
Austria Okrągły Stół przyjął Strategię Leśną 2020+ Europa Ławka z tony CO na 10-lecie EUSTAFOR-u Finlandia Przejdą na energię odnawialną do 2050 roku? Austria Rekonstrukcja prehistorycznych dłubanek
Austria
Okrągły Stół przyjął Strategię Leśną 2020+
W połowie maja 2016 r. Okrągły Stół, organzinstytucjonalizowanego procesu zwanego Austriackim Dialogiem Leśnym, przyjął Austriacką Strategię Leśną 2020+. Została ona wypracowana w ciągu ostatnich dwóch lat wramach szerokiej, otwartej debaty, w której uczestniczyło 85 organizacjireprezentujących interesariuszy austriackiego leśnictwa. Podstawowym celemstrategii jest zabezpieczenie wszystkich wymiarów trwale zrównoważonejgospodarki leśnej ze szczególnym uwzględnieniem użytkowania drewna jakoodnawialnego tworzywa i źródła energii.
AustriackiDialog Leśny jest ciągłym i otwartym procesem dialogu społecznego, obejmującegowszystkich tych, którzy chcą współtworzyć plany rozwoju leśnictwa Austrii.Głównym zadaniem procesu jest poszukiwanie rozwiązań, służących łagodzeniukonfliktu interesów wokół lasów. Podstawowe zasady dialogu to: aktywneuczestnictwo, otwartość, transparentność, moc wiążąca, zorientowanie nakonsensus, ciągłość, podejście o charakterze całościowym, intersektorowym iinterdyscyplinarnym oraz zgodność z odpowiednimi układami międzynarodowymi.
![]() |
Fot. www.flickr.com |
Okrągły Stół (jedno z posiedzeń na zdjęciu powyżej) to politycznegremium decyzyjne, w którym równoważone są interesy różnych grup społecznych iktóremu przewodniczy austriacki związkowy minister właściwy do spraw leśnictwa.Poszczególne kwestie rozpatrywane są w ramach regularnie organizowanych forówleśnych, wspieranych przez grupy robocze. Fora leśne analizują problemywskazane przez Okrągły Stół i proponują instrumenty służące ich rozwiązaniu.Wypracowana w ramach procesu dialogowego Austriacka Strategia Leśna 2020+,będąca owocem konsensusu społecznego, stanie się podstawą wszystkich działańzwiązanych z lasami i fundamentem austriackiej polityki leśnej w najbliższychlatach.
Źródło: landforstbetriebe.at
Europa
Ławka z tony CO2na 10-lecieEUSTAFOR-u
Z okazji jubileuszu 10-lecia Europejskiego Związku LasówPaństwowych (EUSTAFOR) brukselskie biuro tej organizacji przygotowało wielekampanii, mających na celu podniesienie świadomości różnych grup społeczeństwaw zakresie wkładu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej w rozwójspołeczno-ekonomiczny oraz ochronę klimatu i przyrody. Jeden z pomysłów,urzeczywistniony dzięki spółce akcyjnej Łotewskie Lasy Państwowe, dałmieszkańcom stolicy Unii Europejskiej, Brukseli, możliwość uzmysłowienia sobiezdolności absorpcji CO2 zatmosfery przez lasy. Przy wejściu na teren zieleni Square de Meeûs zostałabowiem umieszczona na dwa miesiące masywna ławka z drewna dębowego z opisem wpostaci zachęty „Usiądź na tonie CO2!”, dopełnionej informacją, że weuropejskich lasach państwowych co 0,16 sek. przyrasta 1 m3 drewna,czyli tyle, ile wynosi miąższość ławki.
![]() |
Fot. www.facebook.com/eustafor |
EUSTAFORto organizacja reprezentująca lasy państwowe w UE i Norwegii, założona w maju2006 roku. Obecnie zrzesza 30 państwowych gospodarstw leśnych z 22 krajów.Członkowie EUSTAFOR-u gospodarują w lasach o łącznej powierzchni ok. 42 mln ha(łącznie z departamentami zamorskimi Francji), pozyskują w sumie ok.120mlnm3 drewna i zatrudniają ok. 100 tys. pracowników.Siedziba organizacji mieści się w Europejskim Domu Leśnictwa przy placuLuksemburskim w Brukseli. W skład siedmioosobowego komitetu wykonawczegoEUSTAFOR wchodzi również przedstawiciel naszych Lasów Państwowych. Dyrektoremwykonawczym EUSTAFOR jest Piotr Borkowski.
Źródło: www.eustafor.eu
Finlandia
Przejdą na energię odnawialną do 2050 roku?
Przyjmując propozycję organizacjipozarządowych, fińskie Ministerstwo Zatrudnienia i Gospodarki postanowiłoprzeprowadzić analizę działań niezbędnych do całkowitego przejścia Finlandii naenergię odnawialną do 2050roku. Analiza będzie częścią raportu o fińskichplanach wdrażania paryskiego porozumienia klimatycznego z grudnia 2015 r. orazosiągania unijnych celów energetyczno-klimatycznych na rok 2030.
![]() |
Fot. www.smy.fi |
Studiumanalityczne dotyczące celów energetycznych uwzględni trzy scenariusze.Całkowite przestawienie się Finlandii na energię odnawialną do 2050 r. niebędzie łatwym procesem. – Osiągnięcie 100% udziału energii odnawialnej wcałkowitym krajowym zużyciu energii wymagałoby chociażby całkowitegowstrzymania importu węgla i ropy, co nie sposób nazwać skromnym celem –mówi Olli Rehn, fiński minister gospodarki.
Obecnie udział energii odnawialnej w bilansie energetycznymFinlandii wynosi 35–37%. W 2017 r., po pełnymuruchomieniu wytwórni bioproduktów w mieście Äänekoski w środkowej Finlandii (na zdjęciu), udział ten wzrośnie o 2%.
Źródło: www.smy.fi
Austria
Rekonstrukcja prehistorycznych dłubanek
W kwietniu 2016 r. nad jeziorem Atter w Górnej Austrii miałomiejsce niecodzienne przedsięwzięcie: dwie łodzie jednopienne, wykonane zpotężnych 120-letnich jodeł w sposób taki jak w młodszej epoce kamienia,zostały zatopione w pobliżu brzegu na wiele tygodni. Potym czasie nastąpiwydobycie i osuszenie łodzi, a potem ich końcowa obróbka. W ten sposóbwytwarzane dłubanki były używane na alpejskich jeziorach przed 8 tys. lat.
Towarzystwo„Osady Palafitowe na Jeziorze Atter”, które zrekonstruowało prehistorycznełodzie jednopienne, wspierane jest przez spółkę akcyjną Austriackie LasyZwiązkowe (ÖBf), w której zarządzie znajdują się lasy państwowe RepublikiAustrii. – Na obydwie łodzie jednopienne wyszukaliśmy w naszych lasachrosnących nad jeziorem Atter dwa wyjątkowo monumentalne egzemplarze jodły onadzwyczajnych wymiarach, a mianowicie drzewa o wysokości niemal 50 m iobwodzie 3,4 m, czyli istne drzewa mamutowe – mówi Rudolf Freidhager,prezes zarządu ÖBf.
![]() |
|
![]() Część prac została wykonana tradycyjnymi narzędziami
Fot. www.bundesforste.at (2)
|
Wpieczy ÖBf znajduje się 511 tys. ha lasów, w tym 342 tys. ha lasówgospodarczych. Spółka zatrudnia ok. 1130 osób, w tym przeszło 500 pracownikówna stanowiskach robotniczych. Oprócz podatków odprowadza do budżetu państwadywidendę (ok. 20 mln euro) i opłatę za prawo do pobierania pożytków z gruntówpaństwowych, stanowiącą równowartość 50% zysku netto.
Źródło: www.bundesforste.at
Opr. A.S.