.

W 2015 r. LČRzatrudniały przeciętnie 3376 osób, w tym 961 pracowników na stanowiskachrobotniczych. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło 30 tys. CZK(ok.4,8tys. zł). W zarządzie LČR znajduje się 1,23 mln ha lasów. Sąone certyfikowane w systemie PEFC. Oprócz gospodarki leśnej zadaniem LČR jesttakże piecza nad blisko ⅓czeskich wód płynących i ochronaprzeciwpowodziowa.

Od 1992 r. LČR działają w formieprzedsiębiorstwa państwowego, podległego Ministerstwu Rolnictwa RepublikiCzeskiej. Dyrektor generalny LČR powoływany jest przez ministra rolnictwa.Działalność przedsiębiorstwa jest kontrolowana przez dziewięcioosobową radęnadzorczą, w której skład wchodzi sześć reprezentantów Ministerstwa RolnictwaRepubliki Czeskiej i trzech przedstawicieli załogi pochodzących z wyboru. 

Źródło:www.lesycr.cz

 

Brandenburgia, Niemcy
Usamorządowienie lasów państwowych

W lipcu 2016 r. parlament graniczącego z Polskąniemieckiego kraju związkowego Brandenburgia przyjął program kompleksowejreformy publicznych struktur zarządzania. Zaplanowana na 2019 r. reformazakłada jednoznaczny rozdział funkcji z zakresu władztwa administracyjnego iświadczeń na rzecz dobra ogółu od funkcji gospodarczych. W praktyce ma tooznaczać przejęcie funkcji pozagospodarczych przez samorządy. Planowane jestwięc także częściowe usamorządowienie brandenburskich lasów państwowych. Dopracy w samorządach ma zostać przeniesiona przeszło połowa państwowychleśników. Przyjęty program reformy spotkał się z surową krytyką ze stronyZwiązku Leśników Niemieckich (BDF).

Brandenburskielasy państwowe znajdują się w zarządzie Gospodarstwa Krajowego „LasyBrandenburgii”, na które składają się dwa odrębne typy nadleśnictw, amianowicie: nadleśnictwa nadzorujące (30 jednostek) i nadleśnictwa lasówkrajowych (14 jednostek). Nadleśnictwa nadzorujące nie tylko sprawują nadzórnad lasami niepaństwowymi, lecz również zajmują się fachowym doradztwem narzecz blisko 100 tys. brandenburskich właścicieli lasów. W zakres działalnościnadleśnictw nadzorujących wchodzi także powszechna ochrona lasu i edukacjaleśna. Z kolei nadleśnictwa lasów krajowych gospodarują w brandenburskichlasach państwowych (270 tys. ha). Prowadzą również gospodarkę łowiecką.

Lasy Brandenburgii działają wformie organizacji gospodarczej nieposiadającej osobowości prawnej. Zatrudniająok. 1500 pracowników. W skład Lasów Brandenburgii wchodzi również Krajowe LeśneCentrum Kompetencyjne w Eberswalde, którego głównym zadaniem jest organizowanietransferu wiedzy z nauki do praktyki leśnej. 

Źródło: www.forstpraxis.de

Unia Europejska
Stanowisko CEPF w sprawie sektorów LULUCF

KonfederacjaEuropejskich Właścicieli Lasów (CEPF) uważa, że sektory użytkowania gruntów,zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (land use, land use change and forestry,w skr. LULUCF) powinny stanowić osobny filar unijnej politykiklimatyczno-energetycznej do roku 2030. Jednocześnie CEPF opowiada się zadopuszczeniem możliwości pewnej transgresji między filarem LULUCF a filaremWspólny Wysiłek Redukcyjny (Effort Sharing Decision, w skr. ESD), który tworząsektory nieobjęte Europejskim Systemem Handlu Emisjami (EUEmissions TradingSystem, w skr. ETS), takie jak np.transport czy użytkowanie budynków.Podobne stanowisko zajęły lesiste państwa Unii. Przedstawiły je we wspólnymliście z 13 maja br., adresowanym do Komisji Europejskiej. Nasz ministerwłaściwy ds. lasów nie podpisał tego listu.

Zdaniem CEPFsposób zaprzęgnięcia sektorów LULUCF do osiągania celów klimatycznych powinienpromować aktywną zrównoważoną gospodarkę leśną jako wyjątkowo efektywnyinstrument mitygacji zmian klimatycznych i adaptacji do nich w perspektywiedługoterminowej. Pozostawianie natomiast drzewostanów na pniu jako „muzeówwęgla” torpedowałoby dążenia do wypełnienia zobowiązań przyjętych w paryskimporozumieniu klimatycznym z 2015 roku. Nieuniknionym skutkiem próbmagazynowania węgla w starzejących się ekosystemach leśnych byłoby bowiemobniżenie poziomu sekwestracji CO2przez lasy.

CEPF tozjednoczenie narodowych zrzeszeń właścicieli lasów w Europie, sięgające swoimipoczątkami 1961 roku. Reprezentuje ono interesy leśnictwa prywatnego. Wśród 19oficjalnych członków CEPF nie ma jak dotąd Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych. 

Źródło:www.cepf-eu.org

Opr. A.S.