
Trwa inwentaryzacja przyrodnicza w Puszczy Białowieskiej, niebawem ruszy podobna w Puszczy Karpackiej. W planach jest inwentaryzacja dotycząca antropogenicznych elementów lasów – zabytków i innych obiektów i pozostałości historycznych zlokalizowanych na gruntach Lasów Państwowych.
– Chcemy przeprowadzić ich globalnąinwentaryzację, m.in. po to, by pokazać kulturowe bogactwo naszych lasów i ichnierozerwalny związek z historią Polski, a także uzmysłowić społeczeństwu wkładLP w pielęgnowanie narodowych tradycji i pamięci historycznej. Również lepiejzadbać o utrzymywanie takich miejsc w należytym stanie – wyjaśnia dyrektorgeneralny LP Konrad Tomaszewski. I dodaje: – Opracowujemy metodologiędziałań i rozmawiamy z ekspertami, zwłaszcza archeologami, historykami orazspecjalistami w zakresie wykorzystania nowoczesnych technik teledetekcji, któreznakomicie mogą się przysłużyć nowym, ciekawym odkryciom archeologicznym naterenach leśnych.
Na poligon doświadczalny wybrano PuszczęBiałowieską, której tereny obfitują w artefakty przeszłości. Inwentaryzacjęprowadzi tam konsorcjum w składzie: IBL, Stowarzyszenie Ochrony Sów, StudioOpracowań Przyrodniczych Krzysztof Kajzer i Instytut Archeologii i EtnologiiPAN.
Red.