
Ministerstwo Rozwoju opublikowało „Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Dokument, będący rozwinięciem zaprezentowanego w lutym „Planu Morawieckiego”, rolę lasów widzi przede wszystkim w ochronie klimatu.
Licząca ponad 220 stronpublikacja została 29 lipca przedstawiona do konsultacji. Znajdziemy w niejnajważniejsze wyzwania, jakie stoją przed naszym krajem. Nt. lasów przeczytamy:Prowadzenie w lasach wielofunkcyjnej i trwale zrównoważonej gospodarkileśnej jest gwarantem zachowania bogactwa przyrodniczego lasów Polski, przyjednoczesnym korzystaniu z ich zasobów w celu zaspokojenia potrzeb społecznychi gospodarczych. Tę tezę wspiera informacja o objęciu programem Natura 2000aż 39% powierzchni Lasów Państwowych. Strategia mówi o potencjale lasów wochronie klimatu (zwiększanie powierzchni lasów i modyfikacja gospodarki leśnejcelem wzrostu pochłaniania CO2) oraz w przemyśle meblarskim ibudownictwie.
![]() |
Fot. U. Zubert |
Wśródcelów wymienionych w dokumencie znajduje się m.in. postulat zwiększeniadostępności biomasy leśnej (w tym drewna energetycznego) w celu zaspokojeniapotrzeb samorządów dążących do samowystarczalności energetycznej orazwspółspalania w energetyce. Na uwagę zasługują zamierzenia dotycząceużytkowania biomasy leśnej. Jej ilość w roku bazowym dokument określa na200tys. m3. W 2020 r. na rynek ma trafiać 2 mln, a w2030r. 4 mln m3.
Głównym celem strategii jest tworzeniewarunków do wzrostu dochodów Polaków. Resort rozwoju chce, by nasz dochódrozporządzalny na mieszkańca już za cztery lata wynosił 80% średniej UE. Doroku 2030 ma się natomiast zbliżyć do unijnego poziomu.
RaZ