
Drugi dzień (11 marca) XXI Walnego Zebrania Delegatów KSPL NSZZ „Solidarność” wypełniły uroczyste obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Sękocinskich.
Porozumienia to efekt niemal dwutygodniowychrozmów, jakie zimą 1981 r. przedstawiciele Krajowej Komisji KoordynacyjnejPracowników Leśnictwa „Solidarności” stoczyli z reprezentantami MinisterstwaLeśnictwa i Przemysłu Drzewnego. 58 punktów porozumienia dotyczyło pięciudziałów tematycznych. Dwa pierwsze to organizacja i zarządzanie oraz gospodarkaleśna, kolejne obejmowały BHP, płace i sprawy pracownicze. Nie przypadkiemrozmowy toczyły się w obiektach IBL w Sękocinie – w końcu 1980 r.członkami „Solidarności” było aż 468 spośród 571 pracowników Instytutu (m.in.dwaj przyszli dyrektorzy generalni LP, tj. Andrzej Rodziewicz i KonradTomaszewski). Zdaniem sygnatariuszy dokument podpisany 11 marca 1981 r. dałmocne podstawy do uchwalenia ustawy o lasach, obowiązującej z niewielkimizmianami do dziś.
![]() |
Fot. J. Drabarczyk |
Zaproszenigoście, w tym sygnatariusze ówczesnych porozumień, wspominali historię i kulisyobrad. Pośród nich był m.in. Bogusław Mozga (na zdj.powyżej), który podczas krótkiego, aleniezwykle wymownego przemówienia akcentował, by wykazywać się siłą, mocą iodwagą w działaniu. Determinacja leśników i ich troska o las spowodowały,żenastąpił, wielki pozytywny przełom w polskim leśnictwie.
Gościem zebranych byłm.in. minister Jan Szyszko. Listy z gratulacjami nadesłali prezydent i premier.
MałgorzataKołodziejczyk