Ustawa o lasach – Pierwokup na rzecz Lasów

Projekt nowelizacji ustawy o lasach przedstawiony 10 marca przez Ministerstwo Środowiska to przede wszystkim zapowiadana już idea pierwokupu lasów i gruntów do zalesień na rzecz LP. Nowelizacja zmieni treść obecnego art. 37 (zakup gruntów), a zasady pierwokupu uregulują nowe artykuły 37a–j.

Ustawodawca chce doprecyzować, że do zakupówwinno dochodzić, gdy działka sąsiaduje bezpośrednio z lasem nadleśnictwa, przyzniesieniu współwłasności i regulacji przebiegu granicy polno-leśnej. W każdymtakim przypadku wniosek nadleśniczego zaopiniuje dyrektor generalny.

Przepisydotyczące pierwokupu dotyczą zarówno gruntów leśnych (Ls), jak też takich,które są przeznaczone do zalesienia w mpzp, ujęte jako las w upul bądź pokryteroślinnością leśną (jak Lz). O umowie, której przedmiotem są grunty tego typu,nadleśniczy dowie się od notariusza. Potem LP będą miały miesiąc na realizacjęprzysługującego im prawa. Jeśli cena w akcie notarialnym będzie ich zdaniemrażąco odbiegać od cen rynkowych, będą mogły wystąpić do sądu o jej ustalenie.W przypadkach innego typu przeniesienia własności (np. orzeczenie sądu) LP mogązłożyć oświadczenie o nabyciu gruntu.

Z działania przepisów ustawy wyłączone są transakcjezawierane pomiędzy rodziną i grunty obejmowane w wyniku dziedziczenia.

Nowe przepisy mogą niewątpliwie pomóc w regulacjiniekorzystnej struktury własnościowej lasów. Jednak wg przedstawionegouzasadnienia nowelizacja ma przede wszystkim związek z uwolnieniem sprzedażygruntów dla obcokrajowców. Każdy nabywca, z dowolnego państwa, będzie musiałw równym stopniu liczyć się z tym, że nie nabędzie niepaństwowego gruntuleśnego, jeżeli Skarb Państwa skorzysta z prawa pierwokupu nabycia tego gruntu– czytamy w uzasadnieniu.

RaZ