
Nowelizacja ustawy o lasach, dotycząca wykorzystania środków funduszu leśnego, 11marca została przegłosowana przez Sejm, a 17 marca przyjął ją Senat.
Tak jakpisaliśmy (nr 4/2016), poprawka daje parkom narodowym możliwość finansowania zfunduszu leśnego infrastruktury niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnejoraz ochrony przyrody w lasach realizowanej metodami gospodarki leśnej.Parki miałyby także zyskać możliwość finansowania wykupu gruntów z tego źródła(tegoroczny plan zakupów opiewa na ok. 1060 ha). Dzięki zmianom w ustawie w tymroku kwota wsparcia z funduszu może wzrosnąć nawet trzykrotnie, do ok. 75 mlnzł.
Nowelizacjawprowadziła także możliwość przeznaczania środków z funduszu leśnego nasporządzanie uproszczonych planów urządzeniowych.
Projekt zmian w ustawie został wniesiony doSejmu 12 lutego. W trakcie obrad komisji pojawiło się kilka poprawek w stosunkudo pierwotnej wersji. Jedna to dopisanie upoważnienia dla ministra środowiskado podjęcia działań zmierzających do opracowania narodowego programu leśnegojako strategicznego programu rozwoju leśnictwa w Polsce. Ma to być formalnapodstawa do przyjęcia i rozliczenia Narodowego Programu Leśnego, który w latach2012–15 opracowywał IBL, a koszty poniosły Lasy Państwowe. Druga poprawkadotyczy doprecyzowania, że środki funduszu leśnego przeznaczane są dlanadleśnictw na wyrównywanie niedoborów powstających nie tylko przy realizacjigospodarki leśnej, ale też zadań dotyczących administracji publicznej wzakresie leśnictwa.
Poseł wnioskodawca wniósł także poprawkę do ustawy oochronie przyrody. Dotyczy ona funkcjonowania Państwowej Rady Ochrony Przyrody,40-osobowego organu opiniodawczo-doradczego ministra środowiska. Dotychczasminister powoływał PROP na pięcioletnią kadencję. Teraz o kadencji nie ma mowy,a Rada może liczyć od 20 do 40 osób, które minister może w dowolnej chwiliodwołać lub powołać. Dotyczy to również obecnego składu, który zostałustanowiony w 2014 roku.
RaZ