Pierwsze spotkanie Forum Ekologicznego odbyło się 20 lipca w siedzibie DGLP. Forum powołano na mocy zarządzenia nr 2, które dyrektor Konrad Tomaszewski przedstawił na początku roku (choć w zasadzie reaktywowano, bo do pierwszego spotkania tego typu doszło już w grudniu 2000 r.).
Wcześniej przedstawiciele LP i organizacji ekologicznych spotykali siękilkukrotnie, w różnej formie. Były to zarówno plenarne dyskusje, jak iwarsztaty, na których w latach 2014–15 wypracowano kodeks dobrych praktykwspółpracy LP z NGO-sami.
Teraz do udziału w reaktywowanym Forum Ekologicznym Lasyzaprosiły ponad 80 organizacji pozarządowych (ale też mediów, naukowców)związanych z szeroko rozumianą ekologią, ochroną środowiska. Na zaproszenie odpowiedziały24 NGO-sy – w tym m.in. WWF, Klub Gaja, stowarzyszenie Santa.
W zaproponowanej przez dyrektora Tomaszewskiego w zarządzeniuformule Forum ma dwóch moderatorów. Z ramienia LP został nim prof. StanisławMałek (prorektor UR w Krakowie). Z wyborem moderatora reprezentującego NGO-sypojawił się kłopot. Najpierw wybrano Mieczysława Gmitera z białowieskiej Santy.Po protestach części organizacji ekologicznych wybór anulowano (ekolodzypodnosili zaangażowanie Santy w sprawę Puszczy Białowieskiej i zbieżnośćpoglądów stowarzyszenia z opiniami LP). Ostatecznie wybrano (choć zzastrzeżeniem, że tylko na pierwsze spotkanie) Jacka Bożka, prezesa Klubu Gaja.
Konrad Tomaszewski tak tłumaczył intencję powołania Forum: – Celemnaszego spotkania jest przede wszystkim wymiana poglądów. Rozmawiajmy ze sobą,być może dzięki temu uda nam się zbliżyć nasze stanowiska. A to ważne dla dobraojczyzny i zasobów przyrodniczych.
– Jesteśmy otwarci. Będziemy honorować nawet skrajnie różneod naszych poglądy – choćby dotyczące tematu Puszczy Białowieskiej – dodawał. Uspokajał teżzebranych: – Dzisiejsze spotkanie nie jest zagraniem PR-owym, nie jestrozmiękczaniem partnerów. Chcę, by LP zapisały się w historiijako instytucja, która dobrze służy zasobom przyrodniczym.
Fot. U. Zubert |
Ekolodzy mieli nieco za złe dyrektorowi Tomaszewskiemu,że nie powrócił do ustaleń poprzednich spotkań. – A w przeszłości udało sięnam wypracować choćby listę „gorących tematów”,którymi powinniśmy się zająć – mówił Paweł Średziński z WWF Polska. Tom.in. problem ustanawiania stref ochronnych w LP, hotline, umożliwiające szybkie zgłaszanie problemów, oraz wymiana informacjina linii LP – NGO-sy. 20 lipca ustalono, że listę należy poszerzyć, odświeżyć.Zgłaszać nowe tematy do DGLP można teraz za pośrednictwem poczty elektronicznej(nowi członkowie Forum mogą otrzymać od DGLP ustalenia poprzednich edycji). – Zgłoszonetematy staną się podstawą do naszych dalszych prac – mówił dyrektorTomaszewski. W przyszłości ma też powstać dedykowany portal ekologiczny, któryułatwi kontakty leśników i ekologów.
Dyskusję kończącą Forum zdominowała Puszcza Białowieska. Poczęści wywołał ją Paweł Artych, zastępca dyrektorads. gospodarki leśnej RDLP w Olsztynie, reprezentujący Stały ZespółInwentaryzacyjny, który przedstawił szczegóły dotyczące trwającej w Puszczyinwentaryzacji. – Prokuratura już czeka na raport z inwentaryzacji –poinformował dyrektor Tomaszewski. – My chcemy, by dane zebrane w Puszczybyły publiczne, dostępne tak, by każdy mógł je sobie obrobić, wysnuć wnioski –dodawał. To jednak pieśń przyszłości, choćby z uwagi na ogrom zebranych danych.– Pamiętajmy jednak o tym, że problemy przyrody w Polsce nie kończą się naPodlasiu – uczulał Paweł Średziński.
Finałowa część spotkania została poświęcona nazaprezentowanie działalności pozostałych zespołów pomocowo-doradczych dyrektorageneralnego LP.
UZ